X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4228
Przesłano:

Konspekt zajęć intrgrujących grupę

Kl. IV

Cele:
• Integracja grupy,
• Kreowanie poczucia przynależności do grupy,
• Wdrażanie do bezpośredniego komunikowania się,
• Budowanie więzi,
• Uświadomienie uczniom, że są członkami społeczności, a klasa jest miejscem, gdzie wspólnie się bawią i pracują.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie. Zaproszenie do kręgu.

2. Rozmowa wprowadzająca.
• Zajęcia zawsze będziemy rozpoczynać siedząc w kręgu.
• Czy podoba wam się takie ustawienie krzeseł? Dlaczego?
• Na zajęciach będziemy rozmawiać, poznawać siebie, bawić się.
• Nie będziemy oceniać, stawiać stopni, dokuczać, wyśmiewać się itp.

3. Burza mózgów – określenie zasad jakie będą panować w grupie.

4. Przedstawienie się osoby prowadzącej.

5. Drzewo: nauczyciel przypina arkusz, na którym narysowane jest drzewo, każdy uczeń na kartce pisze imię wycina listek i przypina go do drzewa. Nauczyciel podsumowuje: w ten sposób wszyscy stworzyliśmy jedną grupę, wspólnotę przynależymy do tego drzewa i jak ono wspólnie możemy się rozwijać, ma być nam dobrze choć te listki są różne. tak samo klasa to wspólnota. Tworzymy całość, mamy wspólne zadania, zajęcia, gry, zabawy.

6. Przedstawienie dzieci – zabawa ze sznurkiem – stoimy w kręgu rzucamy sznurkiem wymieniamy imię wraz z cechą, która nas określa.
Popatrzcie stworzyliśmy sieć, nie udałoby nam się jej stworzyć gdyby nie każdy uczeń w tej klasie. Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Bez was nie istniałaby ta klasa.

8. Każdy z nas jest inny i ma swoje pozytywne i negatywne cechy oraz swoje zainteresowania mimo to są rzeczy, które nas łączą i zaraz się o tym przekonacie. Zobaczymy ile was łączy wspólnych rzeczy.
Zabawa z krzesłami- ustawiamy krzesła o jedno mniej od liczby uczestników. Jedna osoba stoi w środku i wymienia grupę ludzi lub cechy charakteru np. lubię czekoladę, ci co mają jasne włosy, ci co lubią kolor czerwony itp. Wstają i starają się zmienić miejsce ci, którzy czują, lubią, mają to samo, co osoba w środku. Ten kto nie zajmie miejsca zostaje w środku.

7. Pantomima: Podział grupy na 4 osobowe zespoły poprzez odliczenie do 4.
Wyłonione podgrupy dostają hasło do pokazania. Reszta odgaduje.
- uczymy się ,
- odpoczywamy,
- myjemy się,
- sprzątamy,
- czyścimy buty
8. Nauczyciel rozdaje kartki, na których jest napisane: Jestem......., mam......., potrafię........... kartki przyklejamy sobie na plecach. Zadaniem dzieci jest dopisanie do rozpoczętych zdań tylko pozytywną cechę. Po skończeniu, kto chce czyta.

9. Dwa koła zew. i wew. Dzieci stoją twarzami do siebie – jednakowa liczba dzieci. Prowadzący wydaje polecenia: -UKŁOŃCIE SIĘ,
PODAJCIE RĘKĘ,
POWIEDZCIE KOMPLEMENT
ZRÓBCIE ŚMIESZNĄ MINĘ
POWIEDZCIE CO LUBICIE ROBIĆ
UŚMIECHNIJCIE SIĘ
POWIEDZCIE CZEGO NIE LUBICIE
POŻEGNAJCIE SIĘ.
Dzieci wykonują polecenia, po każdym koło zew. przesuwa się w prawo o jedną osobę.

10. Nauczyciel dzieli grupę na 5 zespołów przez odliczanie. Każda grupa otrzymuje rozsypankę wyrazowa. Należy ją ułożyć nakleić na kartkę i przywiesić na tablicy.
- SZANUJ INNYCH A BĘDĄ SZANOWALI CIEBIE.
- WAŻNI GOŚCIE NASZEJ KLASY: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJE.
- WSPÓLNIE JESTEŚMY W STANIE POKONAĆ WSZYSTKIE TRUDNOSCI.
- GDYBY, CIEBIE ZABRAKŁO, KLASA NIE BYŁABY JUŻ TAKA SAMA.
- KAŻDY Z NAS JEST JEDYNY I NIEPOWTARZALNY.
Zazwyczaj trudno nauczyć się wspólnej pracy. Należy robić coś wspólnie ale robić tak, by wszyscy czuli się ważni. Każdy musi nauczyć się doceniać zalety innych, a również i swoje własne. Każdy z was jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, a razem tworzycie bardzo dobry zespół, w którym każdy może od kogoś nauczyć się jakiejś nowej rzeczy.
11. PODSUMOWANIE: czy podobało ci się na tej lekcji? Czego nowego się dowiedziałeś?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.