X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44763
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dywan Pani Wiosny. Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich z wykorzystaniem metody Doroty Dziamskiej

Temat: Dywan Pani Wiosny

Cel ogólny :
- utrwalenie wyglądu i nazwy wiosennych kwiatów (tulipan, stokrotka)
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
- doskonalenie motoryki małej

Cele szczegółowe:
- ilustruje ruchem muzykę
- wie, jak wygląda tulipan i stokrotka
- wykonuje drobne ruchy rąk poprzez kreślenie, konstruowanie kwiatka
- prezentuje się w układzie tanecznym

Metody:
- słowna- odczytanie listu, rozmowa
- czynna- samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania
- percepcyjna- obserwacji i pokazu
- aktywizujące: aktywne słuchanie muzyki wg B.Strauss, metoda „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej
Formy pracy:
- indywidualna
- z całą grupą
Środki dydaktyczne: pasek sztucznej trawy, kartki papieru dla każdego dziecka (jasno zielone), zielone pastele (różne odcienie), taśma malarska, koła orgiami, ilustracje wiosennych kwiatów (tulipan, krokus, stokrotka, przebiśnieg), nagranie utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna”, list od pani wiosny, muzyka D. Dziamskiej, żelki (zielone żabki).

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie – zabawa integracyjna przy piosence „Dzień dobry dzieci” M. Kluzy - ilustrowanie ruchem treści piosenki.
2.Odczytanie listu od Pani wiosny, pokaz dywanu z listu (pąsek sztucznej trawy), krótka rozmowa na temat jego treści z wykorzystaniem ilustracji – utrwalenie wyglądu i nazw wiosennych kwiatów (stokrotka, tulipan).
3.Rytmiczne podawanie kartki w kole na dywanie przy muzyce, a następnie przymocowanie ich taśmą do stolika (z pomocą nauczyciela).
4.Praca przy stolikach – ćwiczenia grafomotoryczne- rytmiczne kreślenie pionowych kresek przy muzyce (melodia z płyty ZPB nr 10), na sygnał zmiana koloru kredki (różne odcienie zielonego).
5.„Wiosenny dywan” - zabawa ilustrowana do utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna” z wykorzystaniem chusty animacyjnej wg inwencji nauczyciela
6.Przy stolikach - konstruowanie papierowych stokrotek i tulipanów metodą orgiami płaskie z koła (poprzedzone pokazem).
7.Wspólne zestawienie prac na zielonym materiale -nowy dywan Pani wiosny. Spacer dzieci wokół dywanu przy fragmencie utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna”.
8.Niespodzianka Pani wiosny – słodki poczęstunek w postaci małych żelowych żabek.

List

Kochane dzieci !
To ja, wasza Wiosna. Witam wszystkich – i tych małych, i tych dużych. Bardzo się cieszę, że tak na mnie czekacie. Niestety, nie mogę Was dzisiaj odwiedzić, ponieważ zatrzymały mnie różne, ważne sprawy.
Wiem, że jesteście miłymi i wesołymi przedszkolakami, które na pewno będą chciały mi pomóc.
Złośliwa Pani Zima odchodząc zrobiła mi kilka psikusów ,a sama nie potrafię sobie z nimi poradzić, dlatego proszę Was o pomoc.
Zawsze miałam piękny trawiasty dywan utkany z pierwszych wiosennych kwiatów, a teraz zobaczcie co mi zostało. Może wy mi pomożecie w zrobieniu nowego dywanu, a odwdzięczę się wam niespodzianką.
Życzę wesołej zabawy i miłej pracy - do zobaczenia - WASZA WIOSNA!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.