X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46938
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatrzyk na majowej łące - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: Teatrzyk na majowej łące
Grupa: 5-latki

Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości o łące i jej mieszkańcach,
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie z trudnościami, odkrywania własnych możliwości oraz przeżywania radości z odnoszonych sukcesów,
- rozwijanie i doskonalenie umiejętności czytania prostych struktur wyrazowych oraz „odpoznawania” wyrazów metodą globalną,
- rozwijanie pamięci wzrokowej.

Cele operacyjne – Dziecko:
- wie, jak wyglądają: motyl, biedronka, pszczoła, mrówka,
- potrafi rozpoznać obraz graficzny swojego imienia oraz imion innych dzieci,
- dostrzega różnice w kształcie i brzmieniu liter,
- koncentruje uwagę na oglądanej inscenizacji,
- wypowiada się na określony temat,
- nabywa poczucie własnej wartości,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- rozwija wyobraźnię.

Środki dydaktyczne: czerwone, pluszowe serduszko, wizytówki (bilety) z imionami dzieci, sylwety owadów (biedronki, mrówki, motyla i pszczoły), ilustracje przedstawiające owady, napisy do globalnego czytania z nazwami owadów, płyta CD z odgłosami łąki, chusta animacyjna, kolorowe kwiatki na drewnianych szpatułkach do ewaluacji, dwa pojemniki plastikowe do ewaluacji zajęć.

Metody:
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
- percepcyjne: sztuka teatralna
- słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg:
1. Zabawa integracyjna na powitanie - „Serce dla każdego”
Dzieci tworzą krąg. Nauczyciel podaje dziecku siedzącemu po prawej stronie czerwone, pluszowe serduszko, wypowiada jego imię i mówi do niego miłe słowa (słowa uznania, komplement). Następnie dziecko robi to samo do kolejnego dziecka i tak do momentu zamknięcia kręgu.
2. Wprowadzenie do tematu. „Łąka”- zagadka słuchowa. Dzieci po odgłosach (śpiew ptaków, cykanie świerszcza, brzęczenie pszczół, kumkanie żab, klekot bociana) odgadują o czym będą dzisiejsze zajęcia.
3. „Bilety do teatru - deszcz wizytówek” (elementy Odimiennej metody nauki czytania I. Majchrzak) - Nauczyciel informuje dzieci, że zaprasza je do teatru. Rozkłada bilety wstępu z ich imionami (wizytówki z imionami). Dzieci rozpoznają swoje wizytówki i siadają z nimi w kole. Na podstawie wizytówek, które nie zostały wzięte, ustalają kto jest nieobecny. Następnie dzieci z biletami szukają swojego krzesełka w „przedszkolnym teatrze” (z naklejonym imieniem).
4. Dzieci uczestniczą w teatrzyku sylwetkowym „Na majowej łące” - scenariusz w załączeniu.
5. Rozmowa na temat teatrzyku - Jakie owady spotkały się na majowej łące? Jaką rolę pełnią w przyrodzie? (np. pszczoły, motyle – zapylanie kwiatów, rozmnażanie roślin; biedronki – zjadają mszyce, szkodniki roślin; mrówki – budując mrowiska przenoszą nasiona różnych roślin) Który z owadów wykonuje najważniejsze zadania na łące? Dzieci uzasadniają swoje wypowiedzi.
6. „Owady na łące” - zabawa ruchowa z chustą animacyjną (elementy pedagogiki zabawy Klanza).
Dzieci wymieniają barwy na chuście i zapamiętują ich znaczenie (zielona - mrówka, żółta - pszczółka, niebieska - motyl, czerwona - biedronka). Na hasło: „biedronka” dzieci trzymające naprzeciwko siebie skrawki czerwone wymieniają się miejscami przefruwając pod chustą. W ten sam sposób postępujemy z innymi owadami.
7. Dzieci wymieniają owady, które wystąpiły w teatrzyku. Następnie odszukują je na ilustracjach oraz dopasowują do nich napisy (tzw. podpisywanie świata - elementy Odimiennej metody nauki czytania I. Majchrzak). Na koniec dzielą wyrazy na sylaby.
8. Ewaluacja zajęć. Każde dziecko umieszcza kwiatek, albo w pojemniku z uśmiechniętą buźką, kiedy zajęcia podobały mu się, albo w pojemniku ze smutną buzią, w przypadku, gdy ocenił zajęcia na nieatrakcyjne.

