X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49707
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy babci i dziadkowi - zestaw zabaw ruchowych. Ćwiczenie odpowiedniej reakcji na polecenia skierowane do całej grupy

Cele ogólne:
• ćwiczenie odpowiedniej reakcji na polecenia nauczyciela;
• usprawnianie motoryki dużej i małej;
• czerpanie radości i pokonywanie trudności w toku zabaw.

Cele operacyjne (dziecko...):
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, (...), (PP I.5);
• wykonuje czynności, takie jak: (...) trzymanie przedmiotów jedną ręką
i oburącz, (...) używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia (..), (PP I.7);
• wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie
i pisanie. (PP I.9);
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (P II, 7);
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; (PP III.8);
• komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; (...),(PP III.9)
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki
w szkole:
• (...), reaguje na sygnały, muzykuje (...) (P IV,7);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą
i prawą (P IV, 14);

Formy: grupowa, indywidualna.
Metody: metoda ćwiczeń – zabawy ruchowe, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania.

Środki dydaktyczne: tamburyno, kartki papieru i krążek dla każdego dziecka, tekst wierszyka masażyka (internet).

Przebieg:

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy dotyczącej pomocy dziadkom w rozmaitych czynnościach; przedszkolaki recytują wiersz pt. „Ty dziadziusiu”.
2. Dzieci stoją dookoła maty, nauczycielka rozkłada na macie krążki
w odpowiednich odstępach.
3. „Babcia woła do domu!” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci poruszają się między krążkami do zasłyszanej muzyki wygrywanej przez nauczycielkę na tamburynie: marsz, podskoki, bieg, (zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas zabaw); na przerwę i polecenie: „babcia woła do domu!” dzieci stają na najbliżej znajdującym się krążku i czekają na ponowny sygnał.
4. „Sprzątamy zabawki” – ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
Dzieci chodzą swobodnie między krążkami, naśladują podnoszenie zabawki, układają je zgodnie z prośbą nauczycielki na półce – wysoko (wspięcie na palce), nisko (przysiad).
5. „Piesek dziadka na spacerze” – zabawa z el. czworakowania.
Dzieci zamieniają się w pieski, czworakują wokół krążków. Na komendę „piesek odpoczywa” – zwijają się w kulkę na krążku.
6. „Pieczemy ciasto z babcią” – ćwiczenie tułowia.
Siedząc w siadzie klęcznym na macie, dzieci opierają dłonie na krążku
i naśladują ruchy wyrabiania ciasta.
7. „Gotujemy zupę dla dziadka” – ćwiczenie oddechowe.
W siadzie skrzyżnym przed krążkiem dzieci naśladują mieszanie zupy, nabieranie łyżką, dmuchanie i próbowanie, (zwrócenie uwagi na zachowanie prawidłowego toru oddechowego – wdech nosem, umiarkowany wydech ustami).
8. Marsz wokół maty; rozdanie każdemu dziecku kartki papieru.
9. Zaproszenie dzieci do zabawy kończącej zajęcia; dzieci siadają skrzyżnie przed swoim krążkiem (przodem do nauczycielki), z papierową kulą uformowaną
z wręczonej kartki.
„Babcia placek ugniatała” – doskonalenie motoryki małej:
Babcia placek ugniatała (naciskanie na kulę płaską dłonią),
wyciskała, wałkowała, (wałkowanie kuli obiema dłońmi jednocześnie)
raz na prawo, raz na lewo (przesuwanie dłońmi w odpowiednich kierunkach).
Potem trochę w przód i w tył,
żeby placek równy był.
Cicho...cicho...placek rośnie (nakrywanie kuli całymi rękoma)
w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony (głaszczemy obiema dłońmi kulę),
każdy brzuch zadowolony. (głaszczemy się po brzuchu)
Podziękowanie za wspólną zabawę, dziecko oddaje swój krążek nauczycielce
i wrzuca kulkę do kartonowego pudła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.