X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 43657
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna, ach wiosna!

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 6-letnich
Temat zajęcia: „Wiosna, ach wiosna!”
• Cele szczegółowe:
- bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie
- rozpoznawanie pierwszych oznak charakterystycznych dla wiosny
- utrwalenie poznanych liter
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
- rozwijanie poczucia rytmu
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań
- nauka nawiązania kontaktu z drugą osobą poprzez wspólną zabawę
- rozpoznawanie pierwszych wiosennych kwiatów.

• Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna nazwę oraz zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie
- potrafi wypowiedzieć się na temat charakterystycznych cech wiosny
- zna nazwy wiosennych miesięcy
- potrafi zaśpiewać piosenkę o wiośnie
- potrafi naśladować ruchem, gestem rolę wiosny przy muzyce
- rozpoznaje i nazywa poznane litery
- rozwiązuje zagadki słowne i krzyżówki
- dzieli wyrazy na głoski
- zna nazwy wiosennych kwiatów
- odpowiada na pytania dotyczące treści tekstu
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 10
- potrafi zgodnie, współdziałać w grupie
- potrafi swobodnie wypowiadać się na temat wiosny

Metoda pracy:
- słowna (rozmowa, objaśnienia)
- oglądowa (pokaz ilustracji)
- czynna (zadań stawianych do wykonania)

Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne:
- płyta CD, ilustracja wiosny, obrazki z charakterystycznymi oznakami wiosny oraz jej pierwszymi kwiatami, karty z literami alfabetu, krzyżówka, cyfry 1- 10 i znaki matematyczne: -,=, +, naturalne (otoczenie przyrodnicze).

Przebieg:
1. Zabawa integracyjna, przekazanie sobie „motylka przyjaźni”.
2. Piosenka „Maszeruje wiosna”
3. Wprowadzenie do tematu zajęć:
- podział słowa „ wiosna” na sylaby, na głoski,
- ułożenie wyrazu „ wiosna” z dużych liter
- omówienie ilustracji wiosny
4. Rozmowa kierowana:
- Kiedy zaczęła się wiosna?
- Po jakiej porze roku przyszła?
- Jakie pory roku nastąpią po wiośnie?
- Jakie znasz wiosenne miesiące?
-Po czym poznajemy wiosnę?
- Jak szybko zachodzą te wszystkie zmiany?
- Jaki miesiąc mamy teraz?
Rozmyślanie z dziećmi: po co są pory roku i wszystkie te zmiany?
5. Omówienie, jaki mają wygląd i kolor kwiaty wiosenne, następnie wybór właściwego obrazka – przypięcie na tablicy wraz z jego nazwą (Stokrotka, Forsycja, Fiołek, Narcyz, Pierwiosnek, Zawilec, Żonkil, Bratki, Jaskry)
5. Praca w grupach:
„Wiosna zaprasza nas na wiosenny spacer”.
Co zabrać na wiosenny spacer, wycieczkę, co się nam przyda? Wyszukiwanie odpowiednich napisów spośród wyrazów umieszczonych w kopertach.
Każda grupa ma podobne zestawy wyrazów, np.: lornetka, kanapki, okulary, rower, napoje, narty, klapki, kurtka, sanki, parasol, wiatr, dobra pogoda, plecak, kapcie, słonko, dobre buty.
Odczytanie wyrazów przez każdą z grup.
6. ”Wiosenna krzyżówka”- dzieci rozwiązują krzyżówkę- odgadują zagadki słowne i wpisują ich rozwiązania do krzyżówki, na końcu odczytują hasło.
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Chodzi wiosna”.
8. Wiosenne zagadki – dzieci rozwiązują zadania tekstowe, zapisując je działaniami na dodawanie i odejmowanie.
9. Spacer po okolicy w celu poszukiwań wiosny: pierwszych pączków na drzewach, pierwszych źdźbeł nowej trawy, zapachów wiosennej przyrody.
10. Posumowanie zajęć. Lubię wiosnę za... -swobodne wypowiedzi dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.