X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43166
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzieje książki, zabawy gimnastyczne z gazetami

Scenariusz zajęć gimnastycznych
w grupie dzieci 5 – letnich

Prowadząca: Joanna Klimczyk
Data: 28.02.2019
Temat kompleksowy: Świat książek
Temat zajęć: Dzieje książki, zabawy gimnastyczne z gazetami.
Cel ogólny hospitacji: Atrakcyjne metody, formy i przybory podczas zajęć gimnastycznych z dziećmi

Cele ogólne:
-rozwijanie sprawności fizycznej;
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych

Cele operacyjne - Dziecko:
- wyrabia nawyk prawidłowej postawy,
- wzmacnia mięśnie brzucha,
- wzmacnia mięśnie stopy,
- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
- przestrzega reguł obowiązujących w zabawach,
- potrafi bezpiecznie ćwiczyć

Formy pracy:
- grupowa, indywidualna
Metody:
Metody wg K. Wlaźnik: metoda zabawowo- naśladowcza. Metoda zadaniowa.
Pomoce dydaktyczne: Gazety, Tamburyno, Magnetofon. Płyta CD.

Przebieg:

1. Powitanie.
Dzieci Maszerują po sali w dowolnych kierunkach, witają się, wzajemnie różnymi częściami ciała i dalej maszerują. Rozpoczęcie zajęć piosenką- "Głowa, ramiona".

2. Opowiadanie nauczycielki o mieście "Gazetkowo", gdzie każdy mieszkaniec (dziecko) wybiera sobie dom- gazety rozłożone na podłodze.

3. Zapoznanie ze swoim "domkiem"- ćwiczenie myślenia twórczego- każdy bierze do ręki gazetę, ogląda ją, dotyka, sprawdza grubość, wącha, ocenia ciężar. Pogadanka na temat wyglądy gazety.

4. Rozgrzewka przy gazecie:
• stanie w rozkroku- trzymanie oburącz złożonej gazety- w skłonie w przód- wymachy gazetą w tył i w przód
• siad klęczny- gazeta przed kolanami na podłodze, dłonie na jej końcach- odsuwamy gazetę w przód i przesuwamy nie unosząc się z pięt- otwieranie i zamykanie "szuflady";
• klęk podparty- dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz
- przy zgiętych w łokciach rękach, opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej;

5. Zabawa ożywiająca „Słońce deszcz”
Dzieci biegają w dowolnym kierunku z gazetą trzymana na klatce piersiowej. Na hasło „słońce” – dzieci leżą przodem na materacu – rozłożonej gazecie. Na hasło „deszcz” – siad klęczny na tratwie – rozłożonej gazecie.

6. „Przez kałuże”- zabawa ruchowa z elementami skoku- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył.
Dzieci kładą gazety na podłodze. Maszerują w różnych kierunkach po całej sali. Na hasło: „Przeskocz przez kałuże” dzieci przeskakują przez gazetę do przodu i do tyłu. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.

7. „Zrób kulkę” – wzmacnianie mięśni ręki i mięśni stóp.
Dzieci zwijają kulkę rękami. Następnie w siadzie podpartym próbują zwinąć gazetę i uformować kulkę stopą.

8. Zabawa kulkami
Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Podrzucają kulki do góry i próbują je złapać jak najwyżej nad głową.

9. „Zbieramy kulki” – zabawa kształtująca mięśnie brzucha – ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Dzieci siedzą na dywanie w rozsypce w siadzie skulnym podpartym. Stopy trzymają na papierowej kulce. Odsuwają stopami kulki i przysuwają do siebie. Ćwiczenie powtarzamy 2-3 razy.

10. „Uważaj na deszcz” – zabawa ruchowa. Ćwiczenie odpowiedniej postawy ciała.
Dzieci biegają pomiędzy kroplami deszczu - zwiniętymi gazetami w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wykonują odpowiednie ćwiczenie.

11. Podaj kulkę
Dzieci stoją w rozkroku jeden za drugim. Podają sobie kulkę pomiędzy nogami. Zabawa powtarzana kilkakrotnie.

12. Przedkładanie kulki
Dzieci leża na brzuchu z rękami wyciągniętymi do przodu. Głowa dotyka podłogi.
W prawej ręce kulka. Przenoszenie kulki prawą ręką, bokiem do tyłu, za plecami przenoszenie kulki do lewej ręki. Następnie z lewej ręki do prawej przed głową. Powtórzenie ćwiczenia.

13. Ćwiczenie relaksacyjne.
Dzieci siedzą w rozkroku na dywanie. W ręce na wysokości twarzy trzymają gazetę. Wdech nosem i silne dmuchanie w gazetę na wydechu buzią.

14. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Zakończenie zajęć- słuchanie muzyki relaksacyjnej - wyciszenie grupy.

15. Podsumowanie – ewaluacja.
Najpierw, dzieci, którym podobały się zajęcia podnoszą rękę do góry, argumentują swoją decyzję, następnie ręce podnoszą dzieci, którym zajęcia się nie podobały, argumentują swoją decyzję.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.