X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42946
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz obchodów Tłustego Czwartku w przedszkolu

SCENARIUSZ OBCHODÓW TŁUSTEGO CZWARTKU
W PRZEDSZKOLU

Data: 28.02.2019r.
Cele główne:
przybliżenie dzieciom tradycji karnawałowych
wdrażanie do kulturalnego zachowania się w roli widza
rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej
integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie
Cele szczegółowe: (Dziecko)
zna tradycje karnawałowe
wie, jak należy zachowywać się w roli widza
aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
integruje się z dziećmi podczas wspólnej zabawy
Formy:
indywidualna
zespołowa
zbiorowa
Metody:
słowna
oglądowa
praktycznego działania
aktywizująca
Środki dydaktyczne:
Dekoracja sali – księżyce, gwiazdki, scenografia do inscenizacji, talerzyki, pączki, poduszki, piżamki, odtwarzacz cd, płyty cd.
Przebieg imprezy:
1. Uroczyste otwarcie Balu Piżamowego – w przyciemnionej sali zjawiają się nauczycieli prowadzące i zwracają się do dzieci:
Ciemno wszędzie, ciemno wszędzie,
co to będzie, co to będzie?
Będzie Piżamowy Bal – tańczyć będzie wiele par!
2. „Tłusty Czwartek” - rozmowa kierowana a temat tradycji obchodzenia Tłustego Czwartku, rozwiązanie przez dzieci zagadki:
Jest okrąglutki oraz słodziutki,
ma lukrowaną skórkę, a w środku dziurkę – na konfiturkę.
Wszyscy go lubią – starsi i dzieci,
na jego widok – aż ślinka leci.
Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami.
3. „Jak powstaje pączek?” - zabawa dydaktyczna. Dzieci spośród wielu zgromadzonych na stoliku produktów wybierają te, które potrzebne są do przygotowania pączków. Następnie wspólnie układają przepis na pączki:
Składniki na ciasto:
- mąka
- mleko
- drożdże
- cukier
- jajka
- masło
Nadzienie:
- marmolada lub konfitura
Polewa:
- cukier puder lub lukier
Pączki smażymy na oleju.
4. „Pączki” - zabawa muzyczno-ruchowa (Klanza) – ilustracja ruchowa przygotowania pączków.
5. Zaproszenie wszystkich dzieci i pań do obejrzenia inscenizacji przygotowanej przez
Zdolne Smyki z przedszkolnego kółka teatralnego „Pączki i faworki u Babci Honorki" Marii Kownackiej
(Załącznik)
6. „Taki duży, taki mały” - zapoznanie ze słowami i melodią piosenki:
Taki duży, taki mały może pączki jeść,
taki gruby, taki chudy może pączki jeść.
Taki ja, taki ty możesz pączki jeść,
taki ja, taki ty możesz pączki jeść.
Pączki dla każdego – dużego, małego,
słodziutkie, pachnące, świeżutkie gorące.
Kiedy je skosztujesz – niebo w buzi czujesz,
na pączka apetyt znosi wszelkie diety.
Ref. Taki duży, taki mały może pączki jeść...
7. Nauka przysłowia metodą ze słuchu: „Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła!”.
8. „Największy Łasuch” - konkurencja dla dzieci w dwóch grupach wiekowych – kto pierwszy zje pączka. Dzieci mają na talerzykach połówkę pączka, ręce trzymają z tyłu,
ich zadaniem jest jak najprędzej zjeść pączka. Po zmaganiach dzieci do konkurencji przystępują także nauczycielki, a dzieci – dopingują.
9. „Dziś w przedszkolu” - zabawa muzyczno-ruchowa ( podkład „Oh Shallow” B. Strauss:)
Dziś w przedszkolu fajnie jest,
każdy będzie pączki jeść!
Madzia, Adaś, Amelka, Zuzia...
Ref. Hopa, hopa – raz, dwa, trzy...
10. „Słodki poczęstunek” – degustacja pączków.
11. „Bal Piżamowy w Przedszkolu pod Topolą”- „Parada w piżamach” - dzieci wchodzą do sali, gdzie zastają śpiącą nauczycielkę. Wspólnie obmyślają sposób w jaki ją obudzą
i zaproszą do zabawy.
- dzieci z poszczególnych grup wychodzą na środek sali, spacerują w rytm muzyki prezentując swoje piżamki i poduszki
12. „Poduszka” - zabawa z poduszką w kręgu – dzieci podają sobie poduszkę:
„Mięciutką poduszkę puszczam w krąg – niech wróci do moich rąk”.
13. „Ćwicz z poduszką” - zestaw ćwiczeń gimnastycznych z poduszką:
- marsz z poduszką na głowie
- podrzuć i złap poduszkę
- spacer z poduszką między nogami
- czworakowanie z poduszką na plecach
- taniec w parach z poduszką umieszczoną: między głowami, brzuchami, plecami, kolanami
14. „Piramida z poduszek” - każda z grup „buduje” piramidę z poduszek; wygrywa grupa, która zbuduje najwyższą piramidę.
15. „Podaj poduszkę” - zabawa w kręgu – dzieci podają sobie poduszkę, podczas gdy słyszą muzykę. Na przerwę w muzyce – osoba, która ją trzyma – odpada z zabawy.
16. „Mam poduszkę” - zabawa kołowa ze śpiewem: (mel. „Mam chusteczkę...”)
Mam poduszkę, poduszeczkę – moją ulubioną,
kogo kocham, kogo lubię – rzucę w jego stronę.
Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,
a podusię moją małą – tobie podaruję.
17. Zabawy przy muzyce.
18. „Masaż relaksacyjny” - dzieci siedzą w kręgu odwróceni do siebie plecami i masują sobie nawzajem plecy:
Po pleckach płynie rzeczka
i przeszła pani na szpileczkach.
A potem przeszły słonie,
i przejechały konie.
A potem spadł deszczyk,
czy czujesz dreszczyk?
19. „Ach śpij kochanie” - śpiewanie kołysanek przez chętne dzieci, podczas gdy pozostali leżą na swoich poduszeczkach.
20. „Kto śpiewa?” - zagadki słuchowe – wybrane nauczycielki śpiewają kołysanki, zadaniem dzieci jest rozpoznanie swoich pań po głosie.
21. „Opowiem Ci bajkę” - dzieci kładą się na swoich poduszeczkach, nauczycielka opowiada bajkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.