X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41739
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Prostokąty Mondriana. Scenariusz zajęcia dla grupy starszaków

Scenariusz zajęcia dla grupy starszaków

Opracowała: mgr Małgorzata Kozub

Temat zajęcia: Prostokąty Mondriana

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z wybranymi dziełami Mondriana,
- zdobywanie przez dzieci umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu takich jak barwa,

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- utrwala nazwy figur geometrycznych,
- rozpoznaje i nazywa prostokąt,
- tworzy ciekawą kompozycję z figur geometrycznych,

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Techniki pracy: malowanie farbami, malowanie pastelami.
Środki dydaktyczne: płyta CD „Hopsanki zabawianki”, odtwarzacz CD, chusteczki materiałowe, plastikowe i papierowe figury geometryczne ( koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt), tekst opowiadania Doroty Wawiłow pt.: „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej”, dzwoneczek, zdjęcia Pieta Mondriana oraz jego prac, farby, talerzyki, pędzle, kubki z wodą, sztywne kartony A2 z wyklejonymi czarną taśmą liniami.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką. Taniec z chustkami „ Hej, chusteczko” (z: Hopsanki zabawianki, Muzyczny domek). Oglądanie i określanie kształtu chustek.

HEJ, CHUSTECZKO

Ref. Hej chusteczko, hej chusteczko słuchaj mnie. Jeśli zechcesz dziś nauczę tańczyć Cię
1. Wirujemy wkoło, bardzo nam wesoło
wirujemy Ty i ja/ raz i dwa. /x2
Ref. hej chusteczko, hej chusteczko słuchaj mnie. Jeśli zechcesz dziś nauczę tańczyć Cię
2. Poskaczemy sobie, tańczą nóżki obie
poskaczemy Ty i ja /x2
Ref. Hej chusteczko, hej chusteczko słuchaj mnie. Jeśli zechcesz dziś nauczę tańczyć Cię
3. Cwałujemy bokiem, szybko raźnym krokiem cwałujemy Ty i ja /x2

2. Oglądanie figur geometrycznych oraz ich nazywanie. Wskazywanie różnic między prostokątem a kwadratem.

3. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „ Figurki” - podział ze względu na rodzaj figury geometrycznej lub jej kolor.
Dziecko losuje kartonik z kolorową figurą geometryczną. Gdy gra muzyka tańczy, gdy zamilknie zajmuje miejsce w kolorowej obręczy hula – hop, jeśli ma figurę wskazaną przez nauczyciela ( np.: koło, kwadrat, prostokąt, figurę w kolorze niebieskim, czerwonym, itp.)

4. Zabawa ruchowa połączona z wysłuchaniem opowiadania Doroty Wawiłow pt.: „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej i kwadratowej”.
Dzieci podzielone na dwa zespoły słuchają opowiadania. Jeden zespół to kwadraty drugi prostokąty. Gdy Kwadraty usłyszą w tekście wyraz z rodziny wyrazu kwadrat wstają, klaszczą i siadają. Gdy prostokąty usłyszą wyraz z pochodzący z rodziny wyrazu prostokąt to wstają, tupią i siadają.

Za górami i za lasami, tam gdzie rzeki płyną miodowe,
było sobie kiedyś królestwo bardzo piękne i kwadratowe.
Kwadratowe stały tam chatki, kwadratowe kwitły tam kwiatki,
kwadratowe latały ważki, kwadratowe śpiewały ptaszki.
Kwadratowy był sobie zamek, cztery wieże i most zwodzony,
kwadratowe ogromne wrota, kwadratowe złote balkony.
W kwadratowej złotej koronie król zasiadał w sali na tronie,
W kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:
„Posłuchajcie, moi kochani! Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne! Wypowiedzmy sąsiadom wojnę”
Nie opodal, za siódmą rzeką, stała góra, a na tej górze
Było sobie drugie królestwo, prostokątne i niezbyt duże.
Prostokątne stały tam chatki, prostokątne kwitły tam kwiatki,
Prostokątne latały ważki, prostokątne śpiewały ptaszki.
Prostokątny był również pałac, cztery wieże i most zwodzony,
Prostokątne ogromne wrota, prostokątne złote balkony.
W prostokątnej złotej koronie król zasiadał na złotym tronie,
W prostokątną drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę:
„Posłuchajcie, drodzy poddani. Coś tu nudno jest niesłychanie.
Życie mamy nazbyt spokojne, więc wypowiem sąsiadom wojnę!”
Zatrąbiły trąby bojowe, pędzi wojsko już kwadratowe,
Żeby w bitwie wielkiej się zmierzyć z prostokątną armią rycerzy.
I krzyknęły obie królowe: „Ej, puknijcie się lepiej w głowę!
Dosyć tego! Skończcie tę wojnę! My lubimy życie spokojne!”
A królowie się zawstydzili i natychmiast się pogodzili,
Wyprawili ucztę wspaniałą i bawili się przez noc całą.
Kwadratowa armia rycerzy z prostokątnych jadła talerzy
I w ogóle było bombowo prostokątnie i kwadratowo!

5. Rozmowa na temat treści opowiadania inspirowana pytaniami nauczyciela:
- O czym była ta historia?
- Jak wyglądało królestwo kwadratów?
- Jak wyglądało królestwo prostokątów?
- Co wydarzyło się gdy stwierdzono, że w królestwie panuje nuda?
- Jaki znacie sposób na nudę?

6. Zabawa ruchowa „Figurki”.
Dzieci biegają po Sali. Na sygnał dzwoneczka zastygają w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy. Za każdym razem dzieci robią inną figurkę.
Próbują z ciał zbudować kształt figur geometrycznych.

7. Zapoznanie z twórczością malarza Pieta Mondriana- oglądanie zdjęć prac artysty
( załącznik). Swobodne wypowiedzi dzieci na temat obrazów. Zwrócenie uwagi na fakt, że każdy prostokąt jest pomalowany na jeden konkretny kolor.

8. Praca plastyczna – przedstawienie etapów pracy i ich realizacja.

9. Wystawa prac. Wspólne oglądanie prac. Wyrażanie swoich spostrzeżeń. Ewaluacja działań.

10. Zakończenie. Porządkowanie miejsca pracy. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.