X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46205
Przesłano:

Historia rybaka, jego żony i złotej rybki. Scenariusz lekcji języka polskiego

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie czwartej
Lekcja otwarta
Data: 02.02.2021 r.
Forma realizacji:
Połączenie z uczniami przez aplikację Microsoft Teams

Temat: Historia rybaka, jego żony i złotej rybki.

Cele ogólne
-Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
-Kształcenie umiejętności poprawnego mówienia oraz pisania zgodnego z zasadami pisowni polskiej.
-Rozwijanie zdolności dostrzegania wartości ważnych w życiu i kierowania się tymi wartościami.
- Znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność mówienia o nich z wykorzystaniem potrzebnej terminologii.
-Rozwijanie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

Cele szczegółowe
Uczeń:
-klasyfikuje bohaterów na pozytywnych i negatywnych,
-rozróżnia i wyjaśnia elementy realistyczne i fantastyczne w utworach – I.1.3
-charakteryzuje bohaterów w czytanych utworach, gromadzi o nich informacje – I.1.9
-wskazuje wartości w utworze oraz określa wartości ważne dla bohatera – I.1.20
-określa cechy postaci,
klasyfikuje bohaterów na pozytywnych i negatywnych,
-uczestniczy w rozmowie na zadany temat – III.1.1
-uzasadnia swoje zdanie w rozmowie na zadany temat, odwołując się do przykładów z doświadczenia lub obserwacji,
-umie sformułować morał własnymi słowami,
-redaguje inne zakończenie utworu.

Metody: heureza, praca z tekstem.

Formy pracy: praca indywidualna, praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne : podręcznik, gra interaktywna, karta pracy, tablica Microsoft Whiteboard

Przebieg lekcji:
1)Czynności organizacyjno-porządkowe.
2)Sprawdzenie pracy domowej.
3)Podanie tematu i celu lekcji:
Na tej lekcji poznamy bajkę ,,O rybaku i złotej rybce’’, odtworzymy przebieg zdarzeń, ocenimy postępowanie bohaterów i sformułujemy morał wynikający z bajki.

Faza realizacyjna
1.Uczniowie opowiadają treść bajki przeczytanej w domu.
Pytania wspomagające:
Jak postąpił bohater, który złowił złotą rybkę?
Jakie życzenia miała żona rybaka?
Jak zachowywało się morze?
W jaki sposób rybak rozmawiał ze złotą rybką?

3.Następnie wymieniają bohaterów bajki, redagują krótki zapis w zeszycie.
Rybak, jego żona i złota rybka--------------bohaterowie główni, pierwszoplanowi
Rybak i jego żona ------------------------------bohaterowie prawdopodobni
Złota rybka--------------------------------------bohater fantastyczny

4.Kolejnym zadaniem jest charakteryzowanie rybaka i jego żony, ich postawy wobec życia, wartości jakimi się kierowali, dyskutują i oceniają, gromadzą odpowiednie słownictwo.
Jako podsumowanie dyskusji (karta pracy-załącznik) uczniowie wypełniają krótką charakterystykę postaci, uzasadniają pojęcia: postać negatywna i pozytywna.
5.Następnym elementem jest sformułowanie morału bajki i zapisanie go w zeszytach.
np. Należy zachować umiar.
Nie warto być chciwym.
6.Uświadomienie uczniom ,że w bajkach często przyroda była również bohaterem i jej zachowanie miało związek z przebiegiem fabuły.

Faza podsumowująca
Jako podsumowanie lekcji propozycja ćwiczenia interaktywnego – ułóż plan wydarzeń (serwis wordwall).
Praca domowa:
Ułóż inne zakończenie bajki. Możesz wprowadzić dodatkowego bohatera.

Stażysta:
Opiekun stażu:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.