X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4145
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jarzynowe kukiełki - zajęcia z rodzicami

ZAJĘCIA OTWARTE Z UDZIAŁEM RODZICÓW
Grupa 5-6 latki

TEMAT: „Jarzynowe kukiełki”

Cele ogólne:
wprowadzenie miłego nastroju,
integracja z rodzicami,
utrwalanie nazw warzyw,
doskonalenie umiejętności gry na instrumentach,
wdrażanie do swobodnego występu przed rodzicami,
poznanie sposobów wykorzystania warzyw do zabawy,
rozwijanie logicznego myślenia,
uzmysłowienie konieczności spożywania warzyw,

Cele operacyjne:
dziecko chętnie uczestniczy w zajęciach,
bawi się razem z rodzicem,
rozpoznaje po dotyku i zna nazwy warzyw,
potrafi określić głoskę w nagłosie i wygłosie,
dzieli na sylaby nazwy warzyw,
potrafi zagrać na instrumencie perkusyjnym,
swobodnie czuje się na scenie,
potrafi wykonać jarzynową kukiełkę,
zna kształt litery „O”,
rozróżnia podstawowe kolory,
potrafi dobrać elementy wg podanej liczby,
wie, dlaczego należy jeść warzywa,

Metody:
czynna,
słowna,
oglądowa,

Formy:
zbiorowa,
indywidualna,
grupowa,

Środki: ilustracje warzyw, korona, instrumenty perkusyjne, szarfy, warzywa, worek, buźki określające nastrój, wstążki, guziki, papier kolorowy, bibuła,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie:
Witamy, witamy
na teatrzyk zapraszamy
więc wygodnie już usiądźcie
i w teatrze grzeczni bądźcie.

2.Teatrzyk „Niech żyje Król Ziemniak” /Ewa Stadtmuller/

NARRATOR: /Kacper Ł./
Zamieszkały warzywa w spiżarni domowej.
Będą z nich obiadki smaczne oraz zdrowe.
Oto buraczek w czerwonym płaszczyku:
BURACZEK: /Gabrysia J./
Jestem niezły z chrzanem, lecz lepszy w barszczyku.
Marzy każda kura, gąska czy też kaczka,
by kucharz ją podał koniecznie w buraczkach.
NARRATOR: /Kacper Ł./
Wnet się do rozmowy włączyła kapusta:
KAPUSTA: /Nikola K./
Kuchnia bez kapusty porostu jest pusta.
Nie pacnie w niej bigos ani kapuśniaczek,
nie gruchają gołąbki – chyba się popłaczę.
NARRATOR: /Kacper Ł./
Grubą panią kapustę objęła cebula:
CEBULA: /Julia J./
Pani wie, jak ja łatwo się rozczulam.
I to zaraźliwie!
Seler czy buraczek, marchewka ,pietruszka
przy mnie każdy płacze.
Gospodyni także łzy wylewa, ale kuchni bez cebuli
nie chce widzieć wcale.
NARRATOR: /Karolina K./
Por chrząknął cichutko, bo nie był zbyt śmiały:
POR: /Mikołaj B./
Ja – mówią – do sałatek jestem doskonały.
NARRATOR: /Karolina K./
Pietruszka z selerem kiwnęli głowami:
PIETRUSZKA I SELER: /Dominika D. i Jakub K./
Jest Pan doskonały ale tylko z nami.
NARRATOR: /Karolina K./
Dołączyła do nich marchewka rumiana:
MARCHEWKA: /Adrian P./
Mogę być surowa albo gotowana.
Bardzo lubię cukier nie stronię od soli.
Do twarzy mi z groszkiem. Słowem – jak kto woli.
NARRATOR: /Marek T./
Uśmiechnął się do niej bury kartofelek:
ZIEMNIAK: /Jakub H./
Przy mnie to wy wszyscy znaczycie niewiele.
Ja w każdziutkiej kuchni króluję na co dzień,
Żyjąc ze wszystkimi w przyjaźni i zgodzie.
Jestem dobry w zupie, z mlekiem, z jajkiem, z sosem...
Nikt się nie odważy kręcić na mnie nosem.
NARRATOR: /Marek T./
Przyklasnęły jarzyny szczerze zachwycone
i na głowę ziemniaka włożyły koronę.

3.WIERSZ: „KIM JESTEM”

W polu sobie rosnę bardzo lubię wiosnę, /Radek R./
Gdy idzie polami, ja mymi kwiatami
do nóg jej się ścielę, drodzy przyjaciele.
Męczy się przez lato, lecz jesienią za to /Martyna D./
bulwy moje w trudzie wyrywają ludzie.
Może jestem brzydki, lecz są ze mnie frytki, /Michał M./
placuszki chrupiące, kluseczki pachnące.
Jestem dobry z mięsem, z kwaśnym mlekiem, z sosem... /Michał G./
Więc bardzo Cię proszę nie kręć na mnie nosem

4.PIOSENKA: „Wesoło grają przedszkolaki” - z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

5.Zabawa ruchowa: Literka „O” - dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę układają
z szarf literkę „o”

6.KRZYŻÓWKA – rozwiązanie zagadek i odczytanie hasła.

Nie jest skoczkiem, ma tyczkę, przerośnie ogrodniczkę.
Zdobi działkę, ogródki, w nazwie ma trzy nutki /FASOLA/

Jaka to głowa, duża czy mała,
z zielonych liści składa się cała? /KAPUSTA/

W wierszu Brzechwy „Na straganie”
ciągle wzdychał „A to feler” /SELER/

Ma gruby brzuszek i ogonek mały
będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. /BURAK/

Bardzo jest dokładna, stoi sobie w sklepie,
i ile co waży, pokaże najlepiej. /WAGA/

Sto sukienek noszę wszędzie,
gdy je zdejmę , płakać będziesz? /CEBULA/

Stoi na kuchence, z ognia nie ucieka.
Da ci talerz zupy albo kubek mleka? /GARNEK/

Układanie wyrazów w krzyżówce, głoskowanie wyrazów, dzielenie na sylaby, przeliczanie głosek,
określanie głoski w nagłosie i wygłosie. Zwrócenie uwagi dzieci na konieczność spożywania warzyw ze względu na zawarte w nich duże ilości witamin /nawiązanie do przedstawionego teatrzyku/.

7.„Czarodziejski worek” - rozpoznawanie warzyw po dotyku.

8.„Losujemy” - zabawa matematyczna, dobieranie elementów zgodnie z cyfrą.

9.Zabawa ruchowa: „Kolorowe liście” - dzieci maszerują po kole w rytm muzyki, na akcent muzyczny „ubierają” konar drzewa listkami.

10.Kukiełki z warzyw – wykonanie kukiełek wraz z rodzicami, konkurs kukiełek, nagrodzenie zwycięzców.

11.Określanie nastroju na zajęciach: dzieci wybierają buźki ilustrujące nastrój, a rodzice oznaczają temperaturę na termometrze /karta przygotowana przez nauczyciela/

12.Omówienie zajęć.

13.Pożegnanie rodziców i dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.