X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41525
Przesłano:

Nauka czytania uczestniczącego słów: głowa, ręce, nogi, brzuch. Scenariusz zajęć - funkcjonowanie osobiste i społeczne

KONSPEKT LEKCJI FUNKCJONOWANIE OSOBISTE I SPOŁECZNE W KLASIE IV

1. Data: 30.01.2019r.

2. Prowadzący: Elżbieta Kliszcz

3. Klasa: IV umiarkowana, autystyczna (Adam- uczeń z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, Karol- uczeń z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, brak mowy czynnej, Paweł- uczeń z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, brak mowy czynnej).

4. Przedmiot: Funkcjonowanie osobiste i społeczne

5. Temat: Nauka czytania uczestniczącego słów: głowa, ręce, nogi, brzuch.

6. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

7. Cele ogólne:
- wprowadzenie pierwszych strategii i sytuacji komunikacyjnych,
- rozwijanie rozumienia mowy,
- czytanie słów: głowa, ręce, nogi, brzuch.

8. Cele operacyjne: uczeń:

ADAM
KAROL
PAWEŁ
- nazywa dzień tygodnia, miesiąc i porę roku,
- pisze po śladzie: „Dzisiaj jest środa 30 stycznia 2019 rok”,
- dobiera symbol pogody do aktualnego stanu,
- rozpoznaje, wskazuje
i nazywa części ciała (głowa, nogi, ręce, brzuch),
- czyta za pomocą tablicy do komunikacji AAC np. To jest głowa, To jest noga,
- wykonuje ruchy izolowane (porusza określoną częścią ciała np. tylko ręką, tylko głową, nogą i ręką itp. za nauczycielem),
- chodzi po śladach,
- dobiera ubrania do części ciała,
- na polecenia nauczyciela nakleja znaczki motywacyjne kolegom w wyznaczonym miejscu
- dobiera symbol pogody do aktualnego stanu,
- wycina i koloruje symbol pogody,
- rozpoznaje i próbuje wskazywać części ciała (głowa, nogi, ręce, brzuch),
- wraz z nauczycielem, a następnie próbuje samodzielnie wskazywać palcem na tablicy do komunikacji AAC części ciała,
- wykonuje ruchy izolowane (porusza określoną częścią ciała np. tylko ręką, tylko głową, nogą i ręką itp. za nauczycielem),
- z pomocą dobiera ubrania do części ciała,
- chodzi po śladach.
- dobiera symbol pogody do aktualnego stanu,
- wycina i koloruje symbol pogody,
- rozpoznaje i wskazuje części ciała (głowa, nogi, ręce, brzuch),
- wraz z nauczycielem wskazuje palcem na tablicy do komunikacji AAC części ciała,
- wykonuje ruchy izolowane (porusza określoną częścią ciała np. tylko ręką, tylko głową, za nauczycielem),
- z pomocą dobiera ubrania do części ciała,
- próbuje chodzić po śladach.

9. Cele wychowawcze:
- rozwijanie wiary we własne możliwości i umiejętności,

10. Metody pracy:
- AAC,
- pokaz,
- Affolter,
- wzmocnień pozytywnych,
- słowne- formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie ucznia,
- elementy kinezjologii.

11. Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna, pod kierunkiem oraz we współpracy z nauczycielem.

12. Środki dydaktyczne:
tablica wyboru, tablica do komunikacji AAC, tematyczne karty pracy, zeszyty, klej, nożyczki, przybory do pisania i kolorowania, symbole pogody, tematyczne etykiety
z nazwami dni tygodnia, pór roku, miesięcy, kalendarz, tematyczna książeczka
z dostosowaniem AAC do czytania uczestniczącego, kontury śladów stopy, tablica
z fotografiami uczniów i znaczki motywacyjne, kontur postaci człowieka, etykiety
z fotografiami części ciała, karty do treningu dialogu gramatyzacji mowy- do utrwalania znajomości części ciała oraz ubrań.

Przebieg zajęć:

I. Czynności wstępne:
1. Powitanie uczniów.
2. Praca z kalendarzem- ustalenie daty, uaktualnienie kalendarza pogody.
3. Zapisanie w zeszycie ww informacji (Adaś pisze po śladzie, pozostali uczniowie wklejają symbole pogody i etykietę dnia tygodnia, kolorują je).

II. Część główna:
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji.
2. Pokaz sylwetki człowieka, gdzie uczniowie poznają główne części ciała: głowę, ręce, nogi i brzuch- etykietowanie.
3. Nauczyciel czyta tematyczną książeczkę z dostosowaniem AAC gdzie uczniowie utrwalają główne części ciała.
4. Praca z tablicą do komunikacji: nauczyciel za pomocą symboli i obrazków czyta, jednocześnie wskazując palcem, uczeń powtarza czynność np. to jest głowa, to jest noga.
5. Rozwiązywanie tematycznych kart pracy do treningu dialogu gramatyzacji mowy- do utrwalania znajomości części ciała oraz ubrań.
6. Zabawa Ślady- chodzenie po śladach.
7. Naśladowanie ruchów nauczyciela- np. nauczyciel podnosi rękę- uczeń wykonuje to samo.

III. Czynności końcowe:
1. Ocena pracy uczniów- podsumowanie aktywności.
2. Porządkowanie ławek.

UWAGI:
- po każdej aktywności ucznia dokonywana jest ocena w postaci znaczków motywacyjnych,
bardzo możliwe jest występowanie zachowań niepożądanych u ucznia Karola, który
w czasie zajęć spaceruje po klasie, nie siedzi w ławce, wychodzi do toalety w celu stymulacji wodą, wymusza, krzyczy. Swoim zachowaniem dekoncentruje pozostałych uczniów,
uczeń, który wcześniej zakończy pracę otrzymuje zadania dodatkowe w postaci kart pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.