X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 49518
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Przykładowy scenariusz zajęć prowadzony metodą stacji zadaniowych

Moja lekcje nie wcale nie muszą być nudne
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody stacji zadaniowych

Tematyka ośrodka: O czym w święta każdy z nas pamięta?
Tematyka zajęcia: Tradycje związane z Bożym Narodzeniem.
Data: 21.12.2021r.
Czas: 60 min.
Prowadzący:

Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności fizycznej,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- rozwijanie mowy i myślenia przyczynowo – skutkowego,
- rozpoznawanie i nazywanie cyfr od 0 do 6,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- kreślenie znaków graficznych,
- rozwijanie zdolności koncentracji uwagi podczas działania,
- rozwijanie umiejętności słuchania i zapamiętywania;
- kształtowanie u dziecka poczucia przynależności do grupy społecznej (grupy rówieśniczej);
- budzenie odpowiedzialności za wspólną pracę;
- porozumiewanie się ze sobą;
- wdrażanie do kształtowania umiejętności współdziałania w grupie;
- odkrywanie własnych możliwości poprzez stwarzanie sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów:
- wyrabianie nawyku dbania o porządek w na stanowisku pracy,

Cele szczegółowe:
Po skończonej lekcji uczeń potrafi:
- zawiesić bombki choinkowe wykonując skłony, uruchamiając duże grupy mięśniowe,
- układać rytmy według podanego kodu,
- skonstruować pracę plastyczną „Świąteczny Aniołek”
- ułożyć historyjkę obrazkową o świątecznej tematyce,
- policzyć piłki, misie i prezenty na rysunku i wpisać odpowiednią liczbę w okienku,
- zawiązać prezent na kokardkę,
- poprawnie trzyma narzędzie do pisania,
- reaguje na polecenia nauczyciela,
- umie pracować w zespole,
- potrafi nawiązać kontakt z koleżanką/kolegą z klasy,
- wie, że 24, 25, 26 grudnia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia,

Rozwijane kompetencje kluczowe:
- w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej,
- matematyczne,
- w zakresie przedsiębiorczości,

Metody:
- metoda stacji zadaniowych
- instrukcja
- objaśnienie nauczyciela
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:
- praca w grupach trzyosobowych

Materiały i pomoce dydaktyczne:
Karton biały, karton niebieski format A4, nożyczki, klej, ołówek, gumka, mazaki, kredki, pudełko prezent opasane kolorową wstążką, oczy ruchome, wycinanki, stemple z motywami świątecznymi, sztuczna choinka ok., 1,5 m, pudełko z plastikowymi bombkami,
- tabliczki z numerami stacji,
- instrukcje zadań do poszczególnych stacji (zał. nr 1),
- karta „zbiorcza” dla każdego dziecka (zał. 2),
- „ Świąteczne pierniczki” – historyjka obrazkowa (zał. nr 3)
- Karta pracy. Ustalenie kolejności zdarzeń na podstawie 6 – elementowej historyjki obrazkowej „Pieczemy pierniczki”( zał. nr 4)
- Karta pracy (zał. nr 5). Odszukaj na nim piłki, misie i prezenty. Policz je i napisz
ich liczbę w okienkach.
- „ Świąteczny Aniołek” (zał. nr 6). Wytnij kontur aniołka. Dorysuj mu oczy , nos, usta, włosy, dorysuj stopki. Przyklej go na niebieskiej kartce – format A4.
- Stemplowanie (zał. nr 7). Uzupełnianie pustych okienek z użyciem stempli z motywami bożonarodzeniowymi według rytmu: choinka , dzwoneczek, aniołek.
- Karta pracy - (zał. nr 8). Rozetnij obrazki. Ułóż i przyklej na kartce elementy według podanego schematu.
- Układamy puzzle – (zał. nr 9).

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: powitanie i sprawdzenie listy obecności.

2. Wprowadzenie:
- podanie tematu oraz celów lekcji,
- udzielenie uczniom instrukcji na temat obowiązujących zasad pracy metodą stacji zadaniowych,
- podział na grupy dwu i trzyosobowe (w zależności od tego ile dzieci jest obecnych w szkole w danym dniu),

3. Realizacja tematu zajęć:

- każde dziecko otrzymuje kartę „zbiorczą” (zał. nr 2), po to aby mogło samodzielnie zaznaczyć wykonane zadanie. Każde zadanie na liście jest oznaczone symbolem.

