X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43819
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowe zabawy. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

TEMAT: Owocowe zabawy!
PROWADZĄCA: mgr Małgorzata Kajpust
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie kompetencji językowych i poszerzanie wiedzy o krajowych owocach.

CELE OPERACYJNE:
• Reagowanie na polecenia nauczyciela;
• Wdrażanie do słuchania tekstu ze zrozumieniem;
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat utworów literackich;
• Rozwijanie zainteresowanie językiem angielskim;
• Doskonalenie sprawności manualnych;
• Utrwalanie umiejętności analizy sylabowej;
• Doskonalenie umiejętności pracy w parze;
• Doskonali umiejętność kodowania;
• Doskonali umiejętności matematyczne: rozpoznaje cyfry od 1-6 i dodaje od 1-10.

METODY: podające: opowiadanie
praktyczne: zadania do wykonania

FORMY: zbiorowa, indywidualna i grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD z nagranami, ilustracje do wiersza, tamburyno, obrazki do gry w BINGO, kartoniki z owocami, napisy do pór roku i do nich ilustracje, chusta integracyjna z materiałowymi owocami, kartki z porami roku do rytmicznej zabawy, 2 kostki z kropkami, owocowy chodniczek, hula- hop.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie wszystkich piesenką: ( CD 1)
Dzień dobry dzieci, witam Was, bawcie się z nami, śpiewajcie tak/2x: la la
Dzień dobry dzieci, witam Was, bawcie się z nami i klaszczcie tak/2x: dzieci klaszczą
Dzień dobry dzieci, witam Was, bawcie się z nami i skaczcie tak/2x: dzieci skaczą
Dzień dobry dzieci, witam Was, bawcie się z nami i tupcie tak/2x: dzieci tupią

2.„Rozterki winogrona”- wysłuchanie wiersza: (ilustracje do wiersza)
Dlaczego się smucisz moje winogrono? - zapytał ogrodnik owoców na drzewie. Miałem ja przyjaciół całe zacne grono, te rosły na krzaku a tamte na drzewie. Gdy po kwietnym maju przyszedł ciepły czerwiec, do naszego sadu weszła ogrodniczka. Tu poziomki złapie, tam truskawkę zerwie, całą garść czereśni włoży do koszyczka. Gdy słoneczko w lipcu mocniej nam przygrzało, na jeżyny, wiśnie, porzeczki, maliny... Wnet owoców w sadzie niewiele zostało, wszystkie się znalazły w koszyczku dziewczyny. W sierpniu mirabelki los ich podzieliły, a we wrześniu gruszki, śliwki i jabłuszka. Zebrane owoce migiem się ukryły, zebrało je dziewczę prosto do fartuszka. Już październik nastał i pożółkły liście, Ciężko mi- powiedział krzew do ogrodnika. Więc ogrodnik zerwał winogrona kiście. I z tym winnym gronem już w spiżarni znika. Wielkie poruszenie w spiżarni nastało, radości i śmiechu było tam bez liku. Winogrono swych kolegów rozpoznało a każdy z nich beztrosko pływał w słoiku.

Pytania do wiersza:
1. Jaki problem miało winogrono?
2. Jakie owoce były wymienione w wierszu?- wyklaskiwanie sylab!
3. Czy wszystkie owoce zbieramy w tym samym czasie?
4. Jak pora roku jest aktualnie?
5. Zbiory jakich owoców są najczęściej a jakich najpóźniej?
6. Jak po angielsku nazywają się....?

3.Zabawa ruchowa w kole:” In and Out”. ( CD 2) Rozdanie dzieciom obrazków z owocami
Go in ,in, in- krok w przód do środka koła go out, out, out- krok w tył by powiększyć koło Go round, round- obrót wokół własnej osi round and ...hop- podskok w miejscu
Hop in, in, in- skok do przodu hop out, out, out- skok do tyłu hop round, round, round- cztery podkoki obracające się wokół własnej osi and ...stop- zatrzymanie w bezruchu
Nauczyciel na pauzie mówi: Change places: grapes, plums.....

4.Zabawa dydaktyczna:” Owoce pór roku”: Nauczyciel prezentuje podpisy pór roku po polsku i angielsku:WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA i umieszcza je na tablicy. Dzieci siadają w kole, każde otrzymuje kartonik z fotografią ilustrującą owoc. Nauczyciel czyta ponownie wiersz a zadaniem dzieci jest umieszczenie swojego kartonika pod odpowiednią porą roku w której dokonywany jest zbiór tego owocu:
WIOSNA- TRUSKAWKI, POZIOMKI, CZEREŚNIA
LATO- MALINY, PORZECZKA, JEŻYNY, WIŚNIE I MIRABELKI
JESIEŃ- JABŁKA, BRZOSKWINIE, GRUSZKI, ŚLIWKA, WINOGRONA
ZIMA- Dlaczego w zimie nie ma zbioru żadnego z owoców?

5. Zabawa rytmiczna z elementami kodowania: „Rytmiczne pory roku”. Na dywanie ułożone zostają dwie takie same ścieżki z kartoników w 4 kolorach: zielony, żółty, czerwony i biały. Nauczyciel ustala z dziećmi, jaki rytm mają odtworzyć, trafiając na dany kolor. Przedszkolaki kolejno pokonują trasę:
o Zielony- 2 podkoki obunoż
o Żółty- 2 klaśniecia
o Czerwony- 1 przysiad
o Biały- tupnięcie raz jedną, raz drugą nogą

6. „Owocowa zabawa” z chustą integracyjną. (CD 3) Dzieci siedzą w kole, przekazują sobie z rąk do rąk owoce, następnie układają owoce na chuście animacyjnej według kolorów:
OWOCOWA TO ZABAWA, RĘKA LEWA, RĘKA PRAWA. WYBIERZ OWOC RAZ, DWA, TRZY I ZNAJDŹ KOLOR WŁAŚNIE TY.

7.Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Przetwory”- owocowy rock! (CD 4) Nauczyciel dzieli dzieci na 4 zespoły, wręczając im szarfy (żółte dla gruszek, czerwone dla jabłek, niebieskie dla śliwek i zielone dla winogron). Gdy gra muzyka dzieci biegają po sali, na pauzie w muzyce dzieci robią koła według otrzymanego koloru.

8.Zabawa muzyczna z rodzicami: „Wesołe tamburyno”. Dzieci i rodzice stoją w kole. Śpiewają piosenkę i w jej rytmie przekazują sobie tamburyno. Koniec piosenki oznacza, że dziecko, które trzyma tamburyno, wchodzi do koła i podskakuje w rytmie melodii ze swoim rodzicem. Pozostałe osoby w kole klaszczą w dłonie.

9.Zabawa matematyczna: „Owocowy chodniczek”. (2 stopnie trudności)

1.Rzucamy kostką z kropkami i dopasowujemy do odpowiedniej cyfry.
2.Rzucamy 2 kostkami i dopasowujemy do odpowiedniego kartoniku z owocami.

10.OWOCOWE BINGO z Rodzicami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.