X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Płynie, cieknie, kapie ... Ciekawe, kto ją złapie - scenariusz zajęcia

CELE: dziecko
- zna właściwości wody i jej rolę w przyrodzie,
- zna własne ciało,
- potrafi przeprowadzić proste doświadczenia z wodą i wyciągnąć wnioski,
- wie że należy dbać o środowisko,
- potrafi współdziałać w zespole.

FORMA: grupowa i zespołowa.

METODY:
- burza mózgów,
- kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona
- samodzielnych doświadczeń.

POMOCE:
- plastikowe kubki z wodą do picia, naczynia z wodą do doświadczeń, wiersz T. Ferenc pt. " Woda", papier, cukier, pieprz, sól, ziemia, olej, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, przedmioty do zatapianie, łyżeczki plastikowe.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przedstawienie przez nauczycielkę wiersz T. Ferenc pt. " Woda".
Burza mózgów: " Gdzie można znaleźć wodę?"

2. Ćwiczenia gimnastyki mózgu: -picie wody, ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, pozycja Dennisona.

3. Tajemnice wody:

Doświadczenie nr 1 "Co znika w wodzie?"

W oddzielnych naczyniach dzieci rozpuszczają sól, cukier, pieprz, ziemię, proszek do prania, olej, płyn do mycia naczyń. Po wspólnym porównaniu naczyń dzieci formułują wnioski.

Doświadczenie nr 2. " Co tonie, a co pływa?"
Dzieci wrzucają kolejno różne przedmioty np. drewniany klocek, piórko, ołowiana kulka, patyk, szpilka, sznurek itp. Dla porównania można też te same przedmioty wrzucić do mocno osolonej wody. Wnioski: dlaczego niektóre przedmioty mimo dużych rozmiarów nie toną a inne małe toną.

Doświadczenie nr 3 " Grająca woda."
Nauczyciel napełnia wodą szklanki do różnej wysokości i wilgotnym palcem pociera ich brzeg~ tak aby wydobywał się dźwięk o różnej wysokości. Po demonstracji każde dziecko próbuje zrobić to samo. Można też spróbować zagrać prostą melodię.

4. Zabawa ruchowa z użyciem chusty animacyjnej: pt." Słońce-deszcz", "Fale na morzu", " Spokojna woda".

5. Praca plastyczna" mokre w mokrym" pt. " Tęcza".

6. EWALUACJA: ZIELONY I CZARNY PARASOL. Dzieci przyklejają krople deszczu(sylwety) na wybrany parasol.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.