X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45951
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nieśmiała zieleń - witamy Panią Wiosnę. Scenariusz dla dzieci 3-4 letnich z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Temat: Nieśmiała zieleń- witamy Panią Wiosnę.

CELE GŁÓWNE:

• uświadamienie zmian zachodzących w przyrodzie
• rozbudzanie zainteresowań przyrodą
• integrowanie grupy we wspólnym przeżywaniu i zabawie

CELE OPERACYJNE:
słucha wiersza, wypowiada się na podany temat,
zna nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów,
dostrzeganie zmian zachodzących wiosną w przyrodzie.
wie, co oznacza słowo „chronione”,
potrafi rozwiązać zagadkę,
interpretuje ruchem muzykę,
rozpoznaje i nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony,
potrafi współpracować z innymi dziećmi,
aktywnie uczestniczy w zabawach proponowanych przez nauczyciela,

METODY :
słowna, czynna;
FORMY:
indywidualna;
zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
list od Pani Wiosny;
Puzzle;
Kolorowe kwiaty;
czapka bociana;
odtwarzacz CD;
lina do przeciągania;
kwiatki i białe płatki;
niedokończony portret Pani Wiosny;
materiały plastyczne ( dziurkacze, wycinanki, klej);

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci. Rozmowa kierowana z dziećmi na temat wiosny:
- Dlaczego wszyscy mamy dziś na sobie ubrania w kolorze zielonym? ( Bo witamy Panią Wiosnę)
- Po jakiej porze roku przychodzi Wiosna? ( po zimie)
- Co symbolizuje kolor zielony? ( zieloną trawę i listki na drzewach, które pojawiają się wiosną)
2. LIST OD PANI WIOSNY
Do sali wpada gość, który przynosi list w bardzo kolorowej kopercie. Nauczyciel pokazuje dzieciom kopertę, otwiera ją i wyciąga z niej list. O dziwo, kartka pachnie pięknymi kwiatami. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że to list od Pani Wiosny. ( Załącznik 1)
3. ZADANIE 1: KOLOROWE KWIATY
Zadaniem dzieci, jest odnalezienie w sali ukrytych przez Panią Wiosnę kolorowych kwiatów ( jest ich 15). Dzieci, podczas gdy w tle leci muzyka biegają po sali i szukają ukrytych kwiatów.
4. ZADANIE 2: ZWIASTUNY WIOSNY
Nauczyciel, tłumaczy, że Wiosna dawała nam różne znaki, że już nadchodzi. Posyłała swoich przyjaciół, którzy mieli zwiastować jej przyjście. Jakie to były zwiastuny muszą odgadnąć dzieci. Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grupek ( po 3-4 osoby). Każda grupa dostaje 4-elementowe puzzle, które ma za zadanie ułożyć i odgadnąć jaki symbol wiosny znajduje się na ilustracji ( BOCIAN, JASKÓŁKA, KROKUS, ŻONKIL,PRZEBIŚNIEG).
Po ułożeniu wszystkich ilustracji nauczyciel podaje ich nazwy.
5. ZADANIE 3: BOCIAN I ŻABKI
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej. Wybiera jedno dziecko, które będzie bocianem ( nakłada mu czapkę). Reszta dzieci to żabki, które skaczą do wesołej muzyki. Gdy muzyka milknie, bocian wychodzi na łowy i łapie żabkę, która się porusza. Nauczyciel na wstępie pokazuje jakim ruchem porusza się bocian, a jakimi żabki.
6. ZADANIE 4: BRAKUJĄCE PŁATKI
Nauczyciel pokazuje i rozdaje dzieciom kwiatki. Jednak w każdym z nich brakuje płatków. Pani Wiosna zapomniała pomalować niektórych. Dzieci otrzymują białe płatki i muszą wybrać taki kolor kredki, żeby pokolorwać płatek, który będzie pasować do kwiatka.
7. ZADANIE 5: ZAWODY PÓR ROKU
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy ( lub cztery- w zależności od ilości). Jedna dostaje plakietki śnieżynki ( zima) , druga motylki ( wiosna). Nauczyciel rozciąga linę i dzieli salę na pół za pomocą taśmy malarskiej. Zadaniem grup będzie przeciąganie liny, do czasu, aż któraś z grup przeciągnie przeciwnika na swoją połowę.
8. ZADANIE 6: SUKNIA PANI WIOSNY
Nauczyciel rozwija brystol przedstawiający postać dziewczyny. Tłumaczy dzieciom, że jest to Pani Wiosna, jednak trzeba jej pomóc się ubrać. Dzieci wspólnie za pomocą kolorowego papieru i dziurkaczy ozdabiają suknię Pani Wiosny.
9. Podziękowanie za wykonanie wszystkich zadań Pani Wiosny. Słodki poczęstunek. Wspólny śpiew poznanej piosenki.

