X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43417
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kwiaty na łące - zabawy doskonalące kompetencje matematyczne u dzieci. Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej dla dzieci 4, 5 letnich

TEMAT ZAJĘCIA: „Kwiaty na łące” - zabawy doskonalące kompetencje matematyczne u dzieci.

Cele ogólne:
• doskonalenie umiejętności dzieci w zakresie edukacji matematycznej;

Cele operacyjne (dziecko...):
- obszar fizyczny:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, (...) z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne (PP I.5);
- obszar emocjonalny:
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II.7);
• (...) panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej
w zabawie lub innej sytuacji (PP II.8);
- obszar społeczny:
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III.8);
- obszar poznawczy:
• wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp.,(...) (PP IV.8);
• klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, (...) (PP IV. 12);
• odpowiada na pytania, (...) (PP IV. 5);
• określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów,(...) (PP IV. 15).
• przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, (...) posługuje się liczebnikami głównymi (...) liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego; (PP IV 15).

Formy: indywidualna, zbiorowa.
Metody: (wg M. Kwiatkowskiej): metoda samodzielnych doświadczeń – oparta na inicjatywie własnej dziecka w czasie zabaw; metoda ćwiczeń – zabawy ruchowe, metoda zadań stawianych dziecku.

Środki dydaktyczne:
sylwety kwiatów w kolorach: czerwony, żółty, biały; szablony kwiatów po jednym dla każdego dziecka, trzy obręcze odpowiadające kolorom sylwet, tamburyn, czarne papierowe strzałki kredki, ołówek dla każdego dziecka, biała kartka a4.
PRZEBIEG:
1. „Gdzie się ukrył kwiat?” – dzieci zgromadzone są w kole. Nauczycielka proponuje znaną zabawę w „Ciepło, zimno”. Chętne dziecko szuka kwiatu, który będzie przewodnim tematem zajęcia. Po odnalezieniu sylwety dziecko przypina sylwetę do tablicy ściennej przy pomocy magnesu.
2. Nauczycielka gromadzi dzieci na jednej linii dywanu; na dywanie układa obręcze w trzech kolorach, między nimi rozsypuje sylwety kwiatów; proponuje segregację sylwet ze względu na kolor kwiatków: czerwone do czerwonej obręczy, białe do białej, żółte do żółtej i zaprasza do zabawy.
3. Wiosenne rytmy – nauczycielka układa rytm wykorzystując sylwety z obręczy, na początku układa proste rytmy, następnie stopniuje trudność dokładając inny trzeci kolor oraz podwajając sylwety w jednym kolorze. Chętne dzieci rozpoczynają swój rytm, a pozostałe po kolei go kończą.
4. „Robimy bukiety” – dzieci stoją w rozsypce na dywanie; dookoła rozsypane są sylwety kwiatów (wykorzystanych w poprzedniej zabawie). Nauczyciel wygrywa na tamburynie rytm do marszu, podskoków lub biegania. Na przerwę uderza w tamburyno (np. sześć razy), zadaniem dzieci jest zebranie ilości sylwet odpowiadającej uderzeniom na tamburynie (kolor zebranych kwiatów jest nieważny), sprawdzenie przez wspólne przeliczenie sylwet. Rozsypanie zebranych sylwet, kilkukrotna kontynuacja zabawy. Po skończonej zabawie dzieci odkładają sylwety zgodnie z kolorem z powrotem do obręczy, które umieszczone są poza dywanem.
5. „Droga do kwiatka” – zabawa dydaktyczna utrwalająca kierunki. Dzieci siedzą skrzyżnie na linii dywanu; nauczycielka umieszcza po drugiej stronie dywanu sylwetę kwiatka; układa strzałki prowadzące do niego. Zadaniem dziecka jest dotarcie do celu, ale idąc po strzałkach musi opisać swoją drogę przy pomocy kierunków, np: „idę prosto, skręcam w lewo, skręcam w prawo”, itp. Nauczycielka po dotarciu dziecka do sylwety zmienia kierunki strzałek i położenia sylwety dla innych dzieci.
6. Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików; każde dziecko ma przygotowaną kartkę, szablon kwiatka, nauczycielka proponuje obrysowanie szablonu i pokolorowanie swojego obrazka z zachowaniem konturu. Po skończonej pracy podziękowanie; wręczenie dzieciom naklejki jako nagrody za ich wysiłek. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.