X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45606
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W witaminowej krainie - zabawa dydaktyczna

Cele ogólne:
• zapoznanie z wybranymi witaminami (A; B; C) oraz produktami w których można je znaleźć;
• rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej;
• doskonalenie umiejętności czytania;
• wdrażanie do uważnego uczestnictwa w zajęciach;

Cele szczegółowe:
• wymienia nazwy poznanych witamin oraz produkty w których można je znaleźć;
• układa i czyta wyrazy z sylab;
• układa krótkie zdania z rozsypanki wyrazowej, czyta zdania,
• uważnie uczestniczy w zajęciach;

Metody:
 czynna – zadań stawianych dziecku,
 słowna –objaśnień,
 percepcyjne – obserwacji.

Formy:
 indywidualna,
 grupowa

Środki dydaktyczne: maty, koperty, ilustracje warzyw i owoców, płyta Cd, magnetofon, sylaby WI-TA-MI-NY, taśma magnetyczna, treść opowiadania, koperty z rozsypanką literowa – imiona dzieci, rozsypanka wyrazowa, hula hop, napis Witamina A, B, C, kartoniki z ilustracją owoców i warzyw, napisy WITAMINA A, WITAMINA B, WITAMINA C

Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
a) „Witaminki” słuchanie piosenki (wyk. Fasolki), układanie wyrazu z sylab.
Prowadząca prosi dzieci, aby wysłuchały utworu, pyta dzieci o czym była piosenka?
Następnie prosi dzieci aby wyjęły kartoniki ukryte w niebieskich/zielonych kopertach. W kopercie ukryty jest ważny wyraz. Dowiecie się jaki, jeżeli go ułożycie. Dzieci układają wyraz z sylab WI-TA-MI-NY.
Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
Jak myślicie o czym będziemy dziś rozmawiać na zajęciach? O Witaminach. Co to są witaminy?

Część zasadnicza
b) „W witaminowej krainie” słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela.
Na pewnej planecie panował król „Brokuł” i królowa „Marchewka”.
Mieli piękny owocowy zamek, który stał w parku pełnym owocowych drzew z których można było zrywać owocowe przysmaki. W parku fruwały warzywne motyle i ptaki. Spacerowały owocowe zwierzęta. Pewnego dnia do Witaminowej Krainy przybył zły czarodziej. Ukradł on owocowe berło a królewnę „Cytrynkę” zamienił w posąg. Król pogrążył się w rozpaczy, poddani płakali dzień i noc bowiem wszyscy kochali królewnę Cytrynkę. Król obiecał temu kto odwróci działanie złego zaklęcia pół królestwa. Smutny byłby koniec tej opowieści gdyby do królestwa nie przybyła Wróżka Zdrowie. Wróżka Zdrowie przyniosła ze sobą magiczne koperty z zadaniami do rozwiązania. Jeśli zadania te rozwiążecie królewnę odczarujecie.

c) „Zadanie 1”
„Król chciałby poznać imiona swoich poddanych, którzy pomogą mu w odczarowaniu księżniczki Cytrynki. Ułóż swoje imię z rozsypani literowej i połóż w lewym górnym rogu maty.

d) „Zadanie 2”
Przypomnijcie mi o czym dziś rozmawiamy? (O witaminach). A czy wszystkie witaminy są takie same, czy może są różną?
Mamy różne rodzaje witamin, dziś poznamy 3 – Wróżka Zdrowie umieściła w kopertach kartoniki w trzech kolorach. Aby się dowiedzieć jakie witaminy poznamy i w jakich produktach możemy je znaleźć musicie dopasować do siebie kartoniki i przeczytać co jest na nich napisane:
Witamina A –MARCHEW, POMIDOR,
Witamina B – BANAN, BROKUŁY
Witamina C – CYTRYNA, CEBULA

e) „Zadanie 3”
Pamiętacie kto zjawił się u króla z magicznymi kopertami? (Wróżka Zdrowie).
W kopercie z numerem 3 Wróżka Zdrowie zostawiła wam po 3 kolorowe obrazki, które zawierają ilustracje owoców i warzyw. Gdy słyszycie muzykę, będziecie tańczyć. Gdy melodia przestanie grać – wkładacie jeden z otrzymanych kartoników do odpowiedniej obręczy (przy jednym hula hop leży jeden napis np.: Witamina A). Po zakończeniu zabawy wszyscy sprawdzają, czy obrazki zostały poprawnie ułożone i wymieniają kolejno, w jakich produktach znajduje się witamina A, w jakich B, C.
Zobaczcie przy hula hop ukryte są jeszcze jakieś koperty. Zobaczmy co w nich jest – zacznijmy od witaminy A. W kopertach są zdania (mówią o tym po co nam są witaminy), które czyta nauczyciel, a następnie proponuje dzieciom aby powiedziały je razem z nim.
1) Oczy, gardło, włosy, kości zdrowe są, gdy A w nich gości.
2) B – bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy.
3) C – to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie.

f) „Zadanie 4”
To nie było dla was nic trudnego przejdźmy do rozwiązania zadania ostatniego
Dzieci otrzymują w kopertach rozsypankę wyrazową. Ich zadanie jest ułożenie przeczytanie wyrazów i ułożenie z nich zdania ( dla samokontroli na odwrocie poszczególnych wyrazów znajdują się kropki – 1 kropka oznacza pierwsze miejsce wyrazu w zdaniu). Chętne dzieci czytają zdanie na głos.
• Sok ma witaminy.
• W soku jest wiele witamin.
• Owoce są zdrowe.
• Warzywa są zdrowe.
• Chcesz być zdrowy jedz owoce.
• Chcesz być zdrowy jedz warzywa.
• Owoce mają dużo witamin.
• Warzywa mają dużo witamin.
• Warto jeść owoce.
• Warto jeść warzywa.

Cześć końcowa:
g) „Znajdź sylaby” zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują po jednej sylabie z wyrazu WI – TA – MI – NA oraz literze A, B, C. Kiedy gra muzyka dzieci poruszają się po Sali, kiedy muzyka milknie zadaniem dzieci jest takie ustawienie aby powstał wyraz np.: WITAMINA A.

h) Podsumowanie i zakończenie zajęć. Przypomnienie o czym rozmawialiśmy na zajęciach – przypomnienie nazw poznanych witamin i produktów w których możemy je odnaleźć – zawieszenie odpowiedniej ilustracji i jej podpisu pod napisem Witamina A, Witamina B, Witamina C.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.