X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42656
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasi pupile. Arkusz obserwacji lekcji

ARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI

Część A (wypełnia nauczyciel przed lekcją)
1. Imię i nazwisko nauczyciela: Małgorzata Cetera
2. Wykształcenie (specjalność): wyższe (edukacja wczesnoszkolna)
3. Staż pracy pedagogicznej:
4. Data hospitacji: 14.11.2019 r.
5. Przedmiot/ klasa: wychowanie przedszkolne/grupa 0A
6.Temat lekcji/ zajęć: Nasi pupile.

PLANUJĘ:
a) osiągnięcie następujących celów lekcji :

*cele ogólne:
- wdrażanie do uważnego słuchania wiersza i wypowiadania się na jego temat;
- wdrażanie do wypowiadania się na określony temat i odpowiadanie na pytania;
- doskonalenie umiejętności analizy i syntezy głoskowej i sylabowej;
- doskonalenie percepcji słuchowej;
- budzenie szacunku do świata zwierząt;

* cele szczegółowe:
Dziecko:
- umie słuchać uważnie wiersz i poprawnie wypowiedzieć się na jego temat;
- wie, jakie zwierzęta hoduje się w domach;
- wie, dlaczego ludzie hodują zwierzęta w domach;
- potrafi odróżnić zwierzęta domowe na podstawie dźwięków przez nie wydawanych;
- wie, których zwierząt nie wolno hodować w domach;
- wie, jak zapewnić opiekę zwierzętom;
- wie, jak zachować się w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami;
- wie, jak zachować się w momencie ataku psa;
- potrafi wykonać pozycję bezpieczną tzw. "żółw”;
- potrafi wykonać postać zwierzątka z plasteliny;
- potrafi podzielić wyraz na sylaby i głoski.

b) zastosowanie na lekcji / zajęciach następujących metod:
- słowna
- czynna (ruch, lepienie)
- oglądowa (video prezentacja, pokaz bezpiecznej pozycji w razie ataku psa, ilustracje, kartoniki z wyrazami).

c) wykorzystanie następujących środków dydaktycznych: płyta CD – odgłosy zwierząt, zagadki, wiersz J. Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”(tablica i rzutnik - prezentacja), obrazki zwierząt, kartoniki z nazwami zwierząt, piórka, plastelina.

d) organizację i przebieg lekcji :

● Przywitanie się z gościem.
● Rozmowa na temat swoich ulubieńców, przyjaciół domu, czyli zwierząt hodowanych w domach.
● Ustalenie, jakie zwierzątka posiadają dzieci. Podział właścicieli na zbiory, przeliczanie i porównywanie ilości dzieci w zbiorach.
● Prezentacja multimedialna- wiersz J. Brzechwy „ Jak rozmawiać trzeba z psem”. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
● Nauczyciel informuje o zasadach zachowania bezpieczeństwa wobec nieznanych zwierząt.
● Pokazuje dzieciom bezpieczną pozycję, jaką należy przyjąć, gdyby przypadkiem zaatakował je pies. Dzieci naśladują nauczyciela.
● Zabawy słuchowe – „Odgłosy zwierząt” – zagadki słuchowe. Nauczyciel odtwarza nagrania odgłosów zwierząt, dzieci odgadują nazwy zwierząt.
● Odczytanie z pomocą nauczyciela kartoników z nazwami zwierząt. Ustalenie, których zwierząt nie możemy hodować w domu. Podział wyrazów na sylaby i głoski, przypięcie kartoników na tablicy.
● „Piórka kanarka” – ćwiczenie oddechowe. Każde dziecko ma piórko zawieszone na nitce. Dzieci dmuchają na piórka, starając się jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy oraz wydłużenie fazy wydechu.
● „Moje zwierzątko”- dzieci lepią swoje zwierzątko lub zwierzątko wymarzona z plasteliny- wystawa prac.
● Podsumowanie zajęć- wspólne odgadywanie zagadek czytanych przez nauczyciela.

. ........................................
podpis nauczyciela

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.