Teatrzyk „Na majowej łące”
W tle odgłosy łąki.
(Na scenie pojawia się pszczoła i nuci sobie (bzyczy) piosenkę „Stokrotka”):
Pszczoła: - Jak ja uwielbiam maj i majowa łąkę, bzz, bzz. Jak tu pięknie! Czerwone maki, żółte mniszki i białe stokrotki, bzz, bzz. Jaki piękny zapach! No i to cieplutkie słoneczko!
Wyleciałam z ula i zaraz zabieram się do pracy, bzz, bzz. Będę zbierać nektar i pyłek kwiatowy. To będzie piękny, ale i pracowity dzień, bzz, bzz!
Pszczoła lata od kwiatka do kwiatka i bzyczy.
- O, a kto tu się ukrył? Ach, to ty biedroneczko. Dzień dobry! Bzz, bzz.
Biedronka: - Witam cię, pszczółko! (biedronka wynurza się z trawy)
Widać z oddali nadlatującego motyla, który nuci piosenkę „Motyle jestem”.
Biedronka: - Jaki Ty jesteś piękny motylu!
Pszczoła: - Twoje skrzydła jak tęcza malowana. Wyglądasz jak piękny, kolorowy kwiat.
Motyl: - Dziękuję, Wam koleżanki za te miłe słowa. Co u was słychać?
Pszczoła: - Ja, moi drodzy, mam dzisiaj dużo pracy. Wiosna się rozpoczęła i trzeba uzupełniać zapasy, bo ul prawie pusty. Zbieram nektar, który w ulu przetworzony zostanie na słodki miód. Mniam, mniam!
Biedronka: - Pszczółko, jesteś bardzo pracowita, ale i bardzo skromna. Wiem doskonale, że oprócz zbierania nektaru, zapylasz kwiaty, a to bardzo ważne.
Motyl: - Tak, tak! Bo dzięki zapylaniu kwiatów powstają owoce. Moje kochane, ale ja również, powiem nieskromnie, że kiedy piję nektar zapylam kwiaty. Najbardziej lubię te, które bardzo mocno pachną.
Słychać odgłosy maszerowania.
Mrówka: - Raz, dwa, trzy - prawa noga! Raz, dwa, trzy - lewa noga! Dzień dobry, Państwu!
Owady witają się z mrówką.
Biedronka: - Pani mrówka to prawdziwy siłacz!
Pszczoła: - A dlaczego?
Biedronka: - Mrówki często dźwigają rośliny lub owady, które są większe od samych mrówek.
Pszczoła: - Ale po co one to robią?
Biedronka: - Bo mrówki to owady, które bardzo lubią porządek. Zjadają to, co obumarło i wtedy nie ma bałaganu.
Motyl: - A ja wiem, że mrówki też roznoszą nasiona roślin. Z nasion wyrastają rośliny. I w ten sposób różne rośliny rosną w różnych miejscach.
Mrówka: - Moi mili ruszam w drogę! Ale na zakończenie chciałbym powiedzieć, że prawdziwym skarbem i wojownikiem jest biedronka!
Pszczoła: - Hmm, a to czemu?
Mrówka: - Biedronka walczy ze szkodnikami roślin, czyli z takimi organizmami, które psują i niszczą roślinki.
Motyl: - A czy ona używa do tego szabli?
Biedronka: - Nie motylku! Ja je zjadam. Od tych rozmów troszeczkę zgłodniałam. Muszę coś przekąsić. Pa, pa! (Biedronka schodzi ze sceny)
Mrówka: - Do widzenia! Muszę maszerować dalej! (Mrówka schodzi ze sceny)
Pszczoła: - Ja też już lecę, bo się zagadałam. Do widzenia kochani! (Pszczoła schodzi ze sceny)
Motyl: - Żegnajcie! Pa, pa! A ja sobie jeszcze pofruwam. (Motyl leci i nuci piosenkę „Motylem jestem”, odfruwa ze sceny)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.