X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45956
Przesłano:
Dział: Świetlica

Być jak wielcy artyści - Wassily Kandinsky: Improwizacja plastyczna. Scenariusz zajęć świetlicowych

Zajęcia online.
klasa: I-III
Cele ogólne:
• poznanie twórczości W. Kandinsky’ego
• inspirowanie się twórczością malarza podczas tworzenia własnych dzieł
Cele szczegółowe:
• Uczeń potrafi wyodrębnić cechy malarstwa abstrakcyjnego na podstawie dzieł artysty
• Uczeń poznał i potrafi posługiwać się nową techniką plastyczną
• Wykorzystuje malarstwo artysty jako inspirację własnej ekspresji plastycznej
• Pobudza procesy wyobraźni i twórczego działania
• Rozwija sprawność manualną
Metody:
• Słowna: odczytanie informacji o artyście, rozmowa, instruktaż
• Pokaz: prezentacja multimedialna
• Oparta na działaniu: wykonanie pracy plastycznej
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Środki:
• komputer z dostępem do Internetu
• prezentacja multimedialna o artyście i jego twórczości
• sznurki długości ok. 30- 40 cm, korki od butelek, widelec, farby, kartony, pędzel, kilka białych kartek (minimum dwie), stary zeszyt lub książka do przytrzymania kartek, pojemnik z wodą do płukania pędzla, stare gazety lub folia do zabezpieczenia stolika

Przebieg zajęć:
1. Czynności wstępne:
Powitanie dzieci, wprowadzenie do tematu: przedstawienie sylwetki artysty, którego dzieła będą służyły jako inspiracja do własnych dzieł.

2. Prezentacja multimedialna:
Nauczyciel udostępnia przygotowaną wcześniej prezentację, dotyczącą nurtu artystycznego reprezentowanego przez Kandinsky’ego (abstrakcjonizm). Dzieci oglądają reprodukcje zamieszczone w prezentacji, wypowiadają się na temat twórczości artysty: co im się podoba, co wydaje się dziwne, nietypowe. Próbują wyszukiwać konkretne kształty, nazywają je.

3. Gimnastyka:
Nauczyciel prosi dzieci aby wstały, odeszły dwa kroki od komputerów a następnie zrobiły kilka skłonów, przysiadów i podskoków. Następnie wykonują zabawę ruchową: „Malowanie obrazu”- rękoma kreślą w powietrzu duże koła, linie, kropki naśladując styl artysty.

4. Praca plastyczna:
Dzieci ponownie zostają zaproszone przed komputer, przygotowują dwie kartki papieru, sznurek, farby, pędzel i książkę. Sznurek należy pomalować na wybrany kolor, ułożyć na kartonie w dowolny sposób, pozostawiając jeden koniec sznurka poza kartką. Na ułożony już sznurek kładziemy drugą kartkę i przyciskamy książką. Teraz należy wyciągnąć sznurek. Odkładamy książkę i sprawdzamy efekt. Czynność powtarzamy. Sznurek można malować różnymi kolorami farb i odciskać kilkakrotnie na tej samej kartce. Powstaną abstrakcyjne obrazy, które można uzupełnić stemplami z korka od butelki, lub rysunkami wykonanymi za pomocą widelca. Można też domalować elementy pędzlem lub kredkami.

5. Dzieci prezentują swoje prace za pośrednictwem kamerki.

6. Podsumowanie zajęć:
Dzieci przypominają nazwisko artysty oraz nazwę kierunku w malarstwie, którym się inspirowały. Wypowiadają się na temat wrażeń jakie towarzyszyły im podczas zabawy plastycznej.

7. Nauczyciel prosi o przesłanie prac drogą mailową lub na czacie indywidualnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.