SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Zabawy z literami
Data: 28.08.2019 r.
Grupa: 0 a
Nauczyciel: Monika Ryncarz
Cel ogólny:
- Utrwalanie poznanych liter poprzez zabawę;
Cele szczegółowe (dziecko):
• rozpoznaje litery;
• wymienia wyraz zaczynający się podaną literą;
• wyszukuje podaną literę;
• wyróżnia głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie;
• wyszukuje obrazki zaczynające się na daną literę;
• dopasowuje małą literę do wielkiej i wielką do małej;
• tworzy krótkie wyrazy z podanych liter;
• uzupełnia brakujące litery w wyrazach;
• układa puzzle przedstawiające obraz graficzny liter;
• rysuje przedmiot zaczynający się podaną literą.
Metody: czynne, słowne, oglądowe, aktywizujące
Formy pracy:
• indywidualna;
• grupowa.
Środki dydaktyczne:
kostka do gry, litery wielkie i małe, kartoniki z literami, puzzle dla każdego dziecka, kartki, kleje, kredki, obrazki, klamerki, karty pracy.
Przebieg:
Część wstępna
1. Czyj to głos? – zabawa na powitanie. Jedno dziecko zamyka oczy i odwraca się tyłem do środka koła. Następnie inne dziecko wskazane przez nauczyciela mówi głośno Dzień dobry. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie imienia kolegi, który się odezwał.
2. Gra w litery – zadaniem dzieci jest wymienić wyraz zaczynający się literą wyrzuconą na kostce do gry;
Część główna
3. Sokole oko – szukamy liter w rozsypankach literowych;
4. Karteczki – dzieci wpisują na kartce pierwszą literkę każdego obrazka;
5. Jakiej litery brakuje? – dzieci przypinają klamerką brakującą literę w wyrazie;
6. Zabierz niepotrzebne litery – obok każdego obrazka znajdują się litery, między innymi tworzące jego nazwę. Należy skreślić niepotrzebne litery i odczytać wyraz;
7. Ułóż wyraz – zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazów z liter;
8. Zaszyfrowana wiadomość – dzieci uzupełniają podpisy pod obrazkami. Dopisane litery utworzą wiadomość.
9. Czytaj i rysuj – każdy zespół otrzymuje zdanie, które musi przeczytać i zilustrować je.
Część końcowa
10. Literowe puzzle - każde z dzieci otrzymuje zestaw puzzli przedstawiających literę. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich, przyklejenie do kartonu oraz narysowanie po drugiej stronie przedmiotu zaczynającego się podaną literą.
Podsumowanie zajęć
11. Ewaluacja.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 