X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4263
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ozdabiamy jajka - zabawy z wesołą kwoką

Cel ogólne::

• Wytwarzanie radosnej atmosfery w czasie zabawy, dostarczanie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń

Cele operacyjne: dziecko potrafi

• Rozwiązywać zagadkę słowno-obrazkową
• Wie, że kurczęta wykluwają się z jaj
• Wie, że kura znosi jaja
• Wysłuchać ze zrozumieniem opowiadania nauczycielki
• Przeliczać w zakresie 3
• Odpowiadać na pytania nauczycielki
• Pocieszyć kogoś, gdy komuś jest smutno
• Naśladować ruchy kurcząt
• Dostrzec, z którego jajka wykluło się kurczątko
• Zna wielkanocny zwyczaj ozdabiania jajek
• Ozdobić jajko plasteliną wg własnego pomysłu

Metody:
czynne – zadań stawianych dziecku, słowne - zagadki, rozmowa, opowiadanie;
oglądowe – obserwacji i pokazu

Formy działalności:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita

Miejsce zajęcia: sala

Pomoce: magnetofon, odgłosy kury, nagranie klasyka instrumentalna utw. 44, ilustracje kur, sylwety jaj, sylwety kurcząt, pluszowa kura, kosz z jajkami, czekoladowe jajeczka, „Płyta z uśmiechem 3-latka”, plastelina, podkładki

Przebieg:
1. Zagadka wg. Wandy Szumanówny

Z jajeczka się urodziło,
główkę najpierw wychyliło,
na dwie nóżki wyskoczyło,
czarne oczka otworzyło.
Dziobek mały rozchyliło,
że jest głodne zakwiliło pi, pi, pi

2. Zabawa przy klasyce instrumentalnej "Wykluwające się kurczątka"
Dzieci - kurczątka, zwinięte w jajeczkach, wychodzą z nich w rytmie muzyki.
3. Słuchanie opowiadania nauczycielki o kurach z podwórka.
- przeliczanie jajek
Na podwórku mieszkały trzy kurki. Jedna brązowa, druga biała, a trzecia żółta. Wszystkie kurki zawsze chodziły zadowolone i uśmiechnięte. Zbliżały się święta, z których każda kura zawsze była dumna. Wesołe kurki oddawały zawsze po kilka jajek do pomalowania. Biała oddała tyle jajek (3 - dzieci przeliczają), brązowa tyle
(2- przeliczają). Żółta kurka od pewnego czasu była smutna, bo żadne z
jej jajek nie było jeszcze pomalowane. Inne kury śmiały się z jej jajek. Kurka postanowiła poszukać nowego domu.
Nagle słychać w sali gdakanie kury. Nauczycielka prosi, aby dzieci
poszukały w klasie, może u nas ukryła się kurka.
4. Odnalezienie kosza z kurą (duża maskotka) i jajkami.
5. Rozmowa z kurką, zaproponowanie pomocy w ozdabianiu jajek.
- Wszystkie kurki już z podwórka mają jajka malowane, a ja jedna
biedna kurka nie mam jeszcze takich jajek, ko, ko, ko. - mówi kura.
Nauczycielka pyta dzieci co możemy zrobić, aby kurka znów była wesoła
i uśmiechnięta? Czy inne kury dobrze zachowały się, kiedy śmiały się ze smutnej kurki?
Jakie zbliżają się święta, na które malujemy jajka.
6. Wyjaśnienie na czym będzie polegała praca.
Zadaniem dzieci jest oklejenie jajek plasteliną, nauczycielka pokazuje, w jaki sposób i przypomina, żeby delikatnie obracać jajka.
7. - Które kurczątko idzie do stolika?
- zabawa kołowa przy piosence "Wesoła kwoka"
8. Ozdabianie jajek plasteliną wg własnego pomysłu.
9. Podziękowania kurki - podsumowanie zajęcia, brawa
10. Słodka niespodzianka od kurki - poczęstowanie czekoladowymi
jajeczkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.