X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4809
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiejskim podwórku

Zajęcia otwarte dla rodziców: dn. 23.04.2009

Cele ogólne:
- Aktywizowanie myślenia poprzez stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych.
- Utrwalenie nazw, wyglądu, odgłosów i miejsca zamieszkania zwierząt gospodarstwa wiejskiego.

Cele operacyjne:
- rozwiązuje zagadki o zwierzętach domowych
- uważnie słucha wiersza
- wymienia i odnajduje nazwy zwierząt na wiejskim podwórku
- rozpoznaje wydawane przez nie głosy
- wie, gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta
- potrafi współpracować z zespołem dzieci
Metody:
czynne – zadanie stawiane do wykonania, kierowanie działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń
oglądowe – obserwacja, pokaz
słowne – żywego słowa, objaśnienie, instrukcja
Formy pracy: zabawy z całą grupą, praca zespołowa i indywidualna,

Środki dydaktyczne: obrazki i sylwety zwierząt, napisy tematyczne, rysunki domostw zwierząt, katy pracy.

Przebieg:
1.Rozwiązanie krzyżówki na podstawie zagadek:

1) Cztery nóżki, małe różki. Skaczę, brykam i figluję, kapusta mi bardzo mi smakuje. koza)
2)Dobre ma zwyczaje – ludziom mleko daje. (krowa)
3)W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień wszystkich budzi (kogut)
4)Chodzi po podwórku i grzebie łapami, mówią o niej ptak domowy, nazwijcie ją sami (kura)
5)Może być czarny, rudy czy w łatki, ma długie wąsy, czasem krawatkę. Włazi na płotek, mruga na myszy, najmniejszy szelest łatwo usłyszy. (kot)
6) Ma wspaniały ogon i korali sznur, nie gdacze, nie kwacze, a woła gul, gul. (indyk)
7). Dzięki niej na zimę masz czapkę i szalik. Gdy w góry pojedziesz, ujrzysz ją na hali. (owca)

2.Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Na podwórku”

Na podwórku u Władka jest wesoła gromadka:
długouchy pies Raczek i króliczek, co skacze,
kurka pstra i kotki dwa
i na koniec łaciaty prosiaczek.
Ma ten Władek zmartwienie,
Raczek garnek stłukł w sieni,
kotek wełnę rozwinął, spruł pończochę babciną,
drugi kot wlazł na płot i pobrudził łapkami pierzynę.
A od rana już kłopot:
barszcz zajada pies Raczek,
trawę królik, co skacze,
kurka pstra owies ma,
a otręby w koszyczku – prosiaczek.

3. Omówienie treści utworu:
Jakie zwierzęta mieszkały w zagrodzie Włodka?
Jak wabił się pies?
Co robił króliczek?
Ile było kotów?
Jak wyglądał prosiaczek?
Z jakiego powodu Włodek miał zmartwienie?
Czy chłopiec dbał o zwierzęta? Jak to robił?

3.Parada zwierząt: napisy z głosami:
miau - kot (chody, czworakowanie, koci grzbiet, kłębuszek),
kwa, kwa - kaczka,
ko, ko, ko – kury i urczątka.

4.Posłuchaj – czyj to głos?

5.Zabawa orientacyjno- ruchowa i ortofoniczna „Czy tu jest moja mama?” - dzieci podzielone na zespoły 4-5 osobowe, losują sylwety wybranych zwierząt, których głosy będą naśladować w zabawie. Jedno dziecko wychodzi za drzwi, a po powrocie szuka swojej mamy. Zadanie jest wykonane, gdy znajdzie odpowiednią grupę.

6.Dom zwierząt: kurnik, obora, stajnia, chlew, buda, - omawianie na podstawie rysunków, czytanie globalne wyrazów.

7.Zabawa wzrokowo – ruchowa: Znajdź swoje mieszkanie - dziecko wylosuje, odczyta wyraz i stanie przy odpowiednim obrazku.

8.Karty pracy – wykreślanka.
9.Ćwiczenie koordynacji słuchowo-wzrokowej „Wszystko zwierzę co ma pierze...”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.