X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41910
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Boże Narodzenie - Polskie tradycje i zwyczaje. Scenariusz zajęć metodą F. Froebla

Propozycje zajęć w przedszkolu metodą F. Froebla
oprac. mgr Anna Murat

Temat: „Boże Narodzenie – Polskie tradycje i zwyczaje.”

Cele z podstawy programowej:

1. Przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości nawiązuje relacje rówieśnicze./III1
2. Odczuwa i przejawia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup.../III2

Cele zajęć:
 Kultywowanie polskich świątecznych tradycji
 Budowanie poczucia tożsamości kulturowej
 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
 Wdrażanie do współdziałania w sytuacjach zadaniowych
 Integracja grupy

Metody pracy:
 Podające: objaśnienia i instrukcji
 Poszukujące: rozmowa
 Ekspresyjne: swobodnej ekspresji
 Praktyczne: zadań, ćwiczeń

Formy pracy:
 Indywidualna
 Zespołowa
 Grupowa

Środki dydaktyczne:
 Dary: 7, 8, 9, 10 , koszyk z różnymi skarbami(związanymi z rzeczami świąt Bożego Narodzenia oraz świąt Wielkanocnych),sianko, biały obrus, opłatek, szyszki, gałązki drzew iglastych, lupy, szablony bombek, choinek, klej, cekiny do ozdabiania, talerzyki i sztućce jednorazowe, serwetki, płyta cd, magnetofon.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa „Gąski do koła” mająca na celu zaproszenie dzieci do zrobienia wspólnego koła.

W porannym kole

1. Rymuję i buduję. Rymowanki i wiersze do darów.
Wstęp do zajęć.

Gdy świąteczny nadchodzi czas,
O pierwszej gwiazdce marzy każdy z nas.
Gdy z nieba płatki śniegowe spadają
Wszyscy piękne życzenia składają.
A po środku domu choinka zielona
Pięknymi ozdobami zawsze przystrojona.
Pod jej gałązkami prezenty czekają,
Do grzecznych dzieci się uśmiechają.

Po przeczytaniu rymowanki nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

O czym była rymowanka? (o choince)
Czym była przystrojona choinka? (ozdobami)
Co było pod gałązkami choinki? (prezenty)
Dla kogo były prezenty? (dla grzecznych dzieci)
2. Rozmowa z dziećmi na temat tradycji celebrowanych podczas
Świąt Bożego Narodzenia. Wyjaśnienie słowa „tradycja”.

3. Zabawa dydaktyczna: „ Co tutaj się ukryło ?” – wyjmowanie poszczególnych elementów świątecznych i opisywanie ich. Segregowanie do odpowiednich koszyków.

Wykorzystanie rymowanki – wzbudzanie zaciekawienia dzieci.

W dużym koszyczku coś się ukryło,
Coś by się chętnie z nami pobawiło.
Coś grzechocze, coś się porusza
Żaden hałas nie zagłusza.
Co tam stuka? Stuk stuk stuk,
Kto by tutaj zajrzeć mógł?

(zapraszamy chętne dziecko, by podeszło do koszyka i nie odsłaniając go wyciągnęło jedną rzecz)

4. Piosenka „Świąteczna choinko”

5. Po odśpiewaniu piosenki dzieci ustawiają się w pociąg i kolejno losują kolorowe kółeczka w kolorze żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Wybierają w tym samym kolorze materiały potrzebne do pracy przy stolikach i siadają przy odpowiednim stoliku oznaczonym takim samym kolorem kółka co wylosowało dziecko.

6. Praca w kącikach:

Kącik Darów: Wykorzystanie freblowskich darów do ozdabiania choinkowych bombek na szablonach przygotowanych przez nauczyciela

Kącik Twórczy: Zdobienie szablonów choinek różnymi kolorowymi cekinami, przyklejanie gwiazdki na czubku choinki

Kącik Gospodarczy: Nakrywanie do wigilijnego stołu,
wkładanie sianka pod obrus

Kącik Badawczy: Oglądanie szyszek , gałązek choinkowych,
porównywanie igliwa

7. Zakończenie zajęć

Boże Narodzenie (Uroczystość Narodzenia Pańskiego) to w tradycji chrześcijańskiej święto przypominające o narodzinach Jezusa Chrystusa. Obchodzimy go w dniu 25 grudnia.
W Polsce wszystkie święta i obrzędy mają charakter rodzinny, są elementem naszej tradycji.
Tradycja – przekazywanie z pokolenia na pokolenie różnych zachowań, rzeczy np., które robiły nasze babcie, potem mamy, a teraz my robimy z naszymi mamami np. pieczenie pierniczków itp.

Choinkę ubieramy podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jest to tradycja świąteczna, która mówi nam, że po narodzinach Pana Jezusa pastuszkowie ubierali drzewka iglaste, które rosły wokół stajenki i przystrajali ich jabłkami, ozdobami, by małemu Jezuskowi było milej i weselej.
Kolejną tradycją jest wieczór wigilijny, w który to spotykamy się wszyscy przy rodzinnym stole, nakrytym białym obrusem, pod który wkładamy sianko symbolizujące narodziny Jezusa w żłóbku na sianku(symbol skromności).
Na stole powinien znajdować się jeden pusty talerz ze sztućcami dla wędrowca, osoby, która może do nas zagościć. Jest to dzień, w którym nikt nie powinien być sam.
Polskim zwyczajem jest również śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem (symbol pojednania, wybaczanie win). Na stole w tym dniu powinny również pojawić się wigilijne potrawy. Powinno ich być 12. Tradycyjne polskie potrawy to: barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, bigos wigilijny, kompot z suszonych owoców (zrobiony ze śliwek, jabłek i gruszek), kluski z makiem, karp smażony.
Zgodnie z tradycją do kolacji wigilijnej zasiadamy wtedy gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazda. Jest to również tradycja związana z gwiazdą betlejemską, która prowadziła trzech Króli do stajenki, w której rodził się Jezusek.
W naszym kraju jest również zwyczaj, że po Wigilii o północy ludzie idą do kościoła. Jest to msza która nazywa się pasterką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.