X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46429
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karta - rozwiązywanie konfliktów w grupie z wykorzystaniem narzędzi krytycznego myślenia TOC, chmurka

Scenariusz zajęć edukacyjnych w grupie dzieci 5, 6-letnich-TROPICIELE

Temat: Karta-rozwiązywanie konfliktów w grupie z wykorzystaniem narzędzi krytycznego myślenia TOC/chmurka/
Prowadząca:
Data:

Cele:
- słucha z uwagą czytanego przez nauczyciela opowiadania
- łączy przyczynę ze skutkiem zdarzeń,
- porządkuje elementy historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią zdarzeń i ciągiem przyczynowo-skutkowym
- opowiada historyjkę obrazkową składającą się z 4-5 elementów
- układa inne/lepsze zakończenie historyjki obrazkowej/opowiadania
- doskonali umiejętności prowadzenia dyskusji z przestrzeganiem zasady wzajemnego słuchania i argumentowania wyrażanych opinii i ocen (twórcze rozwiązywanie problemów metodą „burzy mózgów”,
- podejmuje próby opowiadania historyjki od wybranego miejsca
- wymienia sytuacje konfliktowe
- rozumie konieczność przestrzegania ustalonych zasad postępowania
- rozumie, co oznaczają pojęcia: dobro i zło
- stosuje się do zawartych umów
- potrafi przeprosić, gdy sprawi komuś przykrość
- rozumie, że należy panować nad negatywnymi emocjami
- wie, kiedy należy używać zwrotów grzecznościowych
- podejmuje próby radzenia sobie w trudnych sytuacjach
- rozpoznaje emocje pozytywne i negatywne
- określa własne potrzeby
- czyta proste wyrazy z poznanych liter
- kształtuje aktywną postawę podczas zajęć: stawia pytania, udziela odpowiedzi, podąża za tokiem rozmowy
Metody:
słowne - rozmowa, instrukcje, objaśnienia,
czynne – zadań stawianych dzieciom do wykonania,
oglądowe- instrukcje, pokaz
aktywizująca –gałązka logiczna, chmurka, gałązka skojarzeń, burza mózgów

Formy:
indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, elementy maty gałązki logicznej i mata chmurki, obrazki, emotikony, tekst opowiadania -rymowanką, piktogramy , historyjka obrazkowa/zdjęcia/, karty/czarno-bałe do kolorowania

Przebieg:

1. Powitanie- zabawa słowno-ruchowa
Na powitanie podam ci rękę
Lub jeśli wolisz zaśpiewam piosenkę( dzieci podają sobie ręce)
Pomacham dłonią, gdy cię zobaczę,
Bo przecież nie może być inaczej ( dzieci machają do siebie)
Przybiję piątkę albo żółwika
A potem razem będziemy brykać
A kiedy trochę się pokłócimy
To za chwileczkę się przeprosimy
wprowadzenie w tematykę zajęcia (podanie tematu)

2. Karta-słuchanie opowiadania- gałązka logiczna-układanie kolejnych zdjęć i układanie ich na liściach gałązki, następnie dzieci wybierają dla siebie po jednej karcie do kolorowania. Każde dziecko koloruje swoją kartę. Ponowne opowiadanie historyjki, dzieci kolejno wstają podczas powiadania przez chętne dziecko fragmentu historii na ich rysunku.

Rozmowa z dziećmi nt opowiadania
-co wydarzyło się w szatni?
-dlaczego Jarek płakał?
-dlaczego Antek tak bardzo chciał mieć kartę?
-dlaczego Jarek tez tak bardzo chciał mieć kartę/
-do czego obaj chłopcy dążyli?
-jaki mieli wspólny cel?
Chętne dzieci prezentują scenki

3.Co to jest kłótnia?- gałązka skojarzeń
Czy zdarzyło wam się kiedyś z kimś pokłócić?
Jakie uczucia towarzyszą kłótni?- wypowiedzi dzieci (o co kłócicie się najczęściej?)
W jaki sposób uczycie się w przedszkolu rozwiązywać kłótnie czyli konflikty?
( rozmowa, przepraszam, podanie reki na zgodę, poproszę, chmurka)

4.Wesoło czy smutno?- zabawa ruchowa Z przerwą w muzyce ( CD). Na przerwę w muzyce-nauczyciel pokazuje odpowiednio emotikony- smutny, wesoły, dzieci gestem i miną obrazują dany nastrój.

5.Chmurki-.omówienie znaczenia kolorów chmurek na macie
Piorun-kłótnia, to o co się pokłóciliśmy
Chmurka granatowa-powiedz czego żądałeś, chciałeś, o co się pokłóciliście powiedz o swoich uczuciach ( emotikony)
Chmurka błękitna-powiedz o swoich potrzebach, dlaczego tak się zachowałaś, po co potrzebujesz misia

6. Najbardziej lubię bawić się....– zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem ilustracji z napisami przedstawiającymi zabawy/zabawki - dzieci wybierają ulubioną zabawę/zabawkę – wypowiedzi dzieci nt. ulubionej zabawy ( dzieci wypowiadają się nt czy lubią bawić się sami czy z kolegą/ami

7.Słońce rozwiązań- co zrobić żeby było dobrze- rozwiązanie konfliktu bohaterów opowiadania- rysowanie propozycji rozwiązań przez dzieci /np.jeden dzień kartę będzie miał Jarek, a na drugi Antek itp./-burza mózgów

8. Każde dziecko lubi zabawę- śpiewanie piosenki przy akompaniamencie płyty Cd.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.