X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42404
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy lasu. Scenariusz zajęć diagnozujących w grupie 6-latków

Scenariusz
zajęcia diagnozującego
przeprowadzonego w gr. IX
/z zakresu edukacji językowej/

Grupa: 6-latki
Data: 28.11.2018
Prowadząca: Magdalena Marinković

Temat: „Mieszkańcy lasu” – usystematyzowanie zdobytych wiadomości

Treści programowe:
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych

Treści z podstawy programowej: nr IV.2,4,5,9,18

Cel główny:
- rozwijanie umiejętności dzieci z zakresu przygotowania do nauki czytania i pisania

Cele operacyjne: (dziecko...)
- rozwiązuje zagadki słowne
- potrafi wypowiadać się na dany temat
- potrafi zgodnie współpracować w zespole
- nazywa głoski w nagłosie i wygłosie
- liczy zdania w wypowiedzi ustnej
- liczy wyrazy w zdaniu
- potrafi odróżnić sformułowanie prawdziwe od fałszywego
- dokonuje analizy i syntezy głoskowej
- składa wyraz z sylab wg wzoru
- składa wyraz z liter wg wzoru
- składa obrazek z części

Metoda: słowna, oglądowa, czynna

Forma pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce: obrazki tematyczne, napisy do globalnego czytania, zestaw sylab i liter, zagadki, zestaw zadań do wykonania, 5 obręczy, pocięty obrazek, płyta CD z „Zabawą Piotra” wg B. Strausse, tabliczki z napisem: TAK, NIE, karta pracy, klej, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Przywitanie wg Pedagogiki zabawy : Witam dzieci na głoskę...”

2. Zagadka wprowadzająca do tematu zajęcia.

W nim rosną drzewa
W nim ptaki śpiewają.
W nim małe i duże
zwierzęta mieszkają.
Nadszedł na to najlepszy czas,
By dziś odwiedzić... /las/

3. Podział dzieci na 5 zespołów – nauczyciel daje zadania do wykonania w poszczególnych zespołach /za dobrze wykonane polecenie zespół otrzymuje 1 guzik/:

a) „Prawda – fałsz” – zabawa słowna.
/ prawda – tabliczka z napisem „Tak”, fałsz – tabliczka z napisem „Nie”/

- Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
- Jeż gromadzi zapasy na zimę.
- Wiewiórka mieszka w dziupli.
- Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek.
- Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.
- Borsuk w swojej norze przesypia całą zimę.

b) Rozwiązywanie zagadek słownych – znajdowanie właściwego obrazka, nazywanie pierwszej i ostatniej głoski, wyklaskiwanie sylab

Zagadka o niedźwiedziu
Przez całą zimę
słodko sobie śpi.
Wiecie, dlaczego?
Bo miód mu się śni!

Zagadka o wiewiórce
Skacze po lesie
i z wielkiej uciechy,
w dziupli swej chowa,
smaczne orzechy.

Zagadka o jeżu
Ma krótkie nóżki
i mały ryjek.
Chociaż ma igły,
nigdy nie szyje.

Zagadka o zającu
Ma długie uszy,
bardzo zwinnie skacze.
Zmyka więc przez pola,
gdy psa zobaczy.

Zagadka o lisie
Biegnie z lasu polną drogą,
aż się trzęsie rudy ogon.
Rad zagląda na podwórko,
by wizytę złożyć kurkom.

c) Liczenie zdań w wypowiedzi ustnej

Policz zdania:

Zbliżają się chłody.
Mieszkańcy lasu szykują się do zimy.
Wiewiórki gromadzą w swoich dziuplach orzechy.
Jeż zakopuje się w kolorowych liściach.
Borsuk zasypia w swojej ciepłej norce.

d) Liczenie wyrazów w zdaniu

Zając skacze po lesie.
Wiewiórka zbiera orzechy.
Dziki lubią jeść żołędzie.
Sarenka ma brązowe, śliczne oczy.
Lisy zimą często zaglądają do kurników.

e) Analiza i synteza głoskowa:

- „Co to za zwierzę?”- Nauczyciel głoskami wypowiada nazwę zwierzęcia
/sokół, borsuk, ryś, zając, jeleń/

- „Podziel na głoski” – zespoły dokonują analizy głoskowej wyrazów
/łoś, sowa, sarna, szop, bóbr/
f) Składanie wyrazu z sylab wg wzoru. /obrazek z podpisem + sylaby/
g) Składanie wyrazu z liter wg wzoru /obrazek z podpisem + litery/
h) Składanie obrazka z części – ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

4. Liczenie zebranych guzików w zespołach – brawa dla każdego zespołu.

5. Zabawa ruchowa wg B.Strausse „Zabawa Piotra”

6. Karta pracy – ułożenie z liter i przyklejenie wyrazu „Las”, pisanie po śladzie i narysowanie po jednym obrazku /przedmiot, roślina lub zwierzę/ na każdą z tych liter.

7. Zakończenie zajęcia: sprawdzenie poprawności wykonania karty pracy oraz pochwała dzieci za aktywność na zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.