X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45448
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Międzynarodowy Dzień Rodzin. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla Rodziców

opracowanie: dr Anna Krzywicka-Ustrzycka
Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu

Temat: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZIN
Termin: maj
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne
Grupa wiekowa: 4 i 5 latki
Forma zajęć: - indywidualna; - zbiorowa; - w podziale na grupy
Cel główny: - wspólne obchodzenie Międzynarodowego Dnia Rodzin
Cele szczegółowe:
- wytłumaczenie pojęcia rodzina, festyn
- wzmacnianie więzi uczuciowych z rodziną,
- stwarzanie okazji do podejmowania wspólnych działań twórczych,
- integrowanie przedszkola ze środowiskiem rodzinnym,
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
Metody:
- słowne: instrukcje i objaśnienia, społeczne komunikowanie się, rozmowa;
- projekcyjna,
- percepcyjne: naśladowanie,
- czynne: zadań stawianych dziecku.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza (załącznik 1), tekst zabawy naśladowczej (załącznik 2), kartka papieru z ramką (załącznik 3), Internet z youtube z muzyką

Przebieg zajęć:
A. Powiatanie
1. Powitanie gości, zabawa „Powitalna spostrzegawczość”
Wszyscy ustawiają się w kole. Witam gości i dzieci przedszkolne, proszę dzieci, aby dokładnie wsłuchiwały się w powitania, jeśli powitam daną osobę, dzieci wspólnie odpowiadają witamy! Nauczyciel wita też nieobecne osoby, np. witam brata Łukasza, jeśli takiej osoby nie będzie, dzieci odpowiadają nieobecny!/nieobecna!: witam mamę ..., witam Zosię, witam tatę..., witam Hanię, ...Informuję, z jakiego powodu się dziś razem spotykamy (zajęcia otwarte dla rodziców) i z jakiej okazji (dzisiaj, 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin).

B. Część integracyjna
1. Zabawa integracyjna „Matematyczna rodzinka”:
Dzieci i ich bliscy spacerują po sali, w tle gra muzyka o rodzinie: „Moja wesoła rodzinka” https://www.youtube.com/watch?v=zC9jbgmeoLc
Mówię dowolną liczbę, np. dwa i uczestnicy zabawy tworzą koła złożone z podanej liczby osób. Jeśli powiem: układamy wieżę z 3 zielonych klocków, to uczestnicy układają (każdy samodzielnie), itp.
2. Zabawa na wzajemne poznanie się i ćwiczenie pamięci:
Uczestnicy otrzymują od nauczyciela hasło, np. co lubisz jeść?... i należy zapytać o to kolegę lub przybyłych gości. Pytamy o to jak największą ilość osób, potem będę pytać, co lubi dana osoba i sprawdzamy, kto zapamiętał i czy podana odpowiedź jest poprawna. Pytania: co lubisz jeść?, Twój ulubiony kolor?, jaki prezent chciałabyś/chciałbyś otrzymać?

C. Część właściwa
1. Rozmowa z dziećmi o rodzinie, ustalenie pojęcia rodzina: co to znaczy rodzina?, z jakich osób może składać się rodzina?, czy do członków rodziny zaliczymy zwierzęta domowe?, z kim możemy pójść na festyn rodzinny? (co to znaczy festyn? - zabawa urządzana pod gołym niebem dla większej liczby osób).
2. Odczytanie wiersza „Festyn rodzinny” Urszuli Piotrowskiej (załącznik nr 1). Rozmowa na temat wiersza:
- jakie atrakcje przygotowano na festynie, który opisano w wierszu?
- kto brał udział w konkursie tanecznym?
- co rodzina zabrała ze sobą na festyn?
3. Zabawa naśladowcza „Ciasteczkowe serce dla rodziny” (załącznik nr 2):
Dzieci zapraszają gości do zabawy, siadamy w kole i naśladujemy gesty nauczyciela, słuchając jego opowieści.
4. Tworzenie przez dzieci „Pluszowej rodziny”. Spośród maskotek dostępnych w sali przedszkolnej dzieci tworzą rodzinę i nazywają członków tejże rodziny.
5. Zaproszenie dzieci do stolików i rozdanie karteczek z ramką, do której dzieci narysują własną rodzinę.
6. Ewaluacja zajęć. Zadajemy dzieciom pytania i notujemy odpowiedzi:
- jaka część zajęć podobała się Wam najbardziej? (zabawa z rodzicami, słuchanie wiersza, „pieczenie” ciasteczek, a może rysowanie rodziny)
- która cześć zajęć nie spodobała się Wam wcale? dlaczego?
- czy zaprezentujecie mamie/tacie po powrocie do domu Waszą rodzinkę z pluszaków, które posiadacie w swoim domu?

D. Zakończenie i pożegnanie
1. Poczęstowanie dzieci ciasteczkami / przygotowane pierniki („tymi, które dzieci upiekły
w zabawie”).
2. Pożegnanie z gośćmi.
3. Opuszczenie sali przez dzieci piosenką z pokazywaniem o stonodze (stonoga idzie, biegnie, idzie tyłem, machamy, pokazujemy znak miłości - serce, wychodzimy z sali). https://www.youtube.com/watch?v=4t0hpyfalTQ

Załącznik nr 1
Wiersz „Festyn rodzinny”, Urszula Piotrowska

Na festyn rodzinny do parku,
ja, siostra i mama, i tata,
idziemy z koszykiem kanapek,
by pierwszy powitać dzień lata.
Oj, może zakręcić się w głowie,
bo mnóstwo atrakcji wokoło,
tu wata cukrowa, tam lody,
orkiestra przygrywa wesoło.
Na udział w konkursie tanecznym
rodziców namawiać nie muszę,
już skaczą po scenie jak żabki,
aż boli ze śmiechu mnie brzuszek.

Do biegów zgłosiła się siostra
i pędzi po medal jak strzała.
Nie lubię się chwalić, lecz powiem,
że siostra wyścigi wygrała.
A ja łowię rybki w basenie,
nie szkodzi, że sztuczne, z plastiku.
Naprawdę, bez żadnej pomocy,
mam jeden z najlepszych wyników.
Wracamy do domu z dyplomem
dla bardzo aktywnej rodziny,
pójdziemy na pewno gdzieś znowu,
bo razem się dobrze bawimy.

Załącznik nr 2
Zabawa naśladowcza „Ciasteczkowe serduszka dla rodziny”, tekst:
Do dużej miski, wsypujemy mąkę, wbijamy 4 jajka (liczymy). Dodajemy drożdże, cukier (sprawdzamy czy jest słodki), odrobinę mleka. Potem to wszystko wyjmujemy z miski na deskę i ugniatamy. Następnie wałkujemy ciasto i wycinamy małe serduszka foremką. Włączamy piekarnik i ustawiamy temperaturę. Dekorujemy ciastka lukrem i kolorowymi cukiereczkami (próbujemy 2 cukiereczki), kiwamy głową, potwierdzając, że są smaczne. Układamy ciasteczka na blaszce, otwieramy piekarnik i wkładamy ciastka do piekarnika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.