X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46442
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zabawy na łące

Scenariusz zajęć

Temat: "Wiosenne zabawy na łące"
Grupa: 4, 5 latki

Cel główny: Wspomaganie rozwoju ruchowego
Cele szczegółowe:
1. Uczestniczenie w zabawach organizowanych w ogrodzie przedszkolnym w różnych porach roku (wiosna).
2. Uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementami skoku, podskoku, równoważnych, organizowanych metodą opowieści ruchowej.

Metody: metoda R. Labana, metoda pedagogiki zabawy – Klanza.

Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, emblematy kwiatów z papieru, koła od sersa, emblematy owadów i zwierząt żyjących na łące dla każdego dziecka (bocian, biedronka, żaba, pszczoła, motyl, konik polny, ), chusta animacyjna.

Przebieg zajęć:

1. N. zaprasza dz. do zabawy, rozpoczyna opowieść. Dzieci naśladują czynności pakowania i zakładania plecaka. Dz. maszerują z wysokim unoszeniem nóg.
2. „Wyścig kolorów” -zabawa ruchowa bieżna z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
N. objaśnia zabawę, rozkłada chustę na podłodze. Kontynuuje opowieść. Dz. stają przy wybranym kolorze i na sygnał N.: Wywołuję kolor żółty... Dz. stojące przy tym kolorze biegną dookoła chusty i wracają z powrotem na miejsce, stając przy swoim kolorze.
3. „Pszczółki” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. N. rozkłada na podłodze papierowe kwiaty.
Kontynuuje opowieść. Dz. - pszczółki "latają" przy muzyce. Na pauzę muzyczną, każda "pszczółka", siada na kwiatek (przykuca przy kwiatku)
4. „Żaby” – zabawa bieżna z elementem skoku. N. wyjaśnia zasady zabawy, kontynuuje opowieść. Dz. biegają w różnych kierunkach na umówiony sygnał - dźwięk tamburyna naśladują skoki żab, następny umówiony sygnał zaprasza do zabawy.
5. „Bociany chodzą po łące” – zabawa ruchowa równoważna. N. wyjaśnia sposób wykonania ćwiczenia, kontynuuje opowieść. Dz. chodzą z wysokim unoszeniem kolan. Co pewien czas dz. - bociany zatrzymują się i stają na jednej nodze, rozkładając szeroko ramiona.
6. „Za motylem” – zabawa bieżna z elementami podskoku. N. objaśnia reguły zabawy, kontynuuje opowieść. Dz. biegają w różnych kierunkach „za motylem”. Na hasło N. „Hop” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad
7. „Ptaszki do gniazd” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. N. rozkłada w różnych miejscach koła od sersa.
N. Wyjaśnia zasady zabawy, kontynuuje opowieść. Dz. siedzą na kołach od sersa - gniazdach. Na sygnał N. (uderzenie w tamburyn) dz. wybiegają z gniazd w różnych kierunkach i naśladują lot ptaków, zatrzymują się i naśladują zbieranie ziarenek (w przysiadzie pukanie palcem o podłogę). Na zapowiedź: „Do gniazd" — lecą na swoje miejsca, okrążają gniazda i siadają.
8. „Mieszkańcy łąki” – zabawa ruchowa bieżna z reakcją na sygnał. N. daje każdemu dz. sylwetę symbolizującą mieszkańca łąki. Następnie rozkłada chustę animacyjną. N. wyjaśnia zasady zabawy, kontynuuje opowieść. Dz. trzymają chustę animacyjną. Po chustą przebiegają dz. – grupy zwierząt wywołane przez N: np.: te, które mają kolor czerwony: bocian, biedronka,...,
- które fruwają: bocian, motyl, biedronka,...,
- które mają kolor zielony: żabki,...,
- które mają kropki: biedronki... itp.
9. N. kontynuuje opowieść. Dz. naśladują czynności pakowania plecaka i maszerowania z wysokim unoszeniem nóg. N. dziękuję dzieciom za zabawę.

Opowieść ruchowa:
Jest piękny słoneczny dzień i słyszałam, że Pani Wiosna wybiera się właśnie na wycieczkę na łąkę, żeby się trochę pobawić, a my wybierzemy się razem z nią. Dlatego wyciągamy z górnej półki swoje plecaki, zakładamy je na plecy (1) i wędrujemy na łąkę.
Rozejrzyjcie się dookoła, zobaczcie jak tu pięknie i kolorowo.
Pani Wiosna chciałaby się z nami trochę pobawić, dlatego proponuje nam zabawę w „Wyścig kolorów” (2).
Pani Wiosna wypatrzyła na łące pszczoły, które ciężko pracują od samego rana, zapylając kwiaty (3).
Na trawie zobaczyła także rechocące żabki (4), które odpoczywały niedaleko stawu, ale musiały szybko uciekać bo zobaczyły bociana (5).
Wędrując dalej pani Wiosna spostrzegła kolorowe motyle, chciała się z nimi pobawić, ale one ciągle jej uciekały (6).
Pani Wiosna obserwowała płynące na niebie obłoki i nagle usłyszała śpiew ptaków, które wracały do swoich gniazd (7).
Pani Wiosna proponuje nam kolejną zabawę, ponieważ chce sprawdzić czy jesteśmy też zwinni i szybcy jak mieszkańcy łąki (8).
Słońce powoli już zachodzi, zrobiło się już późno, wiec pora już wracać do domu, dlatego zakładamy plecaki i maszerujemy do domu (9).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.