X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42988
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marcowe kaprysy. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 4,5 – letnich

Temat: „Marcowe kaprysy”- zabawy z marcową pogodą.

Cel główny: zainteresowanie dzieci różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie na wiosnę.

Cele szczegółowe:
- określanie zjawisk charakterystycznych dla marcowej pogody
- inscenizacja ruchem treści opowiadania
- kształtowanie umiejętności twórczych: plastycznych i muzycznych

Aktywność dzieci: słowna, ruchowa, muzyczna, plastyczna, teatralna

Forma pracy: z całą grupą, indywidualna,

Metody:
- słowne: rozmowa, instrukcja - czynnościowe: stawianie zadań do wykonania

Środki dydaktyczne: wiersz B. Forma „Marcowe kaprysy”, apaszki dla każdego dziecka, papierowe talerzyki, kule styropianowe, piórka, białe kartki papieru, duży, tekturowy garnek, żółte kredki, nożyczki, papierowe krople deszczu, instrument – drewienka, czapki kucharskie, drewniane łyżki, plansze według pomysłu Tullet Herve.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie, zabawa: „Do kółeczka zapraszamy”
2. Wiersz B. Forma ,, Marcowe kaprysy”

Wymieszał marzec pogodę w garze,
Ja wam tu wszystkim zaraz pokażę,
Włożę troszeczkę deszczu, słoneczka promieni,
Domieszam wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego
Śniegu i burzy jeszcze troszkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda.

Pytania: o jakim miesiącu była mowa w wierszu?
Jaka pogoda jest w marcu?
Czy znacie powiedzenie „w marcu jak w garncu”?

3. „Gotowanie” marcowej zupy – dodawanie kolejno różnych składników pogody:
- śnieg – gra na kartce papieru, podarcie kartki na małe elementy,
- słońce – malowanie talerzyków papierowych na żółto, nacinanie brzegów nożyczkami,
- grad – zabawa styropianowymi kulami do muzyki, podawanie z ręki do ręki, nad głową itp.,
- deszcz – zabawa do piosenki: „Taniec wokół kałuży” – zabawa z papierowymi kropelkami deszczu – dzieci podnoszą tyle kropelek ile razy N. wystuka dźwięków drewienkami,

4. Ilustrowanie ruchem krótkiego opowiadania z wykorzystaniem apaszek.

Dzieci otrzymują kolorowe apaszki. Nauczyciel czyta, dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania.

„Idziemy na spacer, świeci słońce. Jest ładna pogoda, dzieci wesoło podskakują. (dzieci idą, spacerują, rozglądają się, podskakują, wymachują rączkami, apaszkami) Nagle zaczyna wiać wiatr. Jest coraz silniejszy (dzieci energicznie wymachują apaszkami, pokazują ruchem rąk wiatr) Nadciągają ciemne chmury, zaczyna padać deszcz. Chowamy się pod parasole, żeby nie zmoknąć. (dzieci zarzucają apaszki na głowę) Wiatr jest bardzo silny. Boimy się. Z daleka słychać gromy i widać błyskawicę. Uciekamy do domu. (dzieci szybko chowają się w umówione miejsce) Nareszcie znowu pojawia się słońce. Wyglądamy przez okno. Możemy wyjść na spacer.”
5. Taniec wokół garnka do melodii: „Kurczęta w skorupkach” - „doprawianie” marcowej zupy wiatrem – wykorzystanie piórek.
(Dzieci otrzymują kucharskie czapki oraz drewniane łyżki)

6. Zabawa wyciszająca z kolorowymi planszami (zabawa z kropkami) według pomysłu Tullet Herve.

7. Zakończenie zajęć – nagrodzenie dzieci naklejkami – marcowe chmurki.
Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

Katarzyna Nogaj-Łopatka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.