X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45752
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz imprezy grupowej "Bal biało-czerwony z okazji Święta Niepodległości"

Grupa: dzieci 5 – letnie - Biedronki
Opracowanie: M. Ściślak
Cele ogólne:
• Kształtowanie postawy szacunku do symboli narodowych (Polski i innych krajów).
• Budowanie świadomości lokalnej i narodowej oraz przynależności do grupy społecznej.
• Zdobywanie wiadomości na temat własnego kraju.
• Wzbudzanie zainteresowania sztuką regionu (kulturą, tradycjami, gwarą).
• Stwarzanie okazji do przygotowania i czynnego udziału w uroczystościach.
• Rozwijanie postawy akceptacji i tolerancji wobec innych i samego siebie.
• Rozwijanie umiejętności porozumiewania się za pomocą różnych werbalnych
i niewerbalnych środków wyrazu.
• Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami
i dorosłymi.
• Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
• Rozwijanie i kształtowanie ogólnej sprawności ruchowej dziecka w miarę jego
możliwości.
Realizacja projektu: „Piękna Nasza Polska Cała”
Pomoce: gazetka tematyczna oraz wystrój sali w barwach biało – czerwonych (balony, proporczyki, bibułki białe i czerwone, gadżety biało - czerwone), mapa z sylwetami z legend i miast polskich, zdjęcia i ilustracje, kącik tematyczny: „Polska”, pocztówki, książki, itp., regulamin i karta zdobywania sprawności Małego Patrioty, pieczątki, obręcze, plastikowe nakrętki białe i czerwone, duże sylwety – serca, rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach, niespodzianki dla dzieci: kolorowanki z wybraną legendą, biało – czerwone kwiatki na słomce, naklejki, przewodniki metodyczne: „Tropiciele 6l/3”, „Przygoda z Uśmiechem Trzylatek”, materiały warsztatowe i CD: B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z elementami patriotyzmu”, płyty CD: „Elementarz Piosenki cz.14 Polska – moja Ojczyzna”, „Już w szkole 6l/2”, „Już w szkole 6l/cz.1”, „Trampolina”, „Tropiciele Czterolatek/1

Przebieg imprezy:
1. Powitanie dzieci na imprezie grupowej: „Balu biało – czerwonym” z okazji Święta Niepodległości. Zapoznanie z celem balu, jakim jest zapamiętanie tego, kim jesteśmy, jakiej narodowości i jakie są nasze symbole narodowe.
2. Zaproszenie do wysłuchania hymnu narodowego w postawie zasadniczej. Chętne dzieci mogą towarzyszyć zbiorowym śpiewem nagraniu Mazurka Dąbrowskiego (CD 1 „Elementarz Piosenki cz.14 Polska – moja Ojczyzna”).
3. Zbiorowa recytacja wiersza: Cz. Janczarskiego: „Barwy ojczyste”.
4. „Patriotyczna moda” – prezentacja strojów, ubioru dzieci w patriotycznych barwach lub z wykorzystaniem elementów ludowych oraz gadżetów i ozdobników kojarzonych z Polską. Dziecko wypowiada swoje imię i słowa: „Jestem Polką/Jestem Polakiem” oraz prezentuje swój strój. Prezentacja strojów przebiega do melodii popularnej: „Krakowiaczek” autor nieznany (CD14„Już w szkole 6l/2”)
5. Zbiorowa recytacja wierszy W. Domeradzkiego „Ojczyzna” (s.180 „Tropiciele 6l/3”) i E. Stadtmüller „Flaga narodowa” (s.145 „Przygoda z Uśmiechem Trzylatek”)
6. Prezentacja tańca w wykonaniu dziewczynek z wykorzystaniem biało – czerwonych bibułek oraz biało – czerwonych wianków na głowę, do utworu: „Noce i dnie” Waldemara Kazaneckiego (CD 14 B. Kominek: „Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z elementami patriotyzmu”)
7. Zaproszenie do wspólnej zabawy pt: „Podróż po mojej Ojczyźnie”. Prowadząca pokazuje mapę Polski, wybrane zabytki na ilustracjach i zdjęciach zamieszczone w sali i w Kąciku Patriotycznym, podkreśla ich piękno. Zaprasza do zabawy polegającej na zwiedzaniu wybranych części kraju.
Zabawa pantomimiczno - ruchowa według pomysłu własnego nauczycielki. Dzieci wsiadają do pociągu (tworzą małe zespoły 2 – osobowe). Poruszają się do utworu: „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda z Uśmiechem Trzylatek”) oraz ilustrują go ruchem. Na przerwę w muzyce oraz opis słowny nauczycielki, dzieci w rozsypce wykonują określone czynności ruchowe.
– Zwiedzamy polskie góry: Tatry. Są piękne o każdej porze roku. Podziwiamy górski krajobraz przez lornetki (dzieci rozglądają się przez rolki po papierze toaletowym) Zimą jest tu bardzo wesoło. Można jeździć na nartach (naśladują) i na sankach (naśladują wg własnej inwencji)
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Z gór wypływa nasza piękna, największa rzeka: Wisła, która płynie przez cały kraj, od gór, aż do morza. Cwał boczny ruchem po obwodzie koła ze zmianą kierunku ruchu do piosenki: „Płynie Wisła, płynie” (CD 3 „Elementarz Piosenki cz. 14. Polska – moja Ojczyzna)
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Zwiedzamy piękne, stare miasto, dawną stolicę Polski: Kraków. Kiedyś, jak głosi legenda, żył tu groźny smok, którego pokonał odważny szewczyk. Potem w tym miejscu zbudowano gród. A pomnik smoka można oglądać do dziś. Zabawa: „Raz, dwa, trzy, smok patrzy!”. Dzieci zamieniają się w owieczki, poruszają się na czworakach przy dźwiękach muzyki: „Krakowiaczek ci ja” (CD 8 „Już w szkole 6l/cz.2”)
- Zwiedzamy Gniezno. To tutaj powstało państwo polskie. Jak głosi legenda, Lech założył gród, a na jego znak wybrał orła, którego zobaczył w gnieździe na drzewie. To biały orzeł stał się godłem Polski. Zabawa: „Orły do gniazd”. Dzieci fruwają do rytmu muzyki „Walc des – dur Chopina (CD 14 „Już w szkole 6l/cz.1”) Na przerwę w grze znajdują sobie gniazdo – obręcz. Za każdym razem wracają do tego samego gniazda.
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Zwiedzamy stolicę Polski – Warszawę. Największe miasto w Polsce. Tutaj mieszkali królowie. Tutaj znajduje się także pomnik naszego, polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Swobodna ekspresja taneczno – ruchowa w parach do utworu: „Mazurek” F. Chopina (CD 71 „Trampolina”)
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Zwiedzamy Mazury – krainę polskich, pięknych jezior. Dzieci rozglądają się przez lornetki (rolki po papierze). Następnie na siedząco, w parach jedno za drugim naśladują wiosłowanie i pływanie łódkami po jeziorach ze zróżnicowanym tempem: od wolnego, po szybsze, coraz szybsze i najszybsze.
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Zwiedzamy Gdańsk. Jesteśmy nad naszym, polskim Morzem Bałtyckim. Dzieci rozglądają się przez lornetki. Naśladują czynności wykonywane nad morzem: opalanie, kopanie dołków w piasku, grę w siatkówkę na plaży, pływanie, nurkowanie. W tle muzyka: „Morska latarnia czuwa” (CD 18 „Elementarz Piosenki cz.14 Polska – moja Ojczyzna”)
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”)
- Wracamy na Śląsk – nasz region, znany z kopalni. Górnicy ciężko pracują, wydobywając węgiel. Dzieci naśladują zjazd windą, kopanie węgla, nabieranie go i wrzucanie na wagony, jazdę wagonikiem, wjazd windą na górę. W tle piosenka:
„ Śląsk” (CD 4 „Elementarz Piosenki cz.14 Polska – moja Ojczyzna”)
- „Zabawa w pociąg” (CD 43 „Przygoda...”) Powrót do przedszkola i naszego miasta – Bytomia. Zachęcenie do zwiedzania i poznawania naszego kraju. Śpiew zbiorowy piosenki: „W domu ojczystym” (CD 15/34 „Elementarz Piosenki cz. 14 Polska – moja Ojczyzna”)
8. „Serce dla Polski” – układanie na wzorze w dwóch zespołach: chłopcy/dziewczynki z białych i czerwonych, plastikowych nakrętek.
9. Pożegnanie zbiorowym wykonaniem piosenki: „Polska biało – czerwoni” (CD 33/34 „Tropiciele Czterolatek/1”) oraz okrzykiem: „Kocham Polskę!”
10. Zaliczenie stemplem z pieczątki wykonania zadania do zdobywania sprawności Mały Patriota na karcie sprawności.
11. Wręczenie niespodzianek: kwiatków biało – czerwonych wykonanych dla dzieci przez nauczycielkę oraz naklejek i kolorowanek. Pamiątkowe zdjęcia. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Załączniki:

Wiersz: „Barwy ojczyste” Cz. Janczarski
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel – serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Wiersz: „Ojczyzna” W. Domeradzki
Wszystko dokoła: dom i przedszkole, fabryczne dymy, żelazna kolej...
Kwiaty przy oknie, klon koło bramy, słoneczny uśmiech kochanej mamy...
I las, co cieniem dzieci zaprasza – wszystko to Polska – Ojczyzna nasza!
Wiersz: „Flaga narodowa” Ewa Stadtmüller (s.145„Przygoda z Uśmiechem Trzylatek” )
Z dwóch kolorów złożona, nasza biało-czerwona.
Gdy polski hymn się śpiewa, to na maszcie powiewa,
by każdy Polak przyznał: Polska – to moja ojczyzna.

Piosenka: „Płynie Wisła, płynie” sł E. Wasilewski, K. Hoffman, muz. K. Hoffman
Płynie Wisła, płynie, /po polskiej krainie/x2 /Zobaczyła Kraków, pewno go nie minie/x2
Zobaczyła Kraków, /wnet go pokochała/x2. /A w dowód miłości wstęgą opasała/x2
Chociaż się schowała /w Niepołomskie lasy/x2 I do morza wpada, płynie, jak przed czasy/x2
Płynie Wisła, płynie, /po polskiej krainie/x2 /A dopóki płynie, Polska nie zaginie/x2

Piosenka: „W domu ojczystym” CD 15/34 („Elementarz Piosenki cz.14 „Polska – moja Ojczyzna”)
1. Wszędzie, gdzie słychać naszą piosenkę, w mieście ogromnym, we wsi maleńkiej.
Ref: To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy w domu ojczystym!
2. Płyną piosenki swojskie i znane, Wisłą i Odrą, Bugiem i Sanem
Ref: To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy w domu ojczystym!
3. Czy Wam śpiewają górskie potoki, czy wiatr od morza pędzi obłoki.
Ref: To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy w domu ojczystym!
Piosenka: „Polska biało – czerwoni” CD 33/34 („Tropiciele Czterolatek/1”)
1. Tu mieszkamy, każdy o tym wie, tu biegamy, tu bawimy się.
Tutaj śmieci nie rzucamy, o porządek zawsze dbamy i dlatego zaśpiewamy.
Ref: Polska! Biało – czerwoni!
2. Tam przedszkole, a tu jest nasz dom, posiejemy kolorowy klon.
Tu przyjaciół wszędzie mamy, nigdy nie jesteśmy sami i dlatego zaśpiewamy.
Ref: Polska! Biało – czerwoni!
3. Tu rośniemy, a za parę lat, samodzielnie wyruszymy w świat,
Ale kiedyś powrócimy, stare kąty odwiedzimy, wtedy sobie zanucimy.
Ref: Polska! Biało – czerwoni!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.