X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46060
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ślady na śniegu

Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
TEMAT KOMPLEKSOWY: Ślady na śniegu
TEMAT DNIA: Czyje to ślady?
OSOBA PROWADZĄCA: Katarzyna Duźniak
DATA: 7.12.2021
MIEJSCE: Przedszkole Publiczne w Kozach
CEL OGÓLNY: Dzieci poznają tropy zwierząt
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• pogłębianie wiedzy na temat zwierząt leśnych;
• poznanie pojęcia „trop”;
• kształtowanie umiejętności rozpoznawania tropów zwierząt;
• wdrażanie do uważnego słuchania i wyciągania wniosków na podstawie wiersza;
• doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
FORMA PRACY:
• grupowa,
• indywidualna,
METODY:
• czynne – metoda kierowania aktywnością; metoda zadań stawianych dziecku;
• oglądowe – osobisty przykład nauczyciela; ilustrowanie opowiadania postaciami;
• słowne – rozmowa, objaśnienia i instrukcje nauczyciela
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•Tace z kaszą,
• Wiersz
•karty z rysunkami zwierząt i ich tropów,

•Styropianowe kulki,

PRZEBIEG:
1. Powitanka muzyczna „Wesoło się witamy....”
2. Zabawa muzyczna „Idą bałwanki tup, tup, tup...”
3. Wierszyk:

„Zima” K. Moryc

Zima nam tu zawitała
Wszystko śniegiem obsypała.
Lecz jest w wielkim błędzie ten
Kto tu widzi tylko sen.
Wszystko żyje swoim życiem,
Choć pod strojnym w puch okryciem.
Gdy wybierzesz się na spacer,
W śniegu dojrzysz różne ślady.
Pytania:
• Co takiego zrobiła zima?
• Co można dojrzeć na śnieżnym puchu?
• Kto zostawia ślady?

4. Zwierzęta – nauczyciel rozkłada obrazki przedstawiające: dzika, zająca, jelenia i łani.
Dzieci otrzymują tacki z kaszą manną pod którą ukryty jest obrazek ze śladami. Dzieci pędzelkami szukają śladów. Wspólnie zastanawiają się do kogo te ślady należą.
Wspólne dopasowanie śladów do zwierząt.

5. Kto jeszcze zostawia ślady?
• Ludzie
• Sanki
• Narty
• Łyżwy
Oglądanie ilustracji i odgadywanie kto je zostawił. Dzieci dopasowują ślad z przedmiotem lub z osobą, która je zostawiła.
6. Zabawa z kulkami „Budujemy bałwanki” – dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce nauczyciel gra na bębenku. Ilość uderzeń oznacza wielkość bałwanka. (np.: gdy uderzy trzy razy- dzieci dobierają się trójkami i układają razem bałwanka, kulka na kulce)

7. Zabawa „Turlamy kulki śniegowe...”- dzieci turlają kulki po podłodze w rytm muzyki. W przerwach w muzyce nauczyciel gra na jednym z instrumentów. Gdy gra na grzechotce – dzieci przekładają kulkę z ręki do ręki, gdy gra na bębenku – uderzają delikatnie kulkami o podłogę, gdy gra na tarce – toczą piłkę po swojej rączce.

8. Praca plastyczna „Tropy na śniegu” – stemplowanie ziemniakami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.