X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 50005
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ruch to zdrowie. Scenariusz zajęć

Data: 27.05.2022
Grupa: 3 latki
Temat dnia: „Ruch to zdrowie”
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności słuchania poleceń
- wdrażanie do uczestnictwa we wspólnych zabawach ruchowych
- kształtowanie świadomości własnego ciała
- kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
Cele szczegółowe dziecko:
- jest sprawne fizycznie
- poznaje i próbuje prawidłowo wskazywać części ciała
- przestrzega reguł, uczy się współpracować w grupie
- próbuje prawidłowo reagować ruchem na słyszany tekst
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- improwizuje muzykę ruchem
Formy pracy: indywidualna, w parach, zbiorowa,
Metody pracy: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, metoda aktywnego słuchania muzyki B. Strauss, metoda C. Orffa, zabawowa, naśladowcza, zadań stawianych dziecku.
Środki dydaktyczne: mata edukacyjna, wstążki do tańca, woreczki gimnastyczne, tamburyno, kolorowe piłki, emblematy ze smutną i uśmiechniętą buzią, nagrania utworów muzycznych, odtwarzacz CD
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie „Iskierka – prowadzący zajęcia mówiąc „Posyłam iskierkę przyjaźni w krąg niechaj trafi do waszych rąk”- ściska dłoń siedzącego przy nim dziecka, które z kolei druga ręka ściska dłoń swego sąsiada. Iskierka musi wrócić do wysyłającego ten znak.
2. Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała oraz świadomości przestrzeni według metody Ruchu rozwijającego W. Sherborne
 Powitanie paluszkami- wszyscy siedzą w kole pochylając się do środka koła, wszyscy witają się ze sobą paluszkami rąk i całymi dłońmi.
 Powitanie stopami – wszyscy siedzą w kole trzymając się za ręce, wszyscy witają się ze sobą paluszkami stóp.
 Wskazywanie za prowadzącym swoich części ciała – pokaż swoje ręce, swoje ucho itp.
 Jak najwyżej – wszyscy leżą na plecach na podłodze. Sięganie rękoma i nogami ,,do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcanie żarówek.
 Bączek – wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.
3. Zabawa z woreczkami do meksykańskiej melodii ludowej "La Raspa" (w oparciu o metodę aktywnego słuchania muzyki B. Strauss). Dzieci siedzą na obwodzie koła. Wykonują proste ruchy rytmiczne: uderzanie 3x w kolana, klaśnięcie w dłonie, następnie podawanie woreczka na zasadzie „mam – dam” zgodnie z rytmem usłyszanej muzyki.
4. Zabawa ruchowo - naśladowcza na dywanie „Gąsiennice Basi” M. Tomaszewskiej. Dzieci siedzą w dwóch rzędach w rozkroku. Ilustrują ruchem tekst piosenki zgodnie z instrukcją nauczyciela.
5. Zabawa ruchowa rozwijająca ogólną sprawność fizyczną według metody C. Orffa
z wykorzystaniem utworu Seven Jumps – Shenanigans. Ilustrowanie ruchem usłyszanej melodii. Dzieci otrzymują wstążki do tańca, następnie podskakując w rytm muzyki po obwodzie kole falując na boki wstążkami. Reagują na zmianę tempa muzyki ruchem poprzez klaskanie, obrót wokół własnej osi oraz uniesienie i opuszczenie ręki.
6. Zabawy ruchowa z wykorzystaniem maty edukacyjnej. Wszystkie dzieci ustawiają się jeden za drugim, a następnie idą pomalutku po zielonym mostu, tak aby nie zmoczyć nóg w wodzie. Mostkiem jest zielona linia, a wodą niebieska mata.
Następnie ustawiają się parami i wspólnie na sygnał hop robią krok do przodu.
Dzieci spacerują po sali przy dźwiękach tamburyna , na sygnał nauczyciela (mocne uderzenie – cisza) biegną po kolorową piłkę i układają je w kwadrat maty o odpowiednim kolorze.
7. Ćwiczenia relaksacyjne. Masażyk zabawa czeska oprac. M. Bogdanowicz „List do babci”
w parach jedno dziecko siedzi za drugim, odwrócone plecami. masuje plecy według słów wierszyka. Po masażu następuje zamiana ról.
Gładzimy papier listowy- gładzenie poziome i pionowe
Kochana babciu- piszemy palcem na plecach
Kropka- z wyczuciem naciskamy plecy w jednym miejscu
Piszę Ci, że- kontynuujemy pisanie
Mamy w domu kotka
Kropka- stawiamy kropkę
Kotek chodzi – kroczymy palcami
Kotek skacze- skaczemy
Kotek drapie- drapiemy
Kotek chrapie - opieramy na plecach głowę i chrapiemy
Składamy list, naklejamy znaczek- robimy znak krzyża
Naklejamy znaczek- dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni
I zanosimy na pocztę- bieg paluszkami.
8. Ewaluacja zajęć. Na dywanie leżą emblematy w dwóch kolorach z buzią uśmiechniętą lub smutną. Nauczyciel zadaje pytanie czy zajęcia się podobały? Następnie dzieci wybierają jedną buzie, z którą utożsamiają swoje odczucia i wrzucają do koszyka uzasadniając swój wybór.
9. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.