Stacje praca własna – praca własna podczas stacji zadaniowych (organizacja pracy na zasadzie rynku – swobodne poruszanie się z miejsca na miejsce);

- układanie 6 – elementowej historyjki obrazkowej „Świąteczne pierniczki”, wycięcie obrazków, przyklejenie ich na kartonie według kolejności zdarzeń, numerowanie obrazków,
- pomoc przy pakowaniu prezentu pod choinkę – wiązanie wstążki na kokardę,
- wyszukiwanie i liczenie obiektów na obrazku, wpisywanie ich liczby w okienka,
- wykonywanie pracy „Świąteczny Aniołek”, wycięcie Aniołka, przyklejenie go na niebieskim kartonie, doklejenie mu oczu, dorysowanie buzi, nosa i stópek, ozdobienie go według własnego pomysłu,
- uzupełnianie pustych okienek według podanego kodu, stemplowanie,
- ubieranie choinki – ćwiczenia mięśni brzucha i ramion,
-układanie obrazków według rytmu: bałwanek, reniferem, Mikołaj,
- układanie puzzli

- uczniowie pracują w dwu, trzyosobowych zespołach na poszczególnych stacjach zadaniowych według instrukcji zamieszczonych na poszczególnych stolikach
(zał. nr 1) i objaśnień nauczyciela,

- uczniowie mają do dyspozycji 8 stacji. Wszystkie są obowiązkowe,

- każda grupa odwiedza pojedynczo poszczególne stacje i rozwiązuje zadania w obrębie danej stacji,

- grupa, która rozwiązała wszystkie zadania danej stacji, czeka na kolejną grupę rozwiązującą zadania z innej stacji, aż ta będzie gotowa. Wtedy dochodzi do zamiany stanowiskami,

- każda grupa musi odwiedzić wszystkie stacje i wykonać wszystkie zadania. Kolejność odwiedzanych stacji jest dowolna,

- po wykonaniu każdego zadania na danej stacji uczniowie zamalowują bombkę choinkową (zał. nr 2) i przechodzą do stacji następnej,

- gdy przejdą wszystkie stacje następuje krótkie ok. 10 minutowe podsumowanie,

4. Ewaluacja zajęć:

Czy zadania, które mieliście wykonać były łatwe czy trudne?
Które zadanie wam sprawiło największą trudność?
Które zadanie było dla was najłatwiejsze?
Które zadanie było dla was najciekawsze?
Co wam pomagało w realizacji zadań?
Co przeszkadzało?
Jak się czułyście?

- jeżeli dziecko źle rozwiązało zadanie nie mówimy, że to jest źle zrobione ( nie komentujemy) ale pytamy: „Czy ktoś ma inne rozwiązanie tego zadania?”
- dzieci, które, źle rozwiązały zadanie, mają wiedzieć, gdzie popełniły błąd. Pytamy: „Skąd się wziął błąd?” („czy ktoś nie zrozumiał polecenia?”, „nie słuchał ?”),
- nauczyciel mówi, że dzieci, które nie wykonały jakiegoś zadania muszą jeszcze popracować nad daną umiejętnością,
- nauczyciel lub inne dziecko może przypomnieć, jak się wykonuje tę umiejętność,
- nauczyciel może również pokazać karty pracy z prawidłowymi odpowiedziami,
- dzieci, które dobrze wykonały zadania pokazują prawidłowe odpowiedzi,
- dzieci, które mają dobrze zrobione zadania nauczyciel może zapytać: „Co sprawiło że macie dobrze?”(przykładowe odpowiedzi: „podział zadań”, „atmosfera”).

Załączniki:

1. Instrukcje zadań do poszczególnych stacji (zał. nr 1),
2. Karta „zbiorcza” dla każdego dziecka (zał. nr 2),
3. Historyjka obrazkowa „ Świąteczne pierniczki ” (zał. nr 3).
4. Karta pracy. Ustalenie kolejności zdarzeń na podstawie 6- elementowej historyjki obrazkowej „Świąteczne pierniczki (zał. nr 4),
5. Wyszukiwanie i liczenie obiektów na obrazku. Zapisywanie ich liczby w okienkach ( zał. nr 5)
6. Karta pracy „Świąteczny Aniołek”(zał. nr 6),
7. Karta pracy „ Stemplowanie”(zał. nr 7)
7. Układanie pociętych obrazków według podanego schematu (zał. nr 8)
8. Wypchnięcie puzzli i złożenie ich w całość (zał. nr 9)

Źródła internetowe:

1. Dostęp z dnia 01.12.2021r.
https://jows.pl/artykuly/jak-uczyc-metoda-stacji-dydaktycznych-charakterystyka-metody-i-przyklady

2. Dostęp z dnia 07.12.2021r.
http://kreatywnypolonista.blogspot.com/2018/10/jak-pracowac-metoda-stacji-zadaniowych.html

Scenariusz zajęć został opracowany na podstawie pakietu podręczników „Supersmyki” wersja BB + Wyd. MAC.

Zał. nr 1

Instrukcje do poszczególnych stacji
zadaniowych.

STACJA 1

Zadanie: Pieczemy pierniki – historyjka obrazkowa 6 elementowa
(zał. nr 3) oraz (zał. nr 4). Wyprawka plastyczna „Supersmyki” wersja B+, karta nr 38.

Polecenia:
- Wytnij obrazki przedstawiające przygotowanie pierników (zał. nr 3)
- Przyjrzyj się kolejnym obrazkom.
- Zastanów się co było najpierw, co potem a co na końcu?
- Ułóż obrazki w odpowiedniej kolejności.
- Przyklej ją w karcie pracy (zał. nr 4).
- Ponumeruj obrazki.
- Opowiedz, o czym jest ta historyjka.
- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje bombkę w swojej karcie).
- Zostaw po sobie porządek.

STACJA 2

Zadanie: Pudełko tekturowe imitujące prezent, owinięte dookoła wstążką (wstążka rozwiązana).

Polecenia:
- Pomóż zapakować prezent pod choinkę. Zawiąż wstążkę.
- Jeśli ci się udało zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje bombkę w swojej karcie).
- Zostaw po sobie porządek.

STACJA 3

Zadanie: Liczenie obiektów (zał. nr 5)
Polecenia:

- Odszukaj na obrazku piłki, misie i prezenty.
- Policz je i wpisz ich liczbę w okienkach.
- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje bombkę w swojej karcie).
- Zostaw po sobie porządek

STACJA 4

Zadanie: Wykonaj pracę plastyczną „ Świąteczny Aniołek” ( zał. nr 6) według wzoru:
Wykonaj w tym celu następujące polecenia:

- Wytnij aniołka z papieru i przyklej je na kartonie kolorowym z bloku rysunkowego
– format A4,
- Doklej mu oczy
- Dorysuj mazakiem nos, buzię, włosy, dorysuj stopki, ozdób według własnego
pomysłu
- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje bombkę w swojej karcie).
- Zostaw po sobie porządek.

STACJA 5

Zadanie: Uzupełnij puste okienka: ( zał. nr 7) zgodnie z podanym kodem: choinka, dzwoneczek, aniołek. Użyj stempli z motywami bożonarodzeniowymi do tego celu.

- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje
bombkę w swojej karcie).

STACJA 6

Zadanie: Ubieramy choinkę – ćwiczenie mięśni brzucha i ramion.

Wykonaj w tym celu następujące polecenia:
- Wykonaj trzy skłony
- Przy każdym skłonie wyjmij jedną plastikową bombkę umieszczoną w pudełku z
bombkami i zawieś jak najwyżej potrafisz na gałązkach choinki (choinka może być sztuczna i ma mieć wysokość ok. 1,5 m lub więcej)
Dzieci wykonują skłony – naśladując wyciąganie bombek z pudełka, wspinają się na palce – naśladując zawieszanie bombek na gałązkach choinki.

- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko
zamalowuje bombkę w swojej karcie).
- Zostaw po sobie porządek.

STACJA 7

Zadanie: Układanie rytmów (zał. nr 7)
Polecenia:

- Wytnij obrazki
- Ułóż obrazki według następującego schematu: bałwanek, reniferek, Mikołaj.
- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje
bombkę u siebie).
- Zostaw po sobie porządek.

STACJA 8

Zadanie:
Polecenia:

- Wypchnij puzzle i ułóż z nich obrazek.
- Zamaluj bombkę choinkową w swojej karcie zbiorczej (każde dziecko zamalowuje bombkę u siebie).
- Zostaw po sobie porządek po wykonanej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.