X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42709
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne drzewa - rozwijanie zdolności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Temat: „Jesienne drzewa” - rozwijanie zdolności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej w zabawach i ćwiczeniach graficznych z wykorzystaniem metod aktywnych.

Cele główne:
- doskonalenie zmysłu słuchu i dotyku;
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- rozwijanie umiejętności orientacji w przestrzeni – ruch od lewej do prawej strony;

Cele szczegółowe (dziecko):
- współdziała w zabawie i w zadaniu;
- uważnie słucha poleceń nauczyciela;
- wykazuje płynność ruchu w pląsach, w rysunku;
- turla przedmioty do celu wzdłuż linii prostej;
- starannie kreśli linie proste na dużej i małej płaszczyźnie zachowując kierunek od lewej do prawej strony kartki;
- skupia się na zadaniu, uważnie obserwuje;
- kształtuje odpowiednie napięcie mięśni dłoni i palców (np. zgniatanie, rysowanie);
- kształtuje chwyt pęsetkowy trójpunktowy – w rysunku, chwytaniu chusteczki, przypinaniu pinezki;
- właściwie posługuje się nożyczkami;
- przyjmuje prawidłową postawę przy stoliku i na dywanie;
- porównuje wykonane prace pod względem koloru, wielkości i kształtu liści;
- odczuwa radość z wykonanej pracy, ma poczucie sprawstwa;
- samodzielnie stara się ubrać odzież wierzchnią;
- zna i stosuje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych;

Metody:
- słowne – instrukcja, polecenie, pochwała;
- czynne – zadań stawianych dziecku; pląsy przy muzyce; „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej; rysowanie, wycinanie;
- oglądowe – pokaz, prezentacja;

Formy:
- indywidualna;
- zbiorowa;

Podstawa programowa:
I.5, 7, 8, 9; II.9; III.1, 4, 7, 8; IV.1, 7, 8, 11, 18;

Środki dydaktyczne:
odtwarzacz płyt CD, płyta CD z nagraniami: „Jesień” A. Vivaldi'ego oraz „Menuet” L. Bocchierini'ego („Utwory do słuchania i zabawy” Nowa Era); chusteczki tekstylne, gazety, kosz, karty pracy format A5, pinezki-grzybki, kredki gliniane, 4 szablonowe drzewa; „Eukacja przez ruch” D. Dziamskiej; nożyczki; żółte koło i żółte klamerki (ilość klamerek uzależniona od obecności dzieci w przedszkolu),

Przebieg zajęć:

1. Swobodna interpretacja utworu A. Vivaldi'ego „Jesień”.

Dzieci, z chusteczkami na dywanie, dowolnie wirują w rytm spokojnej muzyki. Obserwują w pląsach ruch chusteczki unoszącej się w górę i opadającej w dół (pion), kierowanej od lewego i prawego boku (poziom). Pamiętać należy, by dziecko prawidłowo trzymało chusteczkę – chwyt pęsetkowy trójpunktowy.

2. „Spacer wśród liści” - wersja z bosymi stopami pozwala bardziej odczuwać faktury gazet gładkich i pogniecionych. Szybciej się drą sprawiając dzieciom większą frajdę.

Na podłodze leżą rozrzucone stare gazety (oczywiście pojedyncze karty). Dzieci wchodzą na ten specyficzny dywan i w rytm „Menueta” L. Bocchierini'ego „szurają” miarowo po podłodze w przód i w tył (froterowanie). Gazety szeleszczą, trzeszczą, rwą się, a gdy już przypominają wielkością opadłe liście, dzieci zbierają je w garście i ugniatają z nich mniejsze lub większe kulki, które później turlają do przewróconego kosza wzdłuż brzegu dywanu zaczynając od jego lewej strony.

3. „Jesienne drzewa” - praca plastyczna z wykorzystaniem „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej.

Dzieci zajmują miejsce przy stole, na którym przygotowano kredki w kolorach jesieni – powtarzamy nazwy kolorów. Przed każdym z przedszkolaków leży przygotowana kartka w formacie A5, a na jej odwrocie narysowana jest sylweta liścia. Nauczyciel prosi dzieci, by wykonały następujące polecenia:
- wskaż na kartce jej lewą stronę;
- połóż prawą dłoń na kartce z lewej strony;
- gładź kartkę od lewej do prawej strony w rytm melodii – A. Vivaldi „Jesień”;
- teraz zabierz kredkę i powtórz ten ruch kredką – rysuj linie poziome zapełniając kartkę od góry do dołu (przypominamy o prawidłowym trzymaniu przyboru, korygujemy);
- staraj się nie odrywać łokcia od stołu w trakcie rysowania kreseczek;
- wymień kolor kredki;
- postaraj się zapełnić kreseczkami całą kartkę;
- odwróć kartkę i nożyczkami wytnij listek wodząc równiutko po śladzie;
- zabierz listek i pinezkę, i przypnij go do wybranego drzewa na tablicy;

4. Omówienie wystawki. Pochwalenie dzieci. Porównanie liści pod względem wielkości, koloru, kształtu.

5. Ewaluacja zajęcia – jeśli podobało ci się zajęcie przypnij klamerkę do żółtego kółeczka. Powstanie słoneczko, które zawiśnie nad drzewami.

6. Spacer połączony z obserwacją jesiennych zmian w przyrodzie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.