X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42943
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dlaczego smog jest groźny jak smok? Scenariusz o ekologii

Scenariusz zajęć dla dzieci 5,6- letnich

Temat : Dlaczego smog jest groźny jak smok?
Data: 22.11.2019r.
Grupa wiekowa: 5,6 – latki
Prowadząca: Agata Cholewa

Cele:
- Rozwijanie zainteresowań przyrodą i ekologią,
- Rozwijanie samodzielnej aktywności poznawczej,
- Kształtowanie kompetencji matematycznych,
- Stymulowanie rozwoju uwagi, pamięci i mowy,
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat,
- Wyzwalanie naturalnej ekspresji: muzyczno-ruchowej podczas zabaw ruchowych,
- Rozwijanie myślenia w toku rozwiązywania zadań stawianych dzieciom do wykonania,
- Ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz syntezy głoskowej.

Metody:
• podające:
- pokaz, rozmowa, opowiadanie, piosenki,
• ekspresyjna:
- taniec
• aktywizujące:
- burza mózgów,
- elementy metody ruchowej ekspresji twórczej R. Labana,
- pedagogika zabawy,
- doświadczenie.
• praktycznego działania
- zadania do wykonania przez dzieci.
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
• Zespołowa
Obszary z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
• I Fizyczny ( 5, 7 ) ,
• II Emocjonalny ( 1,4,),
• III Społeczny ( 4, 5, 8, 9 ),
• IV Poznawczy (2, 4, 5, 7, 12, 15, 18, 19, 21, ).

Środki dydaktyczne: opowiadanie, ilustracje, chusta animacyjna klanza, obrazki, worek na śmieci, kosz wiklinowy, woreczki, plastykowe kubki, drewno, listki kolorowe, karty pracy, litery, klej, muzyka na pendrive, słoik, papier, zapałki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawy na powitanie:
• „Witam dzieci, które...”
• Zimno nam w paluszki – zabawa muzyczno-ruchowa według M. Bogdanwicz.
• Elektrociepłownia i dom - Zabawa integracyjna.
2. Fonetyczne zagadki - tworzenie nowego wyrazu (smog) z pierwszych głosek odgadniętych przez dzieci słów.
 Kiedy samochody
z miejsca nagle ruszą
z rury wydechowej
wydostać się muszą. ( Spaliny)
 Chociaż nie jest babcią,
mówią na nią „siwa”.
Na „m” się zaczyna,
zwykle rano bywa. (Mgła)
 Dwa okienka w ramce
na nos założone,
chętnie dają oczom
pomoc i ochronę. ( Okulary)
 Choć ma dwoje uszu,
to nie słyszy wcale,
mama w nim obiadki
gotuje wspaniałe. ( Garnek)

3. Krótka rozmowa umieszczenie na tablicy wyrazu smog i próba odpowiedzi na pytanie: - Co to jest smog?
- Czy jest groźny dla ludzi i przyrody? Dlaczego?
- Czy podoba wam się taki świat, jak na tablicy?
4. „Chory domek” – słuchanie opowiadania
W pewnym mieście stał sobie mały, zielony domek z czerwonym kominem. Pewnego dnia stało się coś dziwnego...Kiedy nadeszła zima mieszkańcy domku rozpalili w dużym węglowym piecu rzeczy, które wpadły im w ręce, a były to śmieci, gumowe stare zabawki, butelki plastikowe. Ich mieszkanie nie było ogrzewane ciepłem, które płynie do bloków specjalnymi przewodami z elektrociepłowni. Z komina zaczął unosić się czarny, duszący dym, który natychmiast rozprzestrzenił się wokół domu i okolicy. I tak było codziennie aż do momentu, kiedy duży piec zachorował. Zachorowali również ludzie. Zaczął się dusić i kaszleć, a piękny, czerwony komin nie mógł oddychać... Wezwano doktora, który sprawdził i bardzo dokładnie przebadał piec. Ogromnie się zmartwił, gdy zobaczył, czym mieszkańcy zielonego domku w nim palili. Wystawił receptę na natychmiastowe wyczyszczenie pieca i zakaz spalania śmieci, a w kominie założenie filtra. Po jakimś czasie piec był całkowicie zdrowy, a w okolicy z daleka było widać piękny, zielony domek z czerwonym kominem, nad którym świeciło słońce i nad którym unosił się biały dym.
5. Rozmowa na temat opowiadania:
- O czym było opowiadanie?
- Dlaczego domek zachorował?
- Jakie miał objawy? Co się z ni m zaczęło dziać?
- Kogo wezwano, kiedy domek zachorował?
- Co spowodowało, że pojawiło się zanieczyszczenie powietrza?
- Jakiej rady udzielił doktor mieszkańcom zielonego domku?
- Czy domek wyzdrowiał?

6. Posprzątamy świat – zabawa muzyczno – ruchowa. Dzieci spacerują przy muzyce pomiędzy obrazkami przedstawiającymi stare zabawki, opony, śmieci a także węgiel i drzewo. Na przerwę w muzyce zbierają obrazki.
7. Czym napalimy w piecu? – segregowanie zebranych obrazków. Zadaniem dzieci jest pozbieranie tych rzeczy wg zasady: to czym można palić w piecu – do koszyka wiklinowego, to czym nie można – do worka na śmieci.
8. Zrobimy smog – doświadczenie. Próba odpowiedzi na pytanie: co to jest smog?
9. Prawda - fałsz - zabawa podsumowująca zdobyte wiadomości.
• Spaliny z samochodów zanieczyszczają środowisko – chmurka,
• Filtry na kominach pomagają dbać o powietrze – słonko,
•Spalanie śmieci to bardzo zła praktyka ludzi – chmurka,
• Sadzenie drzew sprzyja oczyszczaniu powietrza – słonko,
• Na chorym drzewie nie rosną listki – chmurka.
Zaczarujemy teraz zły worek w coś dobrego dla środowiska
6. „Czarowanie” – zabawa muzyczno – ruchowa z chustą animacyjną.
7. Drzewo – praca plastyczna. Praca indywidualna. Przyklejanie do sylwety drzewa tyle kolorowych listków ile wskazuje cyfra.
8. Rozmowa z dziećmi
• Co wam się najbardziej podobało?
• Które zadanie było najtrudniejsze, a które najłatwiejsze?
• Co sprawiło wam największą przyjemność?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.