X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 41291
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Nietypowa podróż do Egiptu. Scenariusz zajęć indywidualnej rewalidacji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNEJ REWALIDACJI

Prowadząca: mgr Julita Frączyk
Forma pracy: indywidualna
Metoda: Integracja Sensoryczna, glottodydaktyka (ćwiczenia słuchowe)
Temat: „Nietypowa podróż do Egiptu”
Cele ogólne:
•poprawa działania systemu proprioceptywnego i przedsionkowego;
•stymulacja percepcji słuchowej;
•wydłużenie czasu koncentracji;
•usprawnianie percepcji wzrokowej.
Środki dydaktyczne:
•bańki mydlane;
•drabinki;
•deskorolka;
•lina;
•przedmioty do masowania (piłki o różnych fakturach);
•bandaże elastyczne;
•huśtawka „T”;
•trampolina;
•materiały o różnorodnej strukturze;
•deska rotacyjna.

Przebieg zajęć:

1.Przygotowanie do tajemniczej podróży – wykonanie serii skoków na poduchę, odbić na trampolinie i skoków obunóż wzdłuż wyznaczonej linii.
Cel: stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego

2.Droga do Egiptu – przejście przez wyznaczony tor przeszkód składający się z kilku etapów:
•wejście na pokład maszyny – wspinanie się po drabinkach;
•podróż w kapsule – zwis na drabinkach;
•lądowanie – obroty na desce rotacyjnej, chodzenie w pozycji czworaczej po materiałach o różnej fakturze.
Cel: stymulacja przedsionkowo – proprioceptywna

3.Przejazd do hotelu (podróż autem i podziwianie widoków)– dwuetapowy przejazd deskorolką (na brzuchu i w pozycji siedzącej trzymając się i przyciągając zawieszonej liny).
Cel: stymulacja przedsionkowo – proprioceptywna

4.Przepakowanie bagaży – noszenie koszy wypełnionych piłkami,klockami,poduchami
Cel: stymulacja proprioceptywna

5.Zwiedzanie piramidy:
•bilet wejścia w postaci przeobrażenia się w mumię (ręce i nogi dziecka zostają opatulone bandażami elastycznymi w celu dostarczenia wrażeń czucia głębokiego);
•zwiedzanie piramidy – stymulowanie percepcji słuchowej (syntezy i analizy słuchowej; usprawnianie bezpośredniej pamięci słuchowej).
Zadaniem ucznia jest rozszyfrowanie szyfru, czyli:
a)zapamiętanie jak najwięcej słów podanych przez nauczyciela terapeutę:mumia, faraon, piramida, słońce, piasek, Afryka, Kair, sfinks, świątynia
b)ćwiczenia słuchowe z zakresu analizy i syntezy fonemowej z utrudnieniami: bawełna, wielbłąd, pszenica, kukurydza, trzcina, rybołówstwo, śródziemnomorskie, muzułmański, bahaista, chrześcijaństwo
Cel: stymulacja przedsionkowo – słuchowa.

6.Powrót do kraju – turlanie się wzdłuż materaca i przewożenie pamiątek (wybór przedmiotów związanych z Egiptem).
Cel: stymulacja przedsionkowo – proprioceptywna i usprawnianie
spostrzegania

7.Odpoczynek po podróży – masaż piłkami o różnej fakturze.
Cel: normalizacja czucia powierzchniowego i czucia głębokiego

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.