X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4465
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy pracę ekspedientki

Temat szczegółowy: „Wzbogacanie doświadczeń dzieci związanych z zachowaniem w sklepie, dokonywaniem zakupów ,wzbogacanie doświadczeń przez manipulowanie materiałami sypkimi, poznanie wagi szalkowej i jej funkcji, rozbudzanie inwencji twórczej.

Cel główny: „ Stwarzanie sytuacji problemowych i możliwości swobodnego ich rozwiązania”.
Cele operacyjne:
- dziecko poznaje zastosowanie wagi szalkowej,
- podejmuje samodzielną decyzję dotyczącą wykonania swojej pracy,
- zdobywa doświadczenia sprzyjające spostrzeganiu równoważenia się przedmiotów,
- manipuluje przedmiotami, wyciąga wnioski, poprawnie stosuje określenia dotyczące ciężkości przedmiotów,
- potrafi swobodnie wypowiadać, motywuje swoją wypowiedź, potrafi ją uzasadnić,
- uczestniczy w zabawach dramowych,
- potrafi odróżnić informacje od emocjonalnej zachęty w reklamie, potrafi bardziej krytycznie oglądać reklamy,
- uczestniczy w zabawie ruchowo – naśladowczej, samodzielnie dobiera interpretację utworu dramowego,
Metody: czynna;
Samodzielnych doświadczeń
Zadań stawianych do wykonania
Ćwiczeń utrwalających
Słowna;
Opowiadanie, zabawa dramowa, polecenia,
Objaśnienia, zagadki

Oglądowa;
pokaz i obserwacja.

Forma: zajęcie z całym zespołem.

Pomoce: arkusze papieru, kredki, mazaki, opakowania po różnych produktach, towarach, waga szalkowa, odważniki, sypkie produkty do ważenia

Przebieg:
1.Powitanie dzieci - zaproszenia do kręgu.
Dzieci zgromadzone w kręgu, witają się słowami piosenki:
„ Wszyscy są, witam was. Zaczynamy bo już czas!
Jestem ja, jesteś ty, raz dwa trzy.”

2. Zabawa uspokajająca i integrująca grupę „ Podaj płatek”. Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka podaje bardzo powoli wybranemu dziecku karteczkę w kształcie płatków kwiatka z napisanym imieniem dziecka, następnie dzieci podają go sobie, tak aby nie spadło ani się nie zgniotło.

3. Zabawa dydaktyczna „ Poznanie zastosowania wagi szalkowej”
pokaz wagi szalkowej, omówienie jej budowy, dokonanie pomiaru wagi różnych towarów w celu przygotowania zupy, ważenie różnych towarów sypkich, porównywanie ciężkości, używanie określeń: ciężki, lekki, za mało trzeba dosypać, za dużo trzeba odsypać, poznanie odważnika - wspólnej miary towaru.

4. Zabawa ruchowo – fonetyczna „ Wieziemy towar”. Dzieci poruszają się po sali z dowolnymi zabawkami, po usłyszeniu podanej przez nauczyciela głoski, te dzieci które posiadają zabawkę na podaną głoskę „zawożą” ją do sklepu.

5. Oglądanie scenki rodzajowej na temat zachowania się Zosi w sklepie. Ukazanie niewłaściwego zachowania dziewczynki, pokazanie, że wszyscy członkowie rodziny mają różne potrzeby i trzeba je uszanować.
Pytania nauczycielki po wysłuchaniu scenki:
- Jak myślicie, dlaczego rodzice nie chcą kupić dziecku tego samochodu?
- Co czują, co myślą rodzice?
- Co czuje, co myśli dziecko?
- Co by się stało gdyby wszystkie dzieci się tak zachowywały?
- Co byście poradzili tym rodzicom, temu dziecku?
- Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla rodziców?

6.Zabawa „ Kupujemy sami” – powrót do sklepu założonego w przedszkolu przez dzieci. Dzieci zajmują miejsce w kręgu, jedno dokonuje zakupów z każdej półki. Potem wraca do kręgu, następuje ocena, które zakupy można kupić samodzielnie, a które można kupować tylko z rodzicami. Posegregowanie opakowań , umieszczenie smutnej buzi pod tymi ,które można kupować tylko z rodzicami i wesołej buzi pod tymi, które można kupić samodzielnie. Poznanie znaku zapytania pod tymi, które zostawiają pewne wątpliwości.

7. Zabawa ruchowa „ Kolorowe znaki”, przewożenie towarów do sklepu, zwracanie uwagi na znaki sygnalizacyjne. Czerwone – stop, zielony – jazda.

8. „ Uważamy na reklamy” zabawa z podziałem na zastępy 3-4 osobowe. Rozdanie produktów, przygotowanie reklam przez dzieci w grupach, prezentowanie ich przed gronem ekspertów ( reszta grupy). Eksperci oceniają, co jest informacją pozytywną w reklamie, a który element nie jest zgodny z rzeczywistością.

9. Zabawa ze śpiewem w kole „ Taka zima, to nie zima”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.