X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44977
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna zabawa z wyrazami. Konspekt zajęcia

Konspekt zajęcia przeprowadzonego
w obecności Pani Dyrektor
w grupie dzieci 6 – letnich
w zakresie kształtowania gotowości do nauki czytania

Temat zajęcia: „Jesienna zabawa z wyrazami”.

Data: 31 X 2019r.

Nauczyciel prowadzący: Anna Korpal

Cele główne:

Zapoznanie z jesiennymi zwyczajami zwierząt leśnych , zachęcanie do podejmowania zabaw językowych i czytelniczych;
Aktywizowanie logicznego myślenia oraz kordynacji wzrokowo-słuchowej poprzez rozwiązywanie zagadek;
Doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania tj. porównywanie, umiejętność dokonywania analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej wyrazów i zdań ( głoskowanie, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie wyrazów, wyodrębnianie wyrazów w zdaniach);
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania nauczyciela i dokładnego wykonywania poleceń;
Wprowadzenie dzieci do czytania globalnego;
Rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej oraz poczucia rytmu;
Doskonalenie percepcji wzrokowej;
Doskonalenie umiejętności matematycznych – liczenie na konkretach;

Metody pracy:
metoda syntetyczna ( przechodzenie od elementu w całość);
metoda fonetyczna ( rozkładanie wyrazu na dźwięki);
metoda analityczna ( połączenie wyrazu z ilustracją);
metoda czytania globalnego;

Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa

Pomoce do zajęć:
zagadki i ilustracje i zapis graficzny dotyczący leśnych zwierząt;
sylwety kolorowych listków z różnymi obrazkami oraz koperty oznaczone odpowiednimi literami;
rebusy
kolorowe klamerki oraz ilustracje przedstawiające zapis graficzny zdań;
płyty CD z nagraniami utworów muzycznych
kartki z gazet
orzeszki lub kasztany;
tekturowe koła z napisem różnych wyrazów;
ilustracje i napisy przedstawiające różne zjawiska pogody ( deszcz, grzmot, wiatr i tęcza).

Przebieg zajęć:

I. Rozpoczęcie zajęć piosenką „ Wiewióreczka” - wspólne śpiewanie piosenki;

II. Zabawa dydaktyczna „Śpi czy nie śpi?” - rozwijająca logiczne myślenie i spostrzegawczość wzrokową oraz wprowadzająca do nauki czytania;
- odgadywanie zagadek wzrokowo-słuchowych dotyczących tematu zwierzątek leśnych,
- przyporządkowanie odpowiedniego napisu do ilustracji zwierząt,
- grupowanie zwierząt na te, które zasypiają i nie zasypiają zimą;

III. „Co słychać u zwierząt jesienią?” - słuchanie ciekawostek na temat wybranych zwierzątek leśnych, dostrzeganie zdań nieprawdziwych – utrwalenie wiadomości dzieci dotyczących życia zwierząt leśnych;

IV. „Jesienne odgłosy” - zabawa rytmiczna do utworu Batii Strause z wykorzystaniem orzechów i gazety;

V. Ćwiczenie słuchu fonematycznego – przyporządkowanie obrazkówdo koperty z odpowiednią literą – kształtowanie umiejętności wyróżniania głosek w nagłosie wyrazów;

VI. „Jesienne porządki” - segregowanie obrazków według odpowiedniej liczby liter w wyrazie - dokonywanie analizy dźwiękowej wyrazów;

VII. Ilustracja ruchowa piosenki „Deszczyk pada” poprzedzona czytaniem globalnym zjawisk jesiennej pogody (deszcz, wiatr, błyskawica, grzmot, tęcza) z wykorzystaniem ilustracji;

VIII. Zabawa dydaktyczna „Pociągi wyrazowe” - rozwijanie umiejętności dokonywania analizy wyrazowej zdań w oparciu o ilustracje;

IX. „Rebusy” - próba rozwiązania rebusów oraz dczytywanie hasła

X. „ Sudoku owocowo – warzywne” - ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej - uzupełnianie pustych pól odpowiednimi obrazkami;

XI. Zabawa ruchowa „Wyrazowe kałuże” z wykorzystaniem tamburyna, wprowadzająca do nauki czytania ( szukanie wybranych liter w wyrazach, podejmowanie próby globalnego odczytania wyrazu ).

XII. Zakończenie zajęć masażykiem relaksacyjnym w parach z wykorzystaniem utworu: „Deszczyk pada”

Realizacja: Anna Korpal

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.