X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47741
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz walentynek dla dzieci 3 i 4 -letnich

Scenariusz walentynek
w grupie dzieci 3 i 4 letnich „Maleństwa”

Cel główny: Kultywowanie tradycji walentynkowej; zachęcenie dzieci do okazywania uczuć innym osobom ( kolegom, koleżankom, rodzicom i bliskim)
Cele szczegółowe:
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej,
- poznanie pojęcia Walentynka,
- wzmacnianie integracji wśród dzieci podczas wspólnych zabaw,
- rozwiązywanie zagadek słownych,
- rozwijanie percepcji wzrokowej,
- doskonalenie sprawności manualnej;

Metody: słowna, oglądowa, zabawowo – zadaniowa;

Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa;

Środki dydaktyczne: balony w kształcie serc, walentynkowe puzzle – symbole pocięte na części, zagadki, płyty CD z muzyką, kartki, brokaty, papierowe serduszka, pinezka, papierowe serca z imionami dzieci, papierowe serca do pary.

Przebieg:
Sala udekorowana serduszkami.
1. Przywitanie:
Zabawa „Iskierka przyjaźni”- dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Prowadzący mówi:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk” (i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka). Dziecko przekazuje iskierkę dalej. Zabawa kończy się gdy iskierka powraca do prowadzącego.
2.Pogadanka na temat walentynek:
Nauczyciel : Walentynki to święto zakochanych, kochanych, podkochujących się, kochliwych, jednym słowem nas wszystkich. Ponieważ każdy z nas ma kogoś kogo kocha, są to rodzice, rodzeństwo, przyjaciele a nawet kochamy swoje zwierzaki.
Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii.
Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda.
Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć.
W Polsce Walentynki obchodzone są od lat 60-tych. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.
Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą.
2. „Sercowy krąg”
Dzieci siedzą w kręgu i w rytm muzyki podają sobie balonika w kształcie serca. Kiedy muzyka milknie, dziecko które trzyma balonika mówi kogo kocha.
3. Zabawa „Czyj ukochany, czyja ukochana? – bajkowe pary”
Nauczycielka: Kolejna zabawa to znajomość wiedzy o „bajkowych” zakochanych parach. Prowadząca zadaje pytania kolejnym grupą:
• Kto jest partnerem Shreka?
• Jak ma na imię przyjaciel Myszki Minnie?
• Jak ma na imię przyjaciółka Kaczora Donalda?
• Kto pokochał Bestie?
• Kto obudził Śpiącą Królewnę?
• Kto jest partnerem Pszczółki Mai?
4. Zabawa przy piosence ,,Nie chcę Cię znać?”- naśladowanie ruchem treści piosenki.
5. Zabawa ćwicząca percepcję wzrokową „Walentynkowe symbole”
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy 4 – osobowe. Każda grupa otrzymuje rozcięty obrazek amora i serca w różnych konfiguracjach. Zadaniem dzieci jest złożenie obrazka.
6. Wróżba z sercami przyjaźni „Mój kolega / koleżanka z grupy”
Nauczyciel przygotowuje 2 serca wycięte z brystolu. Na odwrocie serc są zapisane imiona chłopców (na jednym sercu) i dziewczynek (na drugim).
Zadaniem dzieci jest przebić serce pinezką – to imię na które trafią wróży im przyjaźń z daną osobą.
Jest to także wylosowana para do kolejnej zabawy.
7. Taniec w parach z balonowymi sercami.
Para, która najdłużej będzie tańczyła z balonem zamieszczonym między dziećmi, zostaje „Walentynkową parą taneczną”.
8. Zabawa „Serce do serca”
Nauczyciel rozdaje dzieciom różnego rodzaju serca, Zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej pary – dziecka z takim samym serduszkiem.
9. Wykonanie kartek Walentynkowych dla rodziców.
10. Zakończenie:
Podziękowanie wszystkim dzieciom za udział w dzisiejszych zabawach. Wręczenie wszystkim dzieciom dyplomów za udział w zabawie walentynkowej. Wykonanie pamiątkowej fotografii.

Czas trwania: ok. 2 godzin
Prowadząca: mgr Katarzyna Zagacka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.