ZAŁĄCZNIK 1

LIST OD PANI WIOSNY

Kochane dzieci z grupy TYGRYSKI,
Widziałam przez okno, że przygotowujecie się do mojego przyjścia i bardzo chcecie mnie
przywitać. Widziałam, że pięknie przystroiliście salę, że w waszym kąciku przyrody rosną piękne kwiatki i że wy dzisiaj ubrałyście się na zielonp- a ja bardzo lubię ten kolor.
Ale zanim na dobre zawitam na świecie i w waszym ogrodzie przedszkolnym, chciałabym się
z Wami trochę pobawić. Czy mi pozwolicie?
Przygotowałam dla Was kilka zadań.
ZADANIE 1: Rano zakradłam się do waszej sali i ukryłam tam mnóstwo kwiatów. Jestem ciekawa czy wszystkie znajdziecie. Mogą być na parapecie, na drzwiach, na dywanie, wśród zabawek. Musicie poszukać!!! No to do dzieła dzieciaki!!!

Widzę, że sporo udało wam się odnaleźć, a to znaczy że jesteście bardzo spostrzegawczy. Brawo dla was. Pierwsze zadanie wykonane. Czas na kolejne.
ZADANIE 2:
Zanim się pojawiłam, posyłałam na świat moich małych przyjaciów, aby mówiły wszystkich, że nadchodzę. Ciekawe czy ich kiedyś spotkaliście? Waszym zadaniem jest w grupach ułożyć puzzle, które dla was przygotowałam. Musicie współpracować. Gdy ułożycie układanki, dowiecie się jakie są zwiastuny wiosny. Jeśli nie znacie ich nazw, na pewno wasza Pani wam o nich opowie. Do dzieła!!!
ZADANIE 3:
Czas na zadanie 3. Musicie zamienić się w zielone żabki i uciekać przed bocianem ,który właśnie ich szuka. Wasza Pani wytłumaczy wam na czym polega zabawa. Powodzenia i nie dajcie się tak łatwo złapać!
ZADANIE 4:
Idziecie jak burza. Teraz czas, abyście mi pomogły. Gdy malowałam kwiatki, gdzieś pogubiłam niektóre płatki. Zobaczcie, w kwiatach brakuje płatków. Pomożecie mi pokolorować w odpowiednim kolorze każdy płatek? Musicie dobrać odpowiedni kolor, żeby kwiatki były ładne. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
ZADANIE 5:
Teraz podzielcie się na dwie grupy. Jedna grupa będzie ZIMĄ, a druga WIOSNĄ. Za pomocą liny sprawdzimy, która pora roku ma więcej siły i wygra zawody.
ZADANIE 6:
To już ostatnie zadanie. Wiecie, że ja Pani Wiosna, uwielbiam chodzić w kolorowych sukniach. Lubię wszystkie kolory, lubię kwiatki, ptaszki, biedronki, motylki, listki. Chciałabym was prosić, żebyście zaprojektowały dla mnie suknię. Dacie radę? Wasza Pani wam na pewno pomoże.
Gdy skończycie wszystkie zadania czeka na was odznaka i słodki poczęstunek. A potem poszukajcie mnie na podwórku!!!

Pozdrawiam- Wasza Wiosna :)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.