X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44234
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obserwujemy pogodę - co to jest prognoza pogody? Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich. Praca zdalna

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 - letnich

Krąg tematyczny: Obserwujemy pogodę.
Temat: Obserwujemy pogodę – co to jest prognoza pogody?
Cele:

1. Kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie własnej innych.
2. Rozwijanie sprawności ruchowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej w różnych formach aktywności.
3. Doskonalenie małej motoryki.
4. Budowanie uczucia więzi z przyrody.
5. Wdrażanie do rozpoznawania i nazywania emocji związanych z pogodą..
6. Wdrażanie do planowania i prowadzenia obserwacji przyrodniczych.
7. Utrwalanie umiejętności przeliczania, porównywania, rachowania w zakresie 10.
8. Rozwijanie umiejętności czytania prostych wyrazów i tekstów złożonych z poznanych liter.
9. Rozwijanie umiejętności odczytywania rebusów obrazkowo-literowych.
10. Rozwijanie myślenia, analizy, syntezy, wnioskowania, formułowania myśli w formie zdania.

Cele operacyjne:
Dziecko:

1. Rozwiązuje zagadki o zjawiskach atmosferycznych.
2.Rozróżnia emocje przyjemne i nieprzyjemne związane ze zmieniającą się pogodą.
3. Aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach.
4. Określa pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla danej pory roku.
5. Tworzy i respektuje normy związane z zasadami obserwacji przyrody.
6. Zna mądrość płynącą z bajek.
7. Zna pomocną i niszczycielską rolę wiatru w działalności człowieka.
8. Sporządza notatki z obserwacji, próbuje budować komunikaty wyrażone w formie graficznej – łączenie rysunków z symbolami.
9. rozpoznaje i nazywa odgłosy zjawisk atmosferycznych – wiatru, burzy, deszczu
10. Odtwarza odgłosy za pomocą wyrazów dźwiękonaśladowczych na zgłoskach: „kap”, „chlup”, „puk”, „pac”, „skrzyp”, „łup”, „fiu”, „wiu” itp.
11.Rytmizuje teksty przysłów w określony sposób -z różnym natężeniem głosu, wysokością głosu, ze zmianą pozycji ciała.
12. Wypowiada się na temat treści opowiadania.
13. Potrafi zapowiedzieć pogodę.
14. Potrafi ubrać się stosowne do pogody, wybiera stroje adekwatne do pory roku i pogody.
15. Zna sposób powstawania tęczy.

Środki dydaktyczne:

„Zagadki dla najmłodszych”, M.A.C. S.A., KP3 s. 74–75, ilustracje czterech pór roku, symbole pogodowe, tygodniowy kalendarz pogody, kredki ,wiersz „ Ulewa” M. Strzałkowskiej, film "Obieg wody w przyrodzie", plansza edukacyjna "Obieg wody w przyrodzie", film "Kolorowa tęcza", film "Tęczowe eksperymenty", karta pracy 3 str.76, karta pracy 3 str.77, gazety, katalogi mody, broszury z ubraniami, klej, nożyczki.

Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.

Formy pracy:

- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęć:

"Pogodowe zagadki" – słuchowe rozpoznawanie odgłosów zjawisk pogodowych. Rodzic odtwarza nagranie odgłosów deszczu, burzy, gradu, wiatru. Zadaniem dziecka jest podanie
rozwiązania. Rodzic prosi by dziecko wypowiedziało wyrazy dźwiękonaśladowcze z nimi związane, np. deszcz – „kap, kap”, „chlap, chlap”, wiatr – „fiu, fiu”, „wiu, wiu”, burza
– „łup”, śnieg – „skrzypu-skrzyp”, grad – „pac, pac”, „puk, puk” itp.

Nagrane odgłosy zjawisk atmosferycznych znajdują się tutaj:

http://odgłosy.pl/deszcz01.php
https://www.salamisound.com/pl/burze-sounds

Ćwiczenia gimnastyczne z rolkami od papieru:

"Żonglerka" – dziecko w siadzie skulnym podpartym lub leżeniu tyłem, stopami obejmuje rolkę, wznosi nogi nad podłogę i obraca rolkę stopami.
"Po drabinie" – dziecko w leżeniu tyłem – toczy rolkę stopami po ścianie, nogi w kolanach zgięte.
"Wałkujemy" – dziecko siada na piętach trzyma z przodu pod rozłożonymi dłońmi rolki tocząc je w przód i w tył na zmianę lewą i prawą oraz obiema dłońmi.
"Leniuszek" – dziecko w leżeniu tyłem, ma ugięte nogi w kolanach, dłonie położone wzdłuż tułowia – wzniesienie bioder na kilka sekund i przełożenie rolki pod sobą, a następnie powrót do pozycji wyjściowej.
"Ćwiczenie szyi" – dziecko chodzi w zmiennym tempie wg poleceń rodzica, np. po pomieszczeniu z rurką włożoną pod brodą, itp.
"Kalejdoskop" – dziecko leży na brzuchu i unosząc tułów do góry patrzy przez lunetę, raz prawym, raz lewym okiem.

„Wiosenne opady „ – wysłuchanie wiersza „ Ulewa” M. Strzałkowskiej, rozmowa na temat treści utworu i wiosennych opadów.
Rodzic czyta wiersz bez podawania jego tytułu.

Ptak się kuli pośród liści,
mokną drzewa, mokną krzewy,
a ja biegnę przez kałuże,
a ja biegnę wśród ulewy.

Drży na deszczu pączek róży,
mokną gruszę i jabłonie,
a ja biegnę przez kałuże,
krople deszczu łapię w dłonie.

Kiście bzu zwiesiły głowy,
mokra ziemia pachnie deszczem,
a ja krzyczę prosto w chmury
- Padaj deszczu! Padaj jeszcze!

Po wysłuchaniu wiersza, rodzic zachęca dziecko do odpowiedzi na pytania:
- Jaka pogoda została przedstawiona w wierszu?
- Jaki tytuł nadalibyście usłyszanemu tekstowi?
- Co to jest ulewa?
"Przysłowia wiosenne" – zabawy rytmiczne. Rodzic wyjaśnia dziecku, czym są przysłowia –mądrością ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pyta, czy dziecko zna przysłowia związane z wiosną. Jeśli nie zna - pomaga dziecku podając przykłady, np.

„W marcu jak w garncu”
„Kwiecień – plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata”
„Majowa Zofija bzy nam rozwija”

Rodzic zwraca uwagę dziecku na miesiące zaliczane do wiosny – marzec, kwiecień, maj. Prosi dziecko o wypowiadanie przysłów w określony sposób: głośno, cicho, ze zmianą pozycji ciała (na siedząco, stojąc, leżąc);

"Lodowe sopelki" – zabawa z elementami równowagi.
Dziecko porusza się po pomieszczeniu; maszeruje z jednoczesnym wypowiadaniem przysłów: „W marcu jak w garncu” lub „Kwiecień, plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata”. Na hasło: Lodowe sopelki staje nieruchomo na jednej nodze, przyjmując lodową pozę.

"Kropelki i chmurki" – zabawa bieżna.
Dziecko – kropelka swobodnie porusza się po sali, na hasło wypowiadane przez rodzica: Chmurka - wiruje.

"Poznawanie obiegu wody w przyrodzie" – przeprowadzenie doświadczenia.Rodzic nalewa do garnka gorącej wody, dziecko obserwuje parę wodną unoszącą się nad garnkiem. Następnie rodzic nad garnkiem trzyma małe lusterko, na jego powierzchni para skrapla się, dziecko obserwuje widoczne krople, które następnie łączą się w większe krople i spadają ponownie do garnka.

Film edukacyjny Obieg wody w przyrodzie
https://www.youtube.com/watch?v=ylxVLAxOxDY
https://www.youtube.com/watch?v=EXfEySFqfyQ
Plansza edukacyjna Obieg wody w przyrodzie:
https://mala275.blogspot.com/2018/07/obieg-wody-w-przyrodzie.html

„Ubieramy się stosownie do pogody „ – zabawa dydaktyczna, dopasowanie stroju do pogody. Praca z kartą 3 str. 76.

„ Rebusy fonetyczne” KP 3 str. 77. Zagadki obrazkowo- literowe o symbolach pogody. Dziecko wykonuje zadania z pomocą rodzica.
Prognoza pogody –oglądanie telewizyjnej prognozy pogody , zachęcenie do zabawy w prezenterów pogody.

"Jestem kroplą wody" – opowieść ruchowa.
Dziecko wciela się w krople wody i naśladuje ruchy z opowieści czytanej przez rodzica:

Jesteś kropelką wody, leżysz na listku. Wygrzewasz się na słonku. Czujesz, że stajesz się lekka, unosisz się wysoko, wysoko. Jesteś teraz chmurką, płyniesz po niebie. Nagle robi się chłodniej, spadasz na ziemię jako deszczyk, odbijasz się o parapety domów, parasole ludzi... i ponownie jesteś kropelką, leżysz na listku...

"Układamy chmurki deszczowe o różnych rozmiarach" – zabawa matematyczna.
Dziecko z pomocą rodzica wycina 10 chmurek i oznacza je od 1 do 10. Wycina również 20 kropelek deszczu. Następnie rodzic z chmurek przygotowanych przez dziecko wybiera jedną i daje ją dziecku. Zadaniem dziecka jest ułożenie tylu kropelek deszczu, ile wskazuje liczba na chmurce. Zabawę powtarzamy używając chmurki z inną liczbą.

"Chmurowe działania" – rodzic rozkłada na dywanie chmurki z działaniami (na każdej
z nich znajduje się zapis dodawania lub odejmowania oraz cyfry). Dziecko dokonuje obliczeń, dodając lub odejmując wcześniej wycięte kropelki, podaje wynik i układa go z właściwych cyfr. Następnie odczytuje zapis matematyczny.

Wykonaj Kartę pracy KP3 s. 81. Dziecko wyznacza trasę przejazdu straży pożarnej, która porusza się tylko po polach, na których wyniki działań są równe 10.

Jak się zachowasz?
Rodzic demonstruje narysowane symbole pogodowe, zaś dziecko opowiada o właściwym zachowaniu w czasie określonej pogody:

słońce – dziecko wymienia zasady chronienia się przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym (osłanianie głowy – czapkami, kapeluszami chustkami, używanie filtrów ochronnych z wysoką ochroną UV, niewychodzenie na podwórko w czasie największych upałów, szukanie cienia, nie patrzenie w stronę słońca);

śnieg i mróz – chowanie się w miejscach osłoniętych przed wiatrem, rozgrzewanie się w przypadku zmarznięcia (bieganie, rozcieranie miejsc zmarzniętych, chuchanie w dłonie), chronienie skóry przed mrozem (zakładanie rękawiczek, szalików, czapek, smarowanie twarzy kremem);

burza – zachowanie zasad bezpieczeństwa: gdy zaskoczy na otwartej przestrzeni, nie stajemy pod wysokimi drzewami, kucamy ze złączonymi nogami, nie wolno biegać i poruszać się szybkim krokiem, nie wolno spacerować po plaży (zbiorniki z wodą, a szczególnie słone morze i mokry piasek łatwo ściągają pioruny), nie wolno się kąpać w zbiornikach wodnych i otwartych basenach, w górach należy zejść z grani lub wysoko położonych wzniesień i schować się w jakimś zagłębieniu.

Dziecko wybiera do wykonania jedną z poniższych propozycji prac plastycznych.

"Zaprojektuj ubranie" – praca plastyczna techniką kolaż.

Zadaniem dziecka jest zaprojektowanie stroju odpowiadającego porze roku lub określonemu typowi pogody. Ze zgromadzonych katalogów ubrań, magazynów mody, czasopism, reklam z ubraniami dziecko wycina poszukiwane elementy, np. spodnie, kurtkę, twarz modela, buty. Następnie wszystkie elementy komponuje w jedną całość, nakleja na kartkę i zaznacza na jaką porę roku strój jest przeznaczony.

"Kolorowa tęcza" - wykonaj pracę plastyczną przy użyciu dowolnych materiałów plastycznych. Pamiętaj! Musi się na niej znaleźć tęcza. Tutaj znajdziesz kilka inspiracji:

https://wychowaniebezporazek.com.pl/2016/02/28/teczowe-prace-plastyczne/
https://ekodziecko.com/tecza

Jak zrobić tęczę w domu? - "Tęczowy eksperyment"
https://www.youtube.com/watch?v=SfVVFCAmSmY

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.