X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45995
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Internecie może być bezpiecznie. Konspekt zajęć rozwijających kompetencje kluczowe w grupie dzieci 6-letnich

Konspekt zajęć rozwijających kompetencje kluczowe
w grupie dzieci 6-letnich

Temat: W Internecie może być bezpiecznie

Cel ogólny: zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci, wprowadzenie dzieci w świat technologii komunikacyjno – informacyjnej.

Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• improwizuje ruchem, tańczy,
• wykonuje ruch zgodnie z tekstem piosenki, wiersza

w obszarze emocjonalnym dziecko:
• cieszy się, uśmiecha,
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie,

w obszarze społecznym dziecko:
• współdziała w grupie np. podczas zabaw ruchowych,
• oczekuje na swoją kolej w zabawie,

w obszarze poznawczym dziecko:
• potrafi wyjaśnić pojęcie Internet,
• wymienia zasady związane z korzystaniem z Internetu,
• planuje swoje działania, sprawdza ich efekt,
• zna zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu,
• tworzy obrazki na siatce do kodowania według własnego pomysłu,
• stara się określić miejsce na macie za pomocą współrzędnych,
• ogląda obrazy namalowane w nurcie kubizmu,
• doskonali orientację w schemacie swojego ciała – określa stronę lewą i prawą.

Metody: słowna, czynna, percepcyjna wg M. Kwiatowskiej

Materiały, narzędzia: odtwarzacz CD, filmy edukacyjne, tablica multimedialna, ilustracje, pudełko z kubeczkami, duży arkusz papieru, karta pracy z siatką do kodowania, komputer, prezentacja multimedialna z obrazami w nurcie kubizmu.

Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celu zajęć. Powitanie piosenką „Wszyscy są...”. Dzieci siedzą w kole, śpiewają piosenkę i inscenizują ją ruchem.

Wszyscy są, witam was,– rozkładamy szeroko ręce
zaczynamy już czas.– wskazujemy zegarek na ręce
Jestem ja, jesteś ty,– wskazanie na siebie, a potem na kolegę/koleżankę
raz, dwa, trzy.– klaszczemy rytmicznie w dłonie
2. Słuchanie zagadek o sprzętach informatycznych i przedstawienie celu zajęć.
Stoi na biurku lub na stoliku,
ma ekran, myszkę i dużo guzików – komputer

Jakie to zwierzę „siedzi w komputerze”?   - myszka

Ma słuchawkę,
nie dla lekarza.
Nie jest papugą
a słowa powtarza. - telefon
Sieć co łączy komputery nazywa się...  - Internet

3. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest Internet?”– burza mózgów. Prezentacja filmu edukacyjnego Akademii NASK.
Internet to wielka, niewidzialna sieć połączonych ze sobą komputerów, tabletów, smartfonów, dzięki której ludzie mogą się łączyć z innymi, rozmawiać, słuchać muzyki, oglądać filmy, grać, przesyłać pliki, robić zakupy i poznawać wiele ciekawych rzeczy.
Rozmowa z dziećmi na temat korzyści płynących z korzystania z internetu (między innymi: bogate zasoby sieci, szybki dostęp do wielu informacji, szybki kontakt z innymi osobami);
4. Zabawa przy piosence „Pajączki”.
5. Rozmowa z dziećmi o tym, czy w sieci zawsze jest bezpiecznie. Prezentacja filmu Akademii NASK pt. „Ola w opałach”.
Rozmowa na temat zagrożeń wiążących się z korzystaniem z Internetu. W jaki sposób można ich unikać?
6. Zabaw „Połączeni”. Należy przygotować kubki w kilku kolorach (po 2 kubki z każdego koloru) i sznurki. Połączyć sznurkiem kubki (np.: przy pomocy plasteliny) w różnych kolorach (sznurek musi być takiej długości, żeby swobodnie schować go przez pudełko i żeby z jednej i z drugiej strony pudełka wystawało ok. pół metra sznurka zakończonego kubkiem. Ułożyć sznurki przewleczone przez pudełko w taki sposób, żeby po jednej i drugiej stronie pudełka, dokładnie naprzeciwko siebie znajdowały się kubki w tych samych kolorach. Następnie należy poprosić dzieci, żeby usiadły po dwóch stronach pudełka. Jedno dziecko podnosi delikatnie kubek (to będzie jeden użytkownik sieci komputerowej), wtedy należy zapytać, jak myśli z kim będzie rozmawiał przez ten kubek. Dzieci prawdopodobnie wskażą osobę, która siedzi naprzeciwko, czyli przy takim samym kolorze. Następnie należy poprosić żeby dziecko delikatnie pociągnęło sznurek i sprawdziło z kim faktycznie było połączone, z którym kolorem.
Po zabawie należy porozmawiać o tym, że w sieci nie wszystko jest takie, jakie wygląda na pierwszy rzut oka, nie zawsze osoba, z którą rozmawiamy jest tą osobą, za którą się podaje, nie zawsze informacje, które pojawiają się w Internecie są prawdziwe. Zastanówcie się, jakie środki ostrożności warto zachować korzystając z Internetu.
7. Zabaw ruchowa przy piosence „Simama kaa”.
8. Ustalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które należy stosować w obcowaniu z komputerem i Internetem na podstawie zabawy prawda i fałsz.
Przygotowanie plakatu „Bezpieczni w sieci.

• Nie dotykaj mokrymi rękami komputera oraz innych urządzeń podłączonych do prądu.
• Przed komputerem, tabletem i telewizorem możesz spędzać całe dnie.
• Należy bawić się w inne ciekawe zabawy, nie tylko spędzać czas przy komputerze.
• Przed użyciem komputera zapytaj rodzica o zgodę.
• Możesz korzystać z telefonu lub tabletu podczas kąpieli.
• Jeśli coś się zepsuje napraw to sam.
• Nie ufaj osobom poznanym w sieci.
• Informuj rodziców, gdy coś w sieci cię zaniepokoi lub wystraszy.

9. Zabawa „Pikselowe obrazki”. Nauczyciel pokazuje dzieciom wcześniej przygotowany obrazek i zwraca uwagę na widoczne kwadraciki. Tłumaczy, iż by zachować obrazy, komputery przekształcają je w siatki złożonych z minikwadracików nazywanych pikselami. Na kartce z kratownicą dzieci poprzez zamalowywanie kratek tworzą dowolny obrazek. W wersji trudniejszej mogą spróbować zakodować go przy pomocy współrzędnych.

Prezentacja obrazów wykonanych w nurcie kubizmu, wykorzystujących geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.

11. Przejście do stolików i tworzenie dowolnych kompozycji na siatce do kodowania. Podejmowanie prób kodowania z wykorzystaniem współrzędnych.

Organizacja zajęć na podstawie powyższego konspektu prowadzi do realizacji następujących zadań podstawy programowej:
I 5,9
II 7, 8
III 5, 8, 9
IV 2, 5,8, 9, 14, 19

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.