X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41524
Przesłano:

Zwiastuny wiosny - kwiaty. Scenariusz zajęć - klasa autystyczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

1. Data: 14.03.2016 r.

2. Prowadzący: Elżbieta Kliszcz

3. Klasa: I- III autystyczna umiarkowana (5 uczniów)
1 dziewczynka- upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym oraz autyzm, brak mowy,
2 chłopców- upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym oraz autyzm,
2 chłopców- upośledzenie umysłowe w stopniu znacznym oraz autyzm, brak mowy.

4. Przedmiot: zajęcia zintegrowane

5. Temat ośrodka tygodniowego: Zima powoli odchodzi.

6. Temat ośrodka dziennego: Zwiastuny wiosny- kwiaty

7. Czas trwania: 3 godz. lekcyjne.

8. Cele ogólne:
* zapoznanie z kwiatami będącymi zwiastunami wiosny
* rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian w przyrodzie wiosną.

9. Cele operacyjne:
uczeń :
* nazywa i wskazuje dzień tygodnia, miesiąc oraz porę roku (S. Kogut, A. Maruszak.), pozostali uczniowie
– z pomocą;
* dobiera symbol pogody do aktualnej aury (S. Kogut, A. Maruszak), pozostali uczniowie z pomocą,
* pisze po śladzie datę i symbol pogody(S. Kogut, A. Maruszak, K. Sidor), pozostali z pomocą określają tylko pogodę symbolem.
* powtarza nazwy kwiatów ( S. Kogut, A. Maruszak), pozostali wskazują gestem lub wzrokiem,
* wycina obrazki , układa według wzoru i wkleja do zeszytu (S. Kogut, A. Maruszak), pozostali z pomocą,
* układa rozsypankę wyrazową (S. Kogut, A. Maruszak), pozostali z pomocą,
* dobiera etykiety kwiatów do wzoru
* czyta globalnie ( A. Maruszak, S. Kogut),
* rozpoznaje i nazywa kolejno cyfry od 1 do 5 (A. Maruszak, S. Kogut), pozostali z pomocą,
* określa kolor czerwony, żółty, biały, niebieski (S. Kogut, A. Maruszak), pozostali z pomocą,
* rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela;
* aktywnie uczestniczy w zajęciach;
* koncentruje uwagę na wykonywanej czynności.

10. Metody pracy:
- metody alternatywnego porozumiewania się
- modelowanie
- metody oparte na praktycznym działaniu
- metody słowne – formułowanie poleceń przez nauczyciela i odpowiednie reagowanie ucznia
- wzmocnień pozytywnych – słowa, gesty, mimika,
- metoda Affolter.

11. Formy pracy:
- praca zbiorowa;
- indywidualna praca dziecka samodzielna pod kierunkiem nauczyciela oraz we współpracy
z nauczycielem.

12. Środki dydaktyczne:
tematyczne karty pracy, zeszyty, klej, nożyczki, ołówki, flamastry, kredki,bazie, żonkile, tulipany, kalendarz, symbole pogody, etykiety dni tygodnia, pór roku i nazw miesięcy, etykiety cyfr, znaczki – oceny zachowania, farby, kartony, pędzle.

Tok zajęć:

I. Czynności wstępne:
1. Powitanie uczniów.
2. Ustalenie nazwy dnia tygodnia, przypomnienie pozostałych oraz który to z kolei dzień tygodnia.
3. Przypomnienie nazw miesięcy, wskazanie obecnego.
4. Przypomnienie, jaka jest obecnie pora roku i jaka się zbliża.
5. Ustalenie aktualnej pogody – dobranie symbolu pogody (chmura, słońce parasol).
6. Zapisanie w zeszycie (po śladzie i z pomocą nauczyciela) ww informacji.

II. Czynności podstawowe:
1. Nauczyciel podaje temat lekcji.
2. Nauczyciel prezentuje zmiany w porach roku:
odchodzi zima, nastaje wiosna,
świeci słońce,
topi się bałwan – układanie historyjki obrazkowej (uczniowie otrzymują tematyczną kartę pracy).
3. Uczniowie otrzymują kartę pracy – Uzupełnij kartkę z kalendarza.
4. Prezentacja przez nauczyciela wiosennych kwiatów: bazie, tulipany, żonkile
- powtarzanie nazw kwiatów,
- samodzielne nazywanie i odpoznawanie, wskazywanie gestem i wzrokiem,
- nazywanie kolorów kwiatów.
5. Dopasowywanie etykiet kwiatów do ilustracji, wycinanie, naklejanie, podpisywanie – tematyczna karta pracy.
6. Przerwa śródlekcyjna – zabawa ruchowa naśladująca wzrost kwiatów.
7. Uczniowie otrzymują tematyczno- matematyczne karty pracy :
– przeliczają kwiaty,
- dopasowują cyfry,
- wycinają i wklejają do zeszytu.
8. Przerwa śniadaniowa.
9. Ekspresja plastyczna – tulipany:
- pokrywanie farbą dłoni i odbijanie na kartonie, dorysowywanie łodygi.
10. Porządkowanie sali lekcyjnej.

III. Czynności końcowe:
1. Zadanie pracy domowej.
2. Ocena pracy ucznia (ocena pracy na całej lekcji, ponadto jest ocena - słowna - dokonywana
na bieżąco w toku zajęć).

Uwagi:
- bardzo możliwe jest występowanie zachowań niepożądanych u ucznia Karola Szymaszka i Szymona Koguta,
klasa bardzo zróżnicowana pod względem dydaktycznym,
uczeń Karol Szymaszek w trakcie lekcji spaceruje, nie siedzi w ławce, bardzo często wychodzi do toalety, krzyczy, wymusza , swoim zachowaniem dekoncentruje pozostałych uczniów.
przerwy śródlekcyjne stosowane w zależności od samopoczucia uczniów,
- uczniowie, którzy wcześniej kończą pracę w kartach tematycznych otrzymują dodatkowe zadania w postaci kart pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.