X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41851
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jakie to ciekawe, czyli poznajemy świat przez zabawę, obserwację i doświadczenia - scenariusz zajęć

Temat tygodniowy: Jakie to ciekawe.
Temat dnia: „Jakie to ciekawe”- czyli poznajemy świat przez zabawę, obserwację i doświadczenia.
Wiek dzieci: 3,4- latki
Miejsce: sala przedszkolna
Cele ogólny:
- Rozbudzanie ciekawości poznawczej
- Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego
Cele szczegółowe:
dziecko:
- smakuje wodę mineralną,
- rozpuszcza sól w wodzie,
- obserwuje zmiany zachodzące w wodzie,
- określa zmiany, jakie nastąpiły w wyniku doświadczenia,
Metody (wg M. Kwiatowskiej):
- podające – przekazywanie informacji w toku zajęć
- czynne – zadań stawianych dzieciom do wykonania,
- zabawowe,
Formy pracy:
- z całą grupą – jednolita
- w parach – jednolita
Środki dydaktyczne: cztery szklanki , woda, cukier, sól, mąka, piasek, łyżeczka, kubeczki jednorazowe (po jednym dla każdego dziecka), spryskiwacz, taca z piaskiem (jedna dla dwójki dzieci).......

Przebieg zajęć:
1. Powitanie – dzieci śpiewają pląs na melodię „Siekiera motyka” i naśladują ruchy n-la (Zał.1).
2. Zagadka – dzieci odgadują zagadkę zadaną przez n-la (Zał.2).
3.Wielozmysłowe poznawanie wody – dzieci otrzymują kubeczki jednorazowe z wodą mineralną. Oglądają ją, wąchają, smakują i słuchają, jak chlupie w kubeczku. N-l spryskuje dzieci wodą ze spryskiwacza. Wyciąganie wniosków.
4.Zabawa badawcza „Co rozpuszcza się w wodzie?” – dzieci siedzą w kole na dywanie. N-l przygotowuje cztery szklanki i do każdej wlewa wodę na oczach dzieci. Wsypuje do naczyń kolejno: cukier, sól, mąkę, piasek. Dzieci sprawdzają, co się rozpuściło w wodzie.
5.Kontynuowanie eksperymentu – sprawdzanie czy w wodzie można rozpuścić więcej (np. trzy razy tyle) soli. Dzieci kładą na tej samej szklance patyczek z przywiązanym do niego sznureczkiem, który zanurzają w wodzie z solą, po czym odstawiają do kącika przyrody do dalszej obserwacji.
6.Zabawa badawcza ”Mały rzeźbiarz” – dzieci otrzymują tace z piaskiem. Dolewają do piasku wody, rozrabiają i „rzeźbią” dowolną prace.
7.Ewaluacja – N-l mówi do dzieci „Wiemy, jakie mogą być miny: smutne, wesołe, chmurne, znudzone. Proszę, aby wasze miny pokazały mi, czy podobała wam się dzisiejsza zabawa”.

Zał.1
Dziś zajęcia fajna sprawa
dla nas wszystkich to zabawa
ręce w górę, w przód i w bok
skłon do przodu
przysiad hop
Głowa, ramiona
kolana, pięty/ 3 razy
Głowa, ramiona
kolana, pięty/ 3 razy
Oczy, uszy, usta, nos
(śpiewamy i pokazujemy coraz szybciej)
Zał.2
Potrzebna jest wszystkim: ludziom do mycia,
zwierzętom do picia. Bez niej nie byłoby życia. (woda)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.