X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Domowi przyjaciele. Scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 4- 5-letnich

Temat: Domowi przyjaciele

Cel ogólny: Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka- kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt domowych, rozumienie potrzeby stałej troski o zwierzę, które jest pod opieką człowieka, poszerzanie wiedzy o zwierzętach hodowanych w domu;

Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• bierze aktywny udział w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
• w zabawach reaguje na sygnał wzrokowy, słuchowy
• prawidłowo porusza się na czworaka
• sprząta po skończonej pracy

w obszarze emocjonalnym dziecko:
• kończy rozpoczęte działania ( na miarę swoich możliwości)
• wykonuje zadania zgodnie z poleceniem
• odczuwa satysfakcję z prawidłowo wykonanego zadania
• wie, że w sytuacjach dla niego trudnych może liczyć na pomoc

w obszarze społecznym dziecko:
• potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych przez nauczyciela
• jest opiekuńcze w stosunku do zwierząt
• rozumie znaczenie zwierząt w życiu człowieka
• zna zwyczaje niektórych zwierząt
• rozumie dlaczego określone zachowania wobec zwierząt są niewłaściwe i niebezpieczne
• skutecznie komunikuje się z innymi dostępnymi metodami komunikacji
• przestrzega reguł obowiązujących w społeczności przedszkolnej
• współdziała podczas zabaw

w obszarze poznawczym dziecko:
• przewiduje działania i łączy działanie ze skutkiem
• udziela odpowiedzi na pytania
• rozwija sprawność językową: formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
• zna podstawowe informacje na temat życia zwierząt domowych
• posiada wiedzę na temat opieki nad zwierzętami
• rozwija sprawność motoryczną i percepcję wzrokową
• doskonali liczenie w zakresie 5
• klasyfikuje przedmioty wg przeznaczenia;

Metody pracy:
• metody aktywizujące: Pedagogika zabawy
• metody czynne: zadania stawiane do wykonania,
• metody słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia;
• metody oglądowe: pokaz , własny przykład, naśladowanie;

Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• zespołowa

Środki dydaktyczne:
- ilustracje do historyjki obrazkowej
- tablica multimedialna, laptop, prezentacja multimedialna
- ilustracje nt.,,Zwierzę to nie rzecz”, biały karton, buźki wesoła i smutna
- obręcze, woreczki
- obrazki z akcesoriami dla zwierząt, maskotka: psa, kota, królika, legowisko dla psa i kota, klatka dla królika, lampa „akwarium”, miski plastikowe
- taca, karty pracy, koperty z puzzlami, klej dla każdego dziecka,

Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Dzieci stoją w kole – N: ,,Witam wszystkich, którzy mają w domu jakieś zwierzątko. Witam wszystkich, którzy maja w domu kotka. Witam wszystkich, którzy mają psa. Witam wszystkich, którzy lubią zwierzęta.”- dziecko, do którego kierowane jest powitanie, macha ręką do kolegów. N:-,,Ten kto lubi koty, niech podskoczy. Ten, kto lubi rybki niech przykucnie. Ten, kto lubi konie, niech tupnie. Ten kto jest przyjacielem zwierząt, niech pomacha.”

2. Historyjka obrazkowa ,,Mały przyjaciel”. Prezentacja i omówienie poszczególnych obrazków, ułożenie w odpowiedniej kolejności i opowiadanie przebiegu wydarzeń przez wybrane dzieci.
Rozmowa w oparciu o treść historyjki:
 Jakim zwierzęciem opiekowała się dziewczynka?
 Czy zwierzęta można karmić przysmakami, jakie my lubimy?
 Dlaczego królik powinien być w klatce?
 Czy ze wszystkimi zwierzętami trzeba wychodzić na spacer?
 Dlaczego klatka jest pusta, co mogło stać się z królikiem?
 Co czuła dziewczyna po stracie królika?
 Jakie zwierzęta macie w domu?
 Jak się nimi opiekujecie?

3. Zabawa ruchowa ,,Kotki do domu i kotki na spacer” z elementami czworakowania. Dzieci dobierają się parami. Jedno z pary klęczy, podpierając się rękoma- tworzy domek. Drugie jest kotem- spaceruje na czworakach pomiędzy domkami. Na hasło: ,,deszcz!” koty chowają się do swojego domku. Po chwili wychodzą na spacer. Po kilku powtórzeniach następuje zamiana ról.

4. Prezentacja multimedialna ,,Jak opiekować się zwierzętami domowymi?”. Rozmowa na temat sposobów właściwej opieki nad zwierzętami. Wspólne formułowanie zasad traktowania zwierząt, jakich przestrzega ich przyjaciel- ,,Zwierzę to nie rzecz!”. N-l prezentuje dz. ilustracje. Dzieci opisują , co się na nich znajduje oraz próbują odpowiedzieć, jak w danej sytuacji mogło czuć się zwierzę. Nauczyciel zwraca uwagę, że zwierzę, nawet źle traktowane, broni się i może zaatakować. Dzieci przyporządkowują ilustracje odpowiednio pod smutną i wesołą buźką (negatywne i pozytywne zachowania ludzi wobec zwierząt).

5. Zabawa ruchowa „Kość dla psa”. N. rozkłada na podłodze 6 obręczy- to miski dla piesków. Do każdej wkłada woreczki- to kości. Dzieci są pieskami. Swobodnie spacerują na czworakach po sali. Na hasło: ,,Kość dla psa” wokół obręczy ustawia się tyle dzieci, ile jest w niej woreczków. Przy każdym powtórzeniu zabawy N. zmienia liczbę kości w miskach. Niektóre obręcze mogą zostać puste, ale każdy pies powinien znaleźć kość dla siebie.

6. Zabawa dydaktyczna ,,Opiekunowie zwierząt”. Dzieci wykonują kartę pracy -przyklejają odpowiednie zwierzę do pętli z przedmiotami jakich ono potrzebuje. Następnie dzieci, które wykonają zadanie losują obrazek z akcesoriami potrzebnymi do opieki nad zwierzętami i kładą przy odpowiednim zwierzątku w jego kąciku.

7. Zabawa paluszkowa ,,Pieski”.

8. Karta pracy- układanie puzzli z imionami zwierząt. Dzieci układają z części obrazek psa, kota lub królika oraz jego imię z liter wg wzoru.

9. Podziękowanie, pochwały za aktywność- pieczątki za poprawność wykonania zadań.

Realizowane zadania podstawy programowej:
I: 5,7,9
II: 2, 3,7, 10,11
III: 1, 5,8,9
IV: 2,5,9, 12,15, 18
Opracowała
Magdalena Sidor

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.