X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42169
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie doktora A-psik. Scenariusz dramy

Scenariusz dramy 5

TEMAT: „W krainie doktora A-psik”
INSPIRACJA: piąty obszar nowej podstawy programowej -„Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci”.
GRUPA: dzieci 6 letnie, 20 osób.
CELE:
• rozwijanie wyobraźni dziecięcej;
• ćwiczenie spostrzegawczości;
• poprawne określanie smaku, zapachu, rodzaju materii;
• uwrażliwienie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku, smaku, węchu;
• kształtowanie umiejętności współpracy w małej grupie;
• uwrażliwianie na dbanie o własne zdrowie;
• doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych.
REKWIZYTY: obrazki przedstawiające chore i zdrowe dzieci, obrazki farmaceutów, lekarzy, stomatologów, wiersz „Katar” Jana Brzechwy, odgłosy dźwiękonaśladowcze (kichanie, kasłanie), sok malinowy, warzywa, owoce, lekarstwa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczyciel przed zajęciami aranżuje sale przedszkolną. Rozwiesza obrazki przedstawiające różne sytuacje u lekarza. Przygotowuje aptekę, układa lekarstwa, rozstawia ladę itp. Wyciąga i przywiesza do tablicy plansze 5 zmysłów oraz włącza „Zmysłową Lampę” dodając do niej kilka kropel zapachowego olejku.

2. Ćwiczenia wprowadzające- „przedmiot- znak”
Nauczyciel prosi, aby dzieci usiadły wygodnie wokół „Zmysłowej Lampy” i wykonały polecenia:
• wpatrzyły się w jej zmieniające, kolorowe światełka,
• z zamkniętymi oczami wsłuchały się w odgłos kapiącej wody,
• głęboko oddychały nosem, by poczuć woń olejku zapachowego,
• spróbowały dotknąć mgiełkę wytwarzaną przez nią (otwarte oczy)
Po krótkiej relaksacji nauczyciel zachęca dzieci, aby wstały, rozłożyły ręce i powoli z zamkniętymi oczyma obróciły się wokół własnej osi (w tym samym momencie nauczyciel kręci rurą, która wytwarza tajemniczy dźwięk). Kiedy zadanie zostanie wykonane, wówczas dzieci mogą otworzyć oczy, a nauczyciel stwierdza, że dzisiaj nasza „Zmysłowa Lampa” przeniosła nas do krainy Doktora A-psik.

3. Proste ćwiczenia i gry dramatyczne- „ćwiczenia zmysłów”
Na tablicy nauczyciel przywiesza „planszę 5 zmysłów”. Prosi wybrane dziecko o podejście do planszy, otworzenie pierwszej koperty -„WZROK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

a) WZROK
• SCENKA IMPROWIZOWANA
Podzielcie się na zespoły liczące po 4 osoby i wybierzcie jeden obrazek spośród wiszących na tablicy. Obejrzyjcie go dokładnie, zastanówcie się, co dzieje się na tym obrazku. Następnie przyjmijcie role: jedno osoba - lekarza, druga - pielęgniarki, trzecia - przestraszonego dziecka, czwarta - pocieszającej mamy. Przedstawcie scenkę opowiadającą o tym, co dalej mogłoby się wydarzyć na tym obrazku.
Nauczyciel prosi kolejne dziecko o podejście do planszy i otworzenie drugiej koperty- „SŁUCH” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

b) SŁUCH
• ĆWICZENIA GŁOSOWE
Posłuchajcie nagranych odgłosów kasłania i kichania, oraz wiersza przeczytanego przez nauczyciela pt. „Katar”. Następnie wyobraźcie sobie, że spacerujecie ulicą przez miasto, spotykacie wielu przechodniów idących w różnych kierunkach.
Przyjmijcie role przeziębionego - kichającego i kasłającego przechodnia. Przedstawcie scenkę ukazującą, jak to jeden przechodzień zaraził drugiego przechodnia. Spacerujcie tak długo, aż całe miasto będzie zakatarzone.
Nauczyciel prosi następne dziecko o podejście do planszy i otworzenie trzeciej koperty- „DOTYK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

c) DOTYK
• SCENK IMPROWIZOWANA
Wyobraźcie sobie, że jest kilka miesięcy później. Rozpoczął się rok szkolny i z przedszkolaków staliście się już uczniami. Rodzice kupili wam piękny tornister i komplet książek. Pakując się na pierwsze zajęcia włożyliście za dużo książek i po powrocie ze szkoły bardzo bolą was plecy od tego dźwigania.
Dobierzcie się w pary i w nich przyjmijcie role: jedno osoba- ucznia, którego bolą plecy, druga osoba- mamusi, która postanowiła rozmasować obolałe plecy swego dziecka. Następnie pokażcie scenkę, w której dziecko wraca ze szkoły i mamy pomagającej dziecku pozbyć się bólu.
Nauczyciel ponownie prosi chętne dziecko o podejście do planszy i otworzenie tym razem czwartej koperty- „SMAK” i wyciągnięcie kartki z zadaniem.

d) SMAK
• WYWIAD
Ostatnio źle się czujesz, być może się przeziębiłeś... Babcia, przygotowała dla ciebie kosz owoców i warzyw, aby dostarczyć ci potrzebnych witamin. Wybierz sobie swój ulubiony owoc, bądź warzywo i zjedz je zastanawiając się nad jego smakiem. Następnie odpowiedz na pytanie: Dlaczego smak tego owocu, bądź warzywa lubisz najbardziej?
Nauczyciel zaprasza ostatnie dziecko do podejście do planszy. Prosi o otwarcie 5 koperty „WĘCH” oraz o wyciągnięcie kartki z zadaniem.

e) WĘCH
• ĆWICZENIA ZMYSŁÓW
Wyobraź sobie, że pracujesz w aptece. Właśnie przygotowujesz nowy syrop. Składniki powlewałeś do identycznych kubeczków i zapomniałeś je opisać. Musisz po zapachu poznać, co znajduje się w każdym kubeczku i narysować naklejkę informacyjną na dany kubek.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ:
• Rozmowa podsumowująca zajęcia:
 W jakiej krainie dzisiaj byliśmy?
 Co tam zobaczyliśmy, usłyszeliśmy, dotknęliśmy, powąchaliśmy?
 Jaki smak poczuliśmy?
 Co wam się najbardziej podobało, a co najmniej na dzisiejszych zajęciach?
• Powrót przy pomocy „Zmysłowej Lampy” do sali przedszkolnej.

OCZEKIWANE REZULTATY:
• wczucie się w role
• przełamywanie nieśmiałości w wypowiadaniu się na tle grupy
• współdziałanie w parach i zespole
• odczuwanie pozytywnych emocji po zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.