X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4818
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy dydaktycznej "W gabinecie u lekarza"

Cele:
- zapoznanie z zawodem lekarza
- przybliżenie sytuacji mających miejsce w ośrodku zdrowia
- pozbycie się strachu przed wizyta u lekarza
- zwrócenie uwagi na odpowiedzialność za innych-podopiecznych

Metody
słowna, czynna

Pomoce dydaktyczne
- zestaw do zabawy „Mały Doktor”
- opakowania po lekarstwach, bandaże, strzykawki
- misie, lalki

Przygotowanie
Nauczycielka siada z dziećmi na podłodze i opowiada im o tym jak była chora i musiała iść do lekarza. Mówi o miłej pielęgniarce, która zaopiekowała się nią w poczekalni, i pani doktor, która badała ją i przepisywała lekarstwa.
Pyta dzieci, czy również, gdy chorują chodzą do lekarza, jakie uczucia wywołuje w nich ośrodek zdrowia i jakie emocje towarzysza ich wizytom u lekarza.
Po takiej wymianie zdań, nauczycielka czyta dzieciom wiersz Jana Brzechwy „Chory muł”

„Chory muł”
Pewien muł
Niedobrze się czuł,
Więc poszedł do lekarza i rzekł:
- Niech pan doktor mi da jakiś lek.
Zapytał muła lekarz:
- A na co ty, mule, narzekasz?
Co ci dolega, mule?
Rzekł muł: - Mam łamania i bóle.
- A co boli cię? - lekarz znów pyta.
- Oj, bolą mnie, bolą kopyta,
A jeśli mam przy tym być szczery,
To nie jedno, nie dwa, ale cztery,
Wszystkie cztery, do samej kości,
Nawet ruszyć żadnym nie mogę...
I na dowód swojej słabości
Kopnął lekarza w nogę.
Stąd prawda wynika doniosła,
Że muł jednak ma w sobie coś z osła.

Po przeczytaniu, dzieci same opowiadają historię muła, razem z nauczycielka dochodzą do wniosku,, ze muł wcale nie był chory. Za to nauczycielka zauważa, miś Franek, maskotka przedszkolna, wygląda na chorego. Dzieci chcą się pobawić w lekarza. Nauczycielka przynosi z przedszkolnej apteczki bandaże, oraz przyniesione z domu opakowania po lekarstwach i strzykawki, dzieci znajdują wśród zabawek zestaw „Mały Doktor”, wspólnie omawiają, co, do czego służy i co można tym badać. Przygotowują przestrzeń do zabawy, gabinet dla lekarza i poczekalnię.

Czynności organizacyjne
Rozdzielanie ról: nauczycielka staje się panią doktor, misie i lalki są chorymi dziećmi, a dzieci są pielęgniarkami oraz rodzicami chorych dzieci.

Czynności zasadnicze
Rodzice przychodzą z chorymi dziećmi do ośrodka zdrowia, czekają w poczekalni na swoja kolej, opiekują się i uspokajają swoje dzieci. Pielęgniarka po kolei wzywa pacjentów do lekarza. Pani doktor bada każde dziecko, stawia diagnozę, przepisuje lekarstwa, zabrania im wychodzenia z domu, nakazuje rodzicom szczególna opiekę nad dziećmi. Pielęgniarka daje chorym zastrzyki, lub bandażuje bolące części ciała, a w nagrodę za odwagę dzieci dostają naklejki i cukierki. Gdy wszystkie dzieci dostana już lekarstwa, zaczynają czuć się lepiej.

Finalizacja
Pani doktor bada ponownie dzieci, tym razem stwierdza, że są już zdrowe. Dzieci mogą już chodzić znowu do przedszkola, a rodzice do pracy. Ośrodek zdrowia, kończy swoja pracę.

Zakończenie
Nauczycielka przestaje być panią doktor, misie i lalki wracają na swoje półki, a dzieci znowu są w przedszkolu. Wszyscy sprzątają salę po zabawie, przywracając jej dawny wygląd.
Na zakończenie nauczycielka czyta jeszcze raz wierszyk o chorym mule.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.