X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41591
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z balonami - zabawa badawcza, 6-latki

Temat: „Zabawy z balonami” – zabawa badawcza
Temat kompleksowy: Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence
Czas trwania: 30 minut;
Grupa wiekowa: 6-latki;
Cele ogólne
• Rozwijanie ciekawości poznawczej.
• Rozumienie otaczającego świata oraz niektórych zjawisk fizycznych i chemicznych.
• Pobudzanie do samodzielnych zabaw badawczych.
• Skupienie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.
Cele operacyjne
Dziecko:
- wykonuje ćwiczenia oddechowe;
- rozwija swoją wiedzę na temat otaczającego nas świata;
- samodzielnie i z nauczycielem eksperymentuje;
- przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa;
- klasyfikuje balony według różnych cech;
- kontynuuje powtarzający się rytm;
- współdziała z kolegami w zabawach;
Metody: słowna (rozmowa, objaśnienia i instrukcje, porozumiewanie się w grupach), czynna (zadań stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń,) oglądowa (pokaz i obserwacja);
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa;
Środki dydaktyczne: balony dla każdego dziecka w określonych kolorach + 4 nienadmuchane balony, puste miejsca przy ścianie, ocet, soda, butelka przezroczysta oraz lejek, ilustracje rytmów, olej, długi patyk od szaszłyków, pisak dla każdego dziecka;

Przebieg zajęć

1. "Baloniki"- ćwiczenie oddechowe.
Nadmuchiwanie balonów przez dzieci. Rozwijanie pojemności płuc. Dmuchanie na balonik, aby najdłużej został w powietrzu.

2. Rozmowa kierowana na temat balonów.
Dzieci określają właściwości balonów: ich różne kształty ( np. okrągły, podłużny...), wielkości( mały, duży...), kolorów( czerwony, zielony...).

3. Eksperyment I-naelektryzowany balon.
Dzieci po prośbie nauczyciela sprawdzają czy balony są w stanie zawisnąć na ścianie. Przedmioty nie trzymają się ściany, więc dzieci pocierają balonami o własne włosy i od razu ponawiają próbę. Po wykonaniu eksperymentu dzieci próbują wytłumaczyć zaistniałe zjawisko z pomocą nauczyciela dochodzą do wniosku, iż balony były naelektryzowane pod wpływem pocierania o własne włosy czyli stworzył się ładunek elektryczny, który współdziałał ze ścianą i dlatego przyciągał balon.

4. Eksperyment II- Soda pompuje balon.
Nauczyciel na przygotowanym stoliczku pokazuje dzieciom co potrzeba do wykonania kolejnego eksperymentu: ocet, soda, balon, butelka przezroczysta oraz lejek. Zaprasza po kolei dzieci by zobaczyły, powąchały i dotknęły przedmiotów. Następnie siadają na miejsca a nauczyciel dokładnie demonstruje eksperyment, zapraszając pomocników. 1. Nakłada balonik na lejek. 2.Wsypuje do lejka sodę. 3. Zdejmuje balon z lejka. 4. Nakłada balon na szyjkę butelki, w której jest ocet. 5. Przesypuje sodę do butelki. Balon zastaje pompowany przez gaz, który tworzy się z połączenia składników. Dzieci próbują same wytłumaczyć zjawisko, a nauczyciel podpowiada, wspólnie dochodzą do wniosków.

5. "Która grupa pierwsza?"- zabawa ruchowa .
Dzieci podzielone na 3 grupy wg miejsca, które zajmują na dywanie. Dzieci wyciągają z pod krzeseł swoje balony. Nauczyciel pokazuje na kartce ułożony rytm, np. balon biały-różowy- niebieski, a zadaniem dzieci jest ustawienie się w rzędzie według pokazanego wzoru. Wygrywa ta grupa, która pierwsza ustawi się prawidłowo. Zabawę powtarzamy kilka razy, oczywiście za każdym razem zmieniając kolejność i układ balonów.

6. Eksperyment III- niepękający balon.
Nauczycielka na przygotowanym stoliczku pokazuje dzieciom co potrzeba do wykonania kolejnego eksperymentu: balon, olej, wykałaczkę do szaszłyków. Zaprasza po kolei dzieci by zobaczyły, powąchały i dotknęły przedmiotów. Następnie siadają na miejsca a nauczyciel dokładnie demonstruje eksperyment, zapraszając pomocników. 1. Nadmuchujemy balon. 2.Smarujemy olejem wykałaczkę dokładnie. 3. Przebijamy balon wykałaczką na wylot. Balon nie pęka. Dzieci próbują same wytłumaczyć zjawisko, a nauczyciel podpowiada, wspólnie dochodzą do wniosków. We wnętrzu balona znajduje się ciśnienie, które rozszerza balon do granic możliwości. Nawet najmniejsza dziurka sprawia, że balon pęka, ale nie jest tak napięta na jego końcach, dzięki temu patyk przebija balon na wylot.

7. "Jaką minkę ma mój balon"- ocenianie zajęć.
Dzieci dorysowują swoim balonom flamastrem minki, odpowiadającej na pytanie, czy podobały się dziecku dzisiejsze zabawy w przedszkolu, czy jest wesoły czy smutny. Po narysowaniu przez wszystkie dzieci- dzielą się co jest na ich balonach. Dzieci zabiera balonik do domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.