X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45597
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdzie się podział deszcz?

Scenariusz zajęć otwartych
Data – 06.03.2019 r.
Prowadząca: Marta Piórkowska
Wiek dzieci – 3 - 4 lata
Ośrodek tematyczny: W marcu jak w garncu.
Temat dnia: Gdzie podział się deszcz?
Cel ogólny:
• Zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie.
Cele operacyjne – uczeń:
• Potrafi określić swoje emocje towarzyszące mu podczas deszczu;
• Podlewa nasionka nie rozlewając wody;
• Podejmuje próbę wyjaśnienia procesu obiegu wody w przyrodzie;
• Koncentruje się na wysłuchanym opowiadaniu;
• Udziela odpowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania;
• Bierze udział w zajęciach rytmicznych.
Metody nauczania:
• Czynna – metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń.
• Słowna – pogadanka.
Formy pracy:
• Indywidualna;
• Grupowa;
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• Opowiadanie „Przygoda kropelki wody”
• Doniczki, ziemia, woda, folia malarska, słoik
• Instrumenty muzyczne: trójkąty, klawesyn bębenki;
• Piosenka „Dmucha wiatr”
Przebieg dnia:
1. „Gdzie podział się deszcz?” – nauczyciel imituje deszcz opryskując dzieci wodą ze spryskiwacza. Zadaniem dzieci jest określenie jaki jest deszcz i jak się czują kiedy pada deszcz oraz gdzie znika deszcz?
2. „Przygoda kropelki wody” (załącznik nr 1) – nauczyciel opowiada dzieciom historię kropelki wody. Rozmowa na temat opowiadania.
3. „Doświadczenie z wodą” – nauczyciel nalewa wrzątek do naczynia i przykrywa go talerzykiem na którym kładzie lód. Tworzy w ten sposób chmury i zaporę zimnego powietrza. Tłumaczy dzieciom proces parowania i skraplania wody. Chętne dzieci samodzielnie próbują opowiedzieć o procesie parowani i skraplania się wody.
4. Dzieci umieszczają w doniczkach ziemię i nasiona fasoli. Następnie podlewają je i zastanawiają się, gdzie podziała się woda. Odkładają swoje doniczki do kącika przyrody.
5. „ Dmucha wiatr”- zabawa muzyczna z wykorzystaniem instrumentów. Autor słów K. Kulikowska
Dmucha wiatr - dz. Szumią na bębenkach, w trakcie pauzy po wersie,
Szumią drzewa - dz. Szumią na bębenkach, w trakcie pauzy po wersie,
Idzie burza- dz. uderzają klawesami, w trakcie pauzy po wersie ,
I ulewa - dz. uderzają klawesami, w trakcie pauzy po wersie,
A jak w domu schowam się- dz. robią daszek nad głową,
Deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie",
Kap, kap, kap, kap, kap, kap - dz. wystukują rytm na trójkątach,
deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie",
Kap, kap, kap, kap, kap, kap- dz. wystukują rytm na trójkątach,
deszcz nie zmoczy mnie - dz. wykonują gest palcem "nie".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.