X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50587
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy łąki

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 5-LETNICH, GRUPA TROPICIELE
Z DNIA 18.05.2023 R.
Temat zajęć: Mieszkańcy łąki
Grupa wiekowa: 5- latki (Tropiciele)
Czas trwania: 30 min
Opracowała: Anna Michnicka
Cele ogólne:
• Kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci;
• Wzbogacenie słownictwa o nazwy zwierząt i owadów występujących na łące;
• Rozwijanie zainteresowania otaczającym światem;
• Kształtowanie umiejętności tworzenia opisów;
• Doskonalenie umiejętności czytania;
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Swobodnie wypowiada się na różne tematy, wzbogaca słownictwo;
• aktywnie uczestniczy w zajęciach;
• uważnie słucha poleceń nauczyciela, reaguje na dane komendy;
• czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy;
• wyróżnia głoski w wyrazach;
• odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych;
• uczestniczy w zabawach ruchowych;
• odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela;
• wykonuje (samodzielnie, zbiorowo) zadania zlecone przez nauczyciela;
• potrafi zastosować swoją wiedzę przy rozwiązywaniu zadań;
• potrafi wypowiadać się na temat zajęć.

Treści podstawy programowej:
I 4 , 5, 7
II 2, 8
III 5, 8
IV 2, 5, 7, 9 13, 15, 18

Metody pracy:
• Oglądowe: obserwacja, pokaz
• Słowne: rozmowa, zagadki, objaśnienia, instrukcje
• Czynne: zadania stawiane do wykonania, samodzielne działanie.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: piosenka „Mucha w mucholocie”, zagadki o owadach, ilustracje przedstawiające owady i zwierzęta na łące, karty pracy z narysowaną połową owada, ołówek, kredki, kolorowe sylwety motyli podzielone na dwie części, wydrukowane nazwy owadów i zwierząt do czytania globalnego.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie – piosenka „Mucha w mucholocie”.
Nauczyciel wraz z dziećmi poruszają się energicznie naśladując gestem słowa piosenki.
Przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć.
2. Odgadywanie czytanych przez N. zagadek.
Ten piękny owad z poczwarki powstaje,
Z brzydkiego kaczątka łabędziem się staje.
Ma barwne skrzydełka, wciąż nad łąką lata,
Czy to najpiękniejszy owad tego świata? (motyl).

Choć nie ma paluszków potrafi pleść sieci...
I liczy na to, że coś do nich wleci.
Często w naszych domach gdzieś w kącie się błąka,
Wiesz co to za owad? Chodzi o ... (pająka).

Pracowita niesłychanie, zbiera nektar na śniadanie.
Zrobi z niego pyszny miód, zaspokoi też Twój głód. (pszczoła)

Wśród dużej kolonii jest robotnic wiele,
Są też samce -trutnie, z królową na czele.
Budują mrowiska i to w nich mieszkają.
Czy wiesz już jak owady te się nazywają? (mrówki)

Ma czerwone skrzydła i czarne kropeczki,
Lubi fruwać nisko, nieopodal rzeczki.
Mówisz do niej: ”Leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba...” (biedronka)

Hop, podskoczył gdzieś na łące. Kocha trawę, lubi słońce.
Coraz wyżej podskakuje, między trawą wręcz tańcuje.
Niby konik, lecz bez grzywy. Teraz wskoczył – Hop w pokrzywy!
Jak ten owad się nazywa, co pod konia się podszywa? (konik polny)

Niziutko nad stawem fruwa przez dzień cały,
Kształtem przypomina helikopter mały. (ważka)
Kąpie się w strumykach, przed boćkiem umyka.
Koncerty wieczorem daje nad jeziorem. (żaba)

Choć nie widzi wcale, radzi sobie doskonale.
Przed swym wrogiem w obawie, ukrywa się pod kopcem w trawie. (kret)

Zimą czeka go Afryka, latem zaś go Polska wita,
Duże gniazdo na kominie, z tego właśnie ptak ten słynie. (bocian)

3. Rozmowa na temat tego, o jakich zwierzętach są zagadki. Wypowiedzi dzieci o cechach charakterystycznych owadów na podstawie ilustracji, np. są małe, mają skrzydełka, mają kilka par odnóży, różnią się kolorami, czym się żywią itp.
4. Zabawa językowa kształtująca słuch fonemowy.
Wskazywanie przez dzieci głosek na początku i końcu wyrazu, czytanie globalne wyrazów MRÓWKA, BIEDRONKA, OWAD, PAJĄK, MOTYL, MUCHA, OSA, KRET, KOMAR, GĄSIENICA.
Czytanie globalne w/w wyrazów.
5. Karta pracy o owadach. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy z narysowaną połową owada. Zadaniem dzieci jest dorysowanie drugiej części danego owada oraz pokolorowanie go. Do wyboru dzieci mają dwie wersje karty pracy – łatwiejszą i trudniejszą.
6. Zabawa – Gdzie jest motyl?
Zabawa ruchowa kształtująca spostrzegawczość z użyciem kart – kolorowe motyle, składające się z dwóch części. N. tworzy tyle połówek ile jest dzieci w grupie. Podczas zajęć dzieci losują wybrane obrazki (ułożone na dywanie obrazkiem do dołu), latają w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie dziecko odnajduje kogoś, kto trzyma w ręce drugą część ich motyla.
Zabawę można powtarzać.
7. Podsumowanie – ewaluacja.
Rozmowa N. z dziećmi o tym, co najbardziej podobało im się na dzisiejszych zajęciach. Wszystkie dzieci na koniec otrzymują w nagrodę pieczątki.
Czas i przebieg zajęć może ulec zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.