X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 46002
Przesłano:
Dział: Świetlica

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

Zajęcia w świetlicy „Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2021”

Cel główny: inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych
Cele szczegółowe:
- uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z internetu oraz zasad bezpiecznego korzystania z sieci
- ustalenie zasad netykiety
- współpraca w grupie
- propagowanie bezpiecznej i dobrej zabawy z wykorzystaniem pojęć i zasobów internetowych
- nabycie umiejętności posługiwania się wybranymi aplikacjami
- promocja pozytywnego wykorzystywania internetu

Adresaci: uczniowie klas I – III szkoły podstawowej
Czas trwania: zajęcia 2 - dniowe

Pomoce dydaktyczne:
- audiobook, filmy tematyczne edukacyjne, gra internetowa na stronie: www.dbi.pl
- kartki z bloku, karton, kredki na plakat i prace plastyczne
- laptop z dostępem do Internetu
-2 krzesła do zabaw oraz przedmioty gimnastyczne do konkurencji sportowych
- przedmioty do zabawy manipulacyjnej
- flet
Przebieg zajęć:
I WPROWADZENIE
1. Zabawa w kręgu "Internetowa powitanka"
Nauczyciel mówi zdania związane z tematem, a uczniowie np. klaszczą, jeśli się z daną wypowiedzią zgadzają:
„Witam dzieci, które korzystają z komputera”
„Witam dzieci, które komunikują się przez Internet”, itp.
2. Zagadki, których rozwiązaniem są pojęcia sieciowe
Ii CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Pogadanka o znajomości Internetu
2. Wysłuchanie fragmentów audiobooku "Poznaj Internet" (weryfikacja wiedzy)
3. Wymyślanie swoich krótkich opowiadań/historii na podst. słuchowiska z użyciem pojęć, imion sieciowych (forma werbalna, plastyczna)
3. Prezentacja fragmentów filmów sieciaki.pl
4. Gra internetowa "Interlandia Asy Internetu" jako weryfikacja wiedzy
5. Zawody, konkurencje sportowe na sali gimnastycznej z sieciowymi nazwami drużyn: Enterki, Eskejpki, Capsloloki
6. Pantomima (dzieci posługują się własną inwencją twórczą oraz prezentują różne emocje i sposoby radzenia sobie z nimi)
7. Praca plastyczna zespołowa w formie plakatów: "10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu" oraz "Dobre strony Internetu"
8. Praca plastyczna lub na laptopie: "Moja tapeta na pulpit/ekran"
9. Konkurs plastyczny "Plastyczne wykorzystanie symboli/ pojęć internetowych/klawiaturowych"
10. Zabawy różne typu - ruchowe: utwórz ze swego ciała @ i inne; werbalno-ruchowe "Krzesło prawdy i fałszu"; manipulacyjne: układanie symboli klawiaturowych z dowolnych przedmiotów; muzyczne: zagraj na flecie np. @, &, ), !, itp.
11. Poznanie piosenki "Fajnie w Internecie spędzam czas", śpiew i gra z wykorzystaniem prostych instrumentów perkusyjnych
12. Sieciowe zabawy z wykorzystaniem znanych aplikacji i stron internetowych
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Wystawa/galeria prac plastycznych
2. Zaprojektowanie i stworzenie prezentacji multimedialnej pt. : „Świetliczaki w sieci-Bezpieczny Internet-Klikaj z głową", podsumowującej wszystkie działania ( wykorzystanie informacji, ciekawostek z zajęć, zdjęć wystaw prac, zaprojektowanych zabaw w aplikacjach: LearningApps, jigsawplanet.com, digipuzzle.net, kolorowanki online, awatar o netykiecie)
3. Zaprezentowanie w/w prezentacji multimedialnej na Fb szkoły jako uwieńczenie w/w aktywności i podjęcia refleksji nad korzyściami i zagrożeniami w sieci oraz ich wpływu na nasze życie.

Jolanta Bielawska
wychowawca świetlicy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.