X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44764
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pingwiny z Antarktydy

Scenariusz zajęć w grupie V ogólnodostępnej
6-latki

Nauczyciel wspomagający: mgr Bożena Pędzik
Data: 12.12.2017r.
Temat: Pingwiny z Antarktydy
Obszar edukacyjny z podstawy programowej wychowania w przedszkolu:
- fizyczny/4,5,6,7
- społeczny/5,8,9
- poznawczy/2,5,11,12,15,18

Treści programowe:
Wzbudzanie zainteresowania literaturą- odległymi kontynentami i ich przyrodą
Rozwijanie uwagi, myślenia
Wspieranie rozwoju intelektualnego poprzez zabawę matematyczną
Rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania
Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia
Wspomaganie rozwoju ruchowego
Podejmowanie działalności plastyczno- konstrukcyjnej

Cele ogólne:
- Przyswojenie informacji na temat Antarktydy i zwierząt tam zamieszkujących, głównie pingwina
- Zainteresowanie dzieci życiem na innych kontynentach
- Liczenie w zakresie dziesięciu (dodawanie, odejmowanie)
- Porównywanie i klasyfikowanie według podanej cechy
- Wzbogacanie słownictwa
- Wykonanie pracy plastycznej
- Porządkowanie miejsca pracy

Cele szczegółowe, dziecko:
1. Potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące Antarktydy i zwierząt ją zamieszkujących- pingwinów
2. Ogląda książki, czasopisma i zdjęcia przedstawiające Antarktydę i zwierzęta
3. Potrafi podać rozwiązanie zagadki przeliczając w pamięci lub na sylwetkach pingwinów
4. Uczestniczy we wspólnej zabawie ruchowej
5. Przelicza od 1-10 i wspak, dodaje i odejmuje w zakresie 10 oraz porównuje (tyle samo, mniej, więcej).
6. Wykonuje pingwinka z rolki papierowej według wzoru lub własnej inwencji .
Cele szczegółowe dla dziecka niepełnosprawnego
1. Potrafi przeliczać elementy (pingwiny) w zakresie liczby 4 z pomocą n-la-
2. Rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory ( zielony, żółty, niebieski, czerwony)
3. Wskazuję ilustrację z pingwinem spośród zgromadzonych ilustracji na dywanie
4. Potrafi porównać sylwetki pingwinów (taki sam, większy, mniejszy)
Potrafi porównać sylwetki pingwinów ( mały, duży)
5. Potrafi wykonać pingwina zgodnie z otrzymanym wzorem-
Potrafi wykonać pingwina z pomocą n-la

Metody pracy:
- słowna: czytanie krótkich informacji na temat Antarktydy oraz wierszyka zagadki
- oglądowa: pokaz zdjęć, książek, czasopism
- czynna: demonstracja ruchem różnych czynności związanych z rozgrzewaniem się na mrozie, wykonanie pracy plastycznej

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa

Środki dydaktyczne:
- książki, czasopisma, zdjęcia, sylwetki pingwinów, rolki tekturowe, kolorowy papier, nożyczki, klej

Literatura:
- Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego
- Program Wychowania Przedszkolnego „Nasze Przedszkole”, M. Kwaśniewkiej, W. Żaby- Żabińskiej

Przebieg zajęć
- Opowiadanie przez nauczyciela ciekawostek dotyczących Antarktydy, jej klimatu, przyrody, zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem pingwina.Dzieci oglądają zdjęcia, książki i czasopisma, zawierające ilustracje przedstawiające Antarktydę i zwierzęta.
- Nauczyciel czyta wierszyk o pingwinach, dzieci liczą ile jest pingwinów, aby rozwiązać zagadkę.
-Zabawa ruchowa: dzieci pokazują jak rozgrzewają się, jak jest wielki mróz (wymachy rąk, podskoki, itd.
- Dzieci przeliczają na palcach, liczmanach, sylwetkach pingwinów i w pamięci działania, które zadaje im nauczyciel
- Z rolki i papieru czarnego i białego i innych kolorów dzieci wykonują pingwinka (część dzieci wykonuje według wzoru, inne według własnego pomysłu
-Dzieci porządkują sale po wykonanym zajęciu, urządzają wystawkę prac, oglądają i oceniają wykonane pingwinki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.