X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42627
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto mieszka z nami w domu? Scenariusz zajęcia z zakresu mowy

Grupa wiekowa: 6-latki
Temat: Kto mieszka z nami w domu?
Cele:
• Ogólny: poszerzanie wiadomości na temat zwierząt domowych.
• Szczegółowe: rozwijanie umiejętności logicznego myślenia – klasyfikowanie zwierząt ze względu na gatunek lub inną cechę; uzasadnianie dokonanego podziału; rozwijanie słuchu fonematycznego; doskonalenie umiejętności układania zdań z podanym wyrazem; doskonalenie percepcji wzrokowej podczas układania ilustracji z części.
Forma: praca z całą grupą, praca w zespołach.
Metoda: słowna, czynna, oglądowa.
Pomoce: nagrania odgłosów zwierząt, pocięte ilustracje psa, kota, chomika, papugi, szarfy, nagranie piosenki „Jamniczek”, koperty z ilustracjami zwierząt do klasyfikacji, podpisy do czytania globalnego.
Przebieg:
1. Rozwiązywanie zagadek słuchowych „Jakie zwierzę słyszysz?”. (z nagrania odgłosy psa, kota, kanarka)
2. Podział dzieci na zespoły: ustawienie w szeregu i odliczanie „do 4”. Jedynki- tworzą zespół, dwójki tworzą kolejny zespół itd. Każdy z zespołów otrzymuje kopertę z pociętą ilustrację zwierzęcia (kot, pies, chomik, papuga). Zespoły zajmują miejsca na dywanie i układają w całość. Następnie muszą przygotować w oparciu o dostępne w sali materiały (książki, albumy) informacje, które przekażą całej grupie.
3. Prezentacja informacji przez poszczególne zespoły. Każdy zespół układa 3 zdania z nazwą zwierzęcia, nad którym pracował.
4. Zabawa ruchowa „Spacer z pieskiem” (dzieci dobierają się parami, każda para otrzymuje szarfę, jedno z dzieci jest psem, który jest wyprowadzany na spacer na smyczy – szarfa założona na rękę, zmiana ról po krótkiej chwili).
5. Śpiew piosenki „Jamniczek”.
6. Dzieci siadają do stolików, na których mają przygotowane koperty z ilustracjami zwierząt do klasyfikacji. Dzieci przeliczają ilustracje, a następnie mają dokonać podziału na grupy wg nich pasujące do siebie. Nauczyciel podchodząc do dzieci pyta o uzasadnienie podziału.
7. Na tablicy znajdują się takie same ilustracje podzielone na ssaki, gady, ryby, płazy, ptaki. Pod zbiorami chętne dzieci umieszczają wyrazy- podpisy do globalnego czytania.
8. Zabawa z elementem pantomimy „Mój piesek” (dzieci dobrane w pary, jedno jest pieskiem, a drugie opiekuje się swoim pupilem: głaszcze go, podaje miskę z karmą, rzuca zabawkę do zabawy, przytula; po wykonaniu tych czynności następuje zamiana ról).
9. Rozmowa kierowana, próba odpowiedzi na pytania: jakie cechy powinien mieć właściciel zwierzęcia. Czy można w domu hodować dowolne zwierzę? Dzieci kolejno wypowiadają